Bilal Yeşilkaya

Yozgatlı Üretmiyor Dedikodu Yapıyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
18 Mayıs 2015 Pazartesi 09:55

Memleket gelişmemiş, memleket geri kalmış, siyasiler çalışmamış, şu böyleymiş, o şöyleymiş.

Görmeden, dinlemeden, bilmeden konuşmakta üzerimize yok. Kime sorsanız her konu hakkında bilgi sahibi, kimseyi beğenmez. Dinleseniz boş, atmakta üzerine yok. Mangalda kül bırakmayanları hiç saymıyorum. Onlar bu memleketin olmazsa olmazı..

İşleri güçleri ‘Meydan Muharebesi.’ Her ne kadar son dönemlerde siyasi kirlilikten çekilmese de Cumhuriyet Meydanı onların. Dinle dinleyebildiğin kadar. Saatlerce konuşur, yorulmazlar. Siyaset, eğitim, spor, kültür, edebiyat uzmanlık alanları. Yozgat’ta milletvekili sıralamasını yaparlar, kimin kazanacağını harfiyyen bilirler, eğitim sistemindeki çarpıklıkları bir çırpıda düzeltir, Yozgat’a eğitimde çağ atlatırlar.

Hele hele iş spora geldi mi yanlarına yaklaşılmaz. Belki hayatlarında hiçbir spor dalıyla uğraşmamışlardır ama bilmedikleri, yorum yapmadıkları spor dalı yoktur. Hıncal Uluç’un yerine koysanız ‘yok olmaz demezler.’

Yapılan hiçbir şeyi beğenmezler, atılan adımları baltalamak için ellerinden geleni yaparlar. Verseniz sporun yönetimini Yozgatspor’u yeniden Süper Lig’e çıkartırlar.

Konuşmaktan öte, eleştirmekten öte yaptığımız bir şey yok aslında. Kendimizi bile ifade etmekte zorlanırken, ya da geleceğe yönelik tek bir fikrimiz yokken nedir bu hastalığımız, nedir bu çok bilmişliğimiz anlamış değilim.

Evet eleştirmek, eksiklikleri söylemek bir yere kadar doğru ama eleştiri yapanların, her konu hakkında konuşanların bir fikir üretememiş olmaması ne kadar acı bir durum.

Yozgat sporunun kurtuluşu hakkında herkesin ne kadar fikri varmış demeyin gitsin. Kime sorsam, kiminle konuşsam daha ortada hol yok yumurta yok ama herkes eleştiri yağmuruna tutmaya başlamış bile. Neymiş Yozgatspor böyle olmazmış, böyle başarı gelmezmiş, bu şekilde ilerlemesi zormuş, kimse destek vermezmiş vs. vs.

Bizim bilmediğimiz, duymadığımız, öngöremediğimiz neler varmış da bilmiyor muşuz. Ne kadar kolaymış bu işler, ne cevherler varmış Yozgat’ta spor konusunda. Tamam bu işi bilmeyenler yok demiyorum ama herkesin ahkam kesmesi, herkesin dedikodu yapması yok mu işte burası gerçekten çok üzücü.

Hele bir başlasın da ondan sonra biz de yazacaklarımızı yazarız,

eleştirilecekse eleştiririz ama dereyi görmeden paçaları tamamen sıvamanın ne alemi var. İyi niyetli

başlanılan bir olayda daha bir şey yapmadan neden yerden yere vurmak hastalığımızı elden bırakmıyoruz.

Bu şekilde başarıya, bu şekilde sonuca nasıl ulaşırız. Eskiden biz böyle değildik. Kenetlenir, zoru başarmak için el ele verirdik. Memleketimizin geldiği hale bir bakarsak geriye gidişimizin en önemli nedeninin birbirimizi çekememezliğimizden, dedikodudan başka bir şey üretmediğimizden kaynaklandığını hemen bulabiliriz.

Gelin bu hastalığımızı bir kenara bırakalım. Onlarca insanımız neden göçtü hiç düşündük mü? Belki de dedikodudan, belki de iş üretmek yerine laf üretmekten bıktıklarından kaçmış olabilirler mi?

Bence muhtemel. Onlarca insanımızın bu memleketi terk etmemesi, bir şeyler yapmak için uğraş verenlerin de ellerini çekmemesi için hiç değilse biraz susun da, siz de nefes alın biz de...


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık