Bilal Yeşilkaya

Yozgatspor İçin Doğru Yol Bulunacak Mı?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
28 Nisan 2015 Salı 08:58

Yozgatspor düştü ya bir heyecan, bir gürültü. Herkesten eleştiri yağmuru. Neymiş onca büyük başarılara imza atan takımı rezil etmişler, yerlerde süründürmüşler.


Yok öyle bir şey arkadaşlar. Gerçekten yok. Benim hatırladığım ve en başarılı dönemleri 1999-2000 yılları arası. Sonrası fiyasko. Kim ne derse desin gerçekten ben sonraki dönemlerde başarı adına bir şey göremedim.

Yönetimlere mi dersiniz, futbolculara mı yoksa Yozgat’ta yaşayan herkese mi suç bulursunuz bilemem ama bu takım hep basamak edildi, hep birileri takımın adını kullandı ama her nedense başarı namına ortaya bir şey konulamadı. İstisnaları saymıyorum. Zaman zaman şampiyonluklara oynamadık, heyecanlar yaşamadık değil ama mevcut imkanların iyi kullanıldığını söylemek gerçek manada mümkün olamadı.

Hoş başarılı olarak saydığım dönemlerde de geleceği kurtarmak, Yozgat’ta sporu ileriye götürmek adına ortaya çok elle tutulur çalışmaların konulduğunu söylemek mümkün olamaz ama yine de başarı sayılırsa bu iki sezonu zorlasanız aşmaz.

Şimdi yeni bir heyecana doğru yelken açmaya hazırlanıyoruz. Biliyorum herkes çok heyecanlı, yepyeni bir yönetim şekillenecek, herkes başarıda pay sahibi olmak isteyecek. Bunların hepsi bir süreç ve mevcut iradenin nasıl bir yol haritası çizeceği henüz bilinmiyor ama benim içgüdülerim eğer beni yanıltmıyorsa ortaya ilk etapta çok sağlıklı bir yapı çıkacağından biraz şüpheliyim.

Yozgat’ta son dönemde yaşanılan gelişmeleri gözden geçirdiğimde ve Yozgat’ın katılımcılığını göz önüne aldığımda bu takıma herkesin katkı sağlayacağından bir kere endişelerim var. Daha önce de toplanıp toplanıp dağıldığımızı çok hatırlıyorum. Bir kere çok başlılıktan vazgeçilmeli, herkesin sözsahibi olacağı bir yönetimle yola devam edilmek istenirse ki bu sezon bunun sıkıntılarını çok yaşadık buna kesinlikle karşıyım.

İkincisi kısa vadeli planlar yapılmamalı. Zira mevcut yapılanma Yozgat’ta sadece yeni kurulacak takımı bir üst lige çıkarmak hedefiyle yola çıkarsa, spora kalite getirme, tesisleşme, altyapıyı es geçerse o zaman ortaya önceki sezonlardan farklı bir tablo çıkmaz.

Mevcut iradenin bu sezon yaşanılan sıkıntılardan ders aldığından, nerede yanlışlıklar yapıldığını iyi bildiğinden şüphem yok.

Yozgat sporunun çıta yükseltmesi, eski günlerine dönmesi için yakalanan bu fırsatın iyi kullanılması için ilk olarak geniş katılımlı ve herkesin fikrini rahatlıkla söyleyeceği geniş çaplı bir toplantı düzenlenmeli, gerekirse spor adamlarından neler yapılmasına yönelik fikirlerin yer aldığı raporlar istenmeli, Yozgat halkıyla takımı bütünleştirmek, neredeyse bu sezon yok sayılan basının yeniden bu işin içine çekilmesi, takımla ilgili haber ve gelişmeleri kamuoyuna aktaracak bir temsilcinin seçilmesi, yönetimle takım arasında bağ olacak isme bu konuda yetki verilmesi atılacak adımların başında geliyor. Bunun yanı sıra Yozgatspor’a gelir getirecek, buna şehirde yaşayan herkesin katkı sağlayacağı bir yapının oluşturulması, altyapı için oyuncu seçmelerinin yapılması, insanların Yozgat futbolunda yeni bir dönemin başladığına inandırılması, küskünlerin yeniden stadyuma çekilmesi yeni dönemde yapılması gereken işlerin başında geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Yozgatspor’da daha önce yöneticilik yapan ve uzun yıllar önce yaşadığı bir nahoş olayın ardından yine uzun yıllardır maçlara gitmediğini söyleyen bir büyüğümü dinlediğimde başarının sadece alınan sonuçlarla açıklanamayacağını bir kez daha anladım. Eğer biz bu insanları yeniden spor sahalarına çekemez isek o zaman ne yaparsak yapalım, Yozgat’ta sporu bir adım ileriye götürdüğümüzü iddia edemeyiz.

Bundan sonrası bize kalmış ya başarılı olacağız ya da önceki yıllarda olduğu gibi bir kez daha yakaladığımız fırsatı kötüye kullanacağız.

Seçim bizim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık