Bilal Yeşilkaya

Yozgatspor şutla vuracak taraftarı şov yapacak

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
29 Ocak 2016 Cuma 08:05

Futbolda bir takımın idmanını takip ederek maçın sonucunu tahmin etmek ne derece doğrudur, nasıl bir yüzde yakalanır inanın hiç bilmiyorum. Zaman zaman belki sonuçları tutturmuş olsak bile çift kale maçı takip ettikten sonra Yozgatspor’un kesin kes galip geleceğini falan söylemek, bu tür afaki yorumlar yapmak zannediyorum futbolun da doğasına aykırıdır.

Futbol hatalar oyunudur ve Pazar günü oynanacak olan maçın sonucunu da her iki takımın yapacağı hatalar tayin edecektir. Belli ki maç karlı zeminde oynanacağı için her iki takımda da hata yapma riski yüksek olacak, belli ki maçın sonucunu kesinlikle ve kesinlikle uzaktan atılacak şutlar tayin edecek. Atılacak her şutun rakip kalelerde tehlike oluşturacağını herkes rahatlıkla söyleyebilir. Yozgatspor da dünkü idmanda bol bol şut attı. Topu kim alırsa alsın Teknik Direktör Tahir Çopur vurmasını istedi. Şut yüzdelerine baktım da böylesine zorlu saha şartlarında, bizim gibi insanların durmakta bile zorlanacağı bir zeminde hiç de fena değildi. Özellikle Ali Yakup, Babacar, Hanifi, Onur, Metin ve diğer oyuncular bu konuda hiç de çekimser davranmadılar. Kaleciler de hiç fena değildi. Sert şutları çıkarmada ki başarıları inanın sadece beni değil idmanı takip eden herkesin yüzünü güldürdü. Bu ortaya idman programlarının yeterliliğini çıkartıyor. Belki bazı maçlarda takım son bölümlerde oyundan düşüyor gibi gözükebilir ama özellikle iç sahada rakiplerine pozisyon vermediği gerçeğini de göz ardı edemeyiz. Bu sadece alt sıralardaki takımlar için değil, zirveye oynayan rakiplerimiz için de geçerli oldu. Yeni Altındağ haricinde hiçbir takım Yozgatspor’a gözle görünür bir üstünlük kuramadı.

Ama bir gerçek daha var ki o da Anadolu’nun hemen her yerinde aynı hava şartlarının hakim olduğu ve rakiplerimizin de buna benzer sahalarda idman yaptığı gerçeği. Yani Nevşehir de muhtemelen galibiyetin yolunu atılacak şutların tayin edeceği bilinciyle sahaya çıkacak ki, buna da önlem almak gerekecek. Bu konuda hiç kuşkusuz en önemli iş orta sahaya düşecek gibi gözüküyor. Bir taraftan rakibi durdururken, bir taraftan da ileriye top taşıma gibi zorlu bir yükü üstlenecek olan orta saha oyuncuları galibiyete giden yolun mimarları olacak gibi gözüküyor.

Kısacası maç her iki takım da oldukça güç şartlarda oynanacak. Seyirci avantajını iyi kullanması ve gerçek gücünü sahaya yansıtması durumunda galibiyete kesinlikle ulaşacağına inandığım Yozgatspor’un zeminden kaynaklı hata yapması ihtimali beni korkutuyor. Bu nedenle benim beklentim özellikle defans oyuncularının ve orta sahanın göbeğindeki isimlerin ayaklarında top tutmamaları, riske girmemeleridir. Eğer bunu başarırsak ilk bölümlerde atacağımız bir golle de galibiyete uzanma payımız yükselecektir.

Hiç kuşkusuz oynayacağımız maç kadar önemli olan bir başka konu da Kızılordu Taraftar Grubu’nun yapacağı kareografi gösterisi olacak. İddia Süper Lig’de bile birkaç takımın taraftarının yapabildiği bir gösteri olduğu. Son 20 gündür üzerinde harıl harıl çalıştıklarını çok iyi biliyorum. Yerinde göremedim ama belli ki taraftar, takımının şampiyonluğa ulaşacağına yürekten inanıyor ve bunun için de farklı organizasyonlar, farklı çalışmalar yapıyor. Yıllardır taraftarı gözlemlerim hiç böyle bir coşkuya sahip değildi, hiç böylesine değişik çalışmaların içine girmemişti. Demek ki bu Yönetim de, takım da şehirde bazı şeyleri değiştirmeyi başardı. Bazıları kabullenmese de, bazı şeyleri beğenmese de yine de eskiye göre çok daha standart olmaya başlayan Yozgatspor eğer bu çizgisini birkaç yıl daha korumayı başarırsa o zaman daha büyük başarılara imza atması da kaçınılmaz olacaktır.

Yeter ki üzerimize oyunlar oynanmasın, yeter ki bizim gibi diğer takımlar da sahada futbol oynama çabası göstersin.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık