Bilal Yeşilkaya

Yozgatspor’da Bir Devir Kapandı

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
27 Nisan 2015 Pazartesi 22:14

Her bitiş, her tükeniş bir başlangıcı ifade eder aslında. Her yokuşun bir inişi, her inişin de bir çıkışı vardır.
Yozgatspor yıllarca çıktı yokuşları zirveye vardı ama tutunamadı. Ardından da hep düştü. Taa ki en dibe kadar. Baktık ki düşecek bir yer kalmamış, kaybedilecek bir şey kalmamış eldekilerine sahip çıkmanın mücadelesi içine girdik.


Evet Yozgatspor’da 1997 yılında başlayan, zaman zaman isim değişikliğine gidilse de resmiyette hep yer alan Yimpaş adından daha çok şirketle olan bağlar tamamen kopartıldı. Hataların, eksikliklerin, yanlışlıkların, ekonomik sıkıntıların, yönetimsel tercihlerin, futbolcuların formalarının rengine yeterince hizmet edememiş olmalarının acılarının yaşandığı, az da olsa şampiyonluk heyecanlarının tadıldığı onca sezonun ardından Cumartesi günü oynanması gereken maça Yozgatspor, futbolcularının alacaklarının ödenmemesi gerekçesiyle çıkmayarak BAL Ligi biletini Şefaatli Belediyespor’a verdi.


Bu sonuçla birlikte de tam 18 yıllık mazi artık tarih oldu. Yani Yimpaş devri sona erdi. Kimileri fazlaca eleştirse de bu takımın Süper Ligi görmesine vesile olan Yimpaş’a teşekkür ederek bu sayfayı kapatıyoruz. Bundan sonra geriye dönüp, eskiyi tartışmanın kimseye kazandıracağı bir şey olamaz.


Bugün yeni şeyler söylemek, konuşmak, bugün yeni fikirleri, beklentileri ele alma günü. Bundan sonra neler olacak, nasıl bir yol haritası çizilecek onu konuşmanın günü. Yimpaş’tan kurtulduk diye düşünmeden, Yimpaş ismini sildik diye bir yanlışın içine düşmeden yola çıkma zamanı. Maziyi unutmayıp, geçmişte yaşanılan sevinçlerden, üzüntülerden, hatalardan ders alma günü.


Kimse geçmişini inkar edemez ama kimse de geçmişe bağlanarak sonuca varamaz. Bugün bunun farkına varma günü.


Yozgatspor maça neden çıkmadı, niye çıkmadı orası bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren kısmı bundan sonra izlenecek yol haritası. Ligin ortalarından itibaren şahsen savunduğum hülle yönteminin devreye gireceğinden endişem yok. Yani Yozgatspor’un ligden düşmesinin ardından Yozgat’ı temsil edecek olan Şefaatli Belediyespor’un ismi 1959 Yozgatspor diye değişecek ve yapılacak bir genel kurulla birlikte de yeni yönetimi de şekillenecek.


Belediye bekledi bekledi ve bence Yozgat sporunun yeniden halka maledilmesi, herkesi kucaklayan bir yapının kurulması için en mantıklı adımı attı. Bu sezon başında yönetiminin uzun vadeli olmasını beklemediğim ve ortaya çıkacak tablonun ardından yükü sırtlamasına kesin gözüyle baktığım Belediye pimi çekilmiş bombayı kucağına almak yerine, pimi çekilmemiş bombayı kontrolüne almayı yeğledi.


Kongre, genel kurul onlar kolay iş. Üç aşağı beş yukarı yönetim de şekillendirilir. Ama işin ekonomik tarafını kim üstlenecek işte orası henüz muamma. TESKOMB Başkanı Abdulkadir Akgül’ün destek verip vermeyeceği henüz net değil. Hadi verdi diyelim nereye kadar bu destek sürecek. 3’üncü Lig’e çıktığı zaman bu destek biterse ne olacak, kim yükün altına elini koyacak orasını bilmiyorum ama Yimpaş adından rahatsız olanların bu takıma nasıl ve ne şekilde destek olacaklarını merak ediyorum.


Yozgat’ın gücü de, hangi ligde mücadele edeceğine yönelik belirsizlik de hiç kuşkusuz bu dönemde ortaya çıkacak. BAL Ligi’nde harcanacak parayı 800 bin TL olarak baz alsak ve bunu bu sezon saydığımız isimlerin karşıladığını varsaydık Üçüncü Lige çıkınca kimler elini cebine atacak, kimler bu sorumluğun altına girecek. Bir tek Belediye bu yükün altından kalkabilecek mi göreceğiz.


Bir dönem kapandı, bir dönem başlıyor. Doğumlar hep sancılıdır, hep yenilikleri, hep değişimleri gerektirir. İsmini değiştirerek işe başlayacağımız yeni takımımızın yeni hocası da, futbolcuları da üç aşağı beş yukarı belli olsa gerek.


Paralarını almadıkları için maça çıkmadıkları zannedilen Teknik Direktör Tahir Çopur, yardımcıları ve kalmasını istediği oyuncularla oturur ve görüşülür. Alacakları ödenir ve yola devam edilir. Bundan sonra yeni bir macera, yeni bir heyecan araya gerek yok.


Başarının reçetesi şimdilik elimizde. Eğer reçeteyi iyi okur ve doğru ilaçları kullanırsak önümüzdeki yıl için şampiyonluk garanti gibi gözüküyor.


Ama doğrular yapılırsa, doğru yoldan gidilirse. Yoksa isim değiştirmekle, iyi transferler yapmakla başarı gelmez.
Yıllarca bize büyük heyecanlar yaşattıran Yimpaş’a teşekkür ederken, yeni kurulacak takımımıza da şimdiden başarılar diliyorum.


Yolun ve bahtın açık olsun.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık