Bilal Yeşilkaya

Yozgatspor neden başarılı olamıyor?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ocak 2017 Çarşamba 09:08

Takımların çok çok iyi olması, başarılı sonuçları, hedefe ulaşmak için bazı zamanlar yeterli olmayabilir. Burada taraftar, sivil güç devreye girer ki onların bir takımın başarıya ulaşmasında ne kadar önemli roller oynadıkları hakkında birçok yazı yazdık.

İlk bölümde her şeye rağmen takımlarının yanında olma çabası sarfetti taraftarımız. Tabii bunu ne derece iyi ne de derece kötü yaptı bu tartışılır ancak tribüne gelen, centilmenlik ölçüleri içerisinde takımını destekleyen herkes için görevini yapmıştır diyebilmek mümkün. Ancak ben yine de taraftarımızın da verdiği desteği çok yeterli görmedim.

Aslına bakarsanız en önemli ayrıntı da her şeyin başarıya endekslenmesidir. Başarısız olan bir takım desteklenmez, maçına gidilmez gibi bir takıntı oluştuğunu çok iyi biliyorum taraftarımız arasında. Birçok futbol tutkunu bu nedenle karşılaşmaları izlemek yerine Pazar günlerini kahvehanelerde, ya da evlerinde geçirmeyi tercih ediyor.

Takımla taraftar arasında her nedendir bilinmez bir uçurum oluştu. Bunun üzerine bir de başarısız sonuçlar alınması, spora sevdalı, hatta aşık olan birçok insanı kopma noktasına getirdi. Yönetimsel yanlışlıklar, bazı futbolcuların ve teknik adamların tavırları da buna eklenince uçurum büyüdükçe büyüdü, kapanmaz oldu.

Maçlara gelen, tribünlerde takımının kazanması için tezahürat yapan kişi sayısı ortada. Maça gelen birçok kişi zamanının büyük bölümünü çekirdek çitlemekle, hakeme, oyunculara küfür etmekle ya da tepki göstermekle geçiriyor. Saha içerisindeki durum onları pek ilgilendirmiyor. Yani taraftarın tarifinden bu kişiler fazlaca uzaklaşıp, seyirci olmaya başlıyorlar. Ondan sonra da kalkıp takımın başarısızlığını eleştirme hakkını elde ediyorlar. Bunlara sahaya bilet parası vermeden girenleri de dahil edersek ki -bunun olduğunu biliyor ve duyuyoruz- tam anlamıyla ortaya bir haksızlık, insafsızlık tablosu çıkıyor.

Biz sadece takım olarak değil, yönetim, teknik heyet, taraftar ve şehir olarak istediğimiz noktalara ulaşamadık. Bunun nedeni de aslında çok açık. Sezon başında sil baştan kurulan bir takım, iki teknik adam değişikliği ve gelinen nokta. Takıma başarısız demek insafsızlık olur ki, son bölümlerde yenilmeyen, son 20 yılın en iyi istatistiğini yakalamış bir takıma bu eleştirileri yöneltmek haksızlık olur.

Biz eğer varsa sıkıntıları kendimizde arayacağız. Arayacağız ki sporda ulaşılmak istenilen hedefleri, ne kazanıp, kaybedeceğimizi iyi hesaplamalıyız. Aksi takdirde 20 oyuncu, 1 teknik adam gelir, sahada mücadelelerini yapar, paralarını alır çeker giderler.

Ondan sonrası. Ondan sonrası bize kalmış bir olay. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık