Savaş Uyar

Yozgat Şehir Hastanesi sorunlarla açılıyor

savasuyar@surmelihaber.com
Savaş Uyar
5 Ocak 2017 Perşembe 13:48

Kamu-Özel Sektör İşbirliği yatırım finansman modeli ile yapılan, 475 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, hizmete açılmak için gün sayıyor.

Yatırım süresi 2 yıl olan, sözleşme gereği Eylül 2017’de hizmete açılması gereken hastane, hızlı bir çalışma ile (muhtemelen referandum ve erken seçim öncesinde) kapılarını hastalarına açmaya hazırlanıyor.
Son haftalarda çalışmalar hızlandırılırken, hastanede çalışacak olan sağlık personelleri de yeni hastanelerinde çalışacakları hizmet alanlarını ve kullanılacak bilgisayar programını tanımaktalar.

Hastaneye yapılan bu ziyaretlerde, planlama ile uygulama arasındaki uyuşmazlık ortaya çıkmaktadır. Planlanan teşhis ve tedavi bölümlerinin, hizmetin tam, aksamadan verilebilmesi adına yetersiz olduğu görülmektedir. Pek çok servis sorumlusu alanların ve makine teçhizatın yetersizliğinden şikayet etmekteler. Alanların genişletilmesi, cihaz sayısının artırılması talebinde bulunmaktalar. Örneğin; eski hastanede 4 cihaz ile yapılan bir işlem bu hastanede tek cihazla yapılacak. (aynı cihaz notunu düşeyim de hemen o tek cihazın teknolojisi daha yüksektir tipinde düşünce oluşmasın kafanızda).

Bir diğer örnek; polikliniklerin yetersiz kullanım alanı. Dolayısıyla poliklinik içerisindeki yerleşim hasta mahremiyetini bozacak nitelikte.

Ve dahası dahası dahası…

Evet hastanede hizmet üretecek olan sağlık çalışanları yetersiz kullanım alanları, yetersiz cihazdan şikayetçidir.

Peki Rönesans firmasının cevabı nedir bir de ona bakalım.

Firmanın yetkilileri gelen bu eleştirilere ve eleştiriler neticesinde hizmetin daha sağlıklı verilebilmesi adına yapılması istenen değişikliklere ne diyor:

“Biz ihaleyi aldığımızda proje hazırdı ve bu projeyi yapmamız istendi. Eylül 2017’ye kadar her hangi bir değişiklik yapamayız. Eylül’de hastanemizi teslim ederiz. Ondan sonra istenen değişiklikler yapılabilir.”

Son derece haklı bir izahat. İhaleyi yapan kurum uygulanacak projeyi hazırlamış ve projeye uygun inşaat istemiştir. Rönesans’ın proje harici değişiklik yapma hakkı yoktur. Öylesi bir durumda projeye aykırı hareket ettiği için, hem maliyetleri artacak hem de teslim-kabul işlemi gerçekleşmeyecektir.

Peki, bu aşamada ne yapmak gerekir?

Birinci seçenek; Eylül 2017’yi bekleyip kabul işlemi yapıldıktan sonra hastane içerisinde yeniden inşaat çalışmalarına başlayıp gerekli düzeltmeleri yapmak, eksik olan cihazları tamamlamak. Hizmete açılmış olan ve yürüyen bir sistemde yeni hizmet aksamaları çıkarması olası bir durum.

İkinci seçenek ise; ilgililerin! bu görüşleri dikkate alarak; Yozgat için önemli bir yatırım olarak görülen hastanenin hizmet üretemeyen, eksikliklerle dolu olarak hizmete açılması için acele etmek yerine; ilgili devlet kuruluşu ile temasa geçip; projede, uygulamayla uyuşan değişiklikleri bir an önce yapmasıdır. Yüklenici firmaya da ekstra işlerden dolayı da gerekli bedel ödenmelidir.

Hastanemizin resmi kabulü Eylül 2017 olduğuna göre henüz 8 aylık bir süre daha mevcuttur. Yozgat adına büyük! bir yatırım olan bu hastanenin amacına uygun çalışabilmesi adına acilen eksiklikler uygulamacı sağlık personelinin talepleri doğrultusunda giderilmelidir.

Aksi durumda, hastane açılırken dua eden hastalar, muayeneye gittiklerinde inşaat çalışmaları ve yetersiz makine-teçhizat dolayısıyla ertesi günlere kalan teşhis ve tedavilerinden dolayı yedi ceddinize rahmet okur.

Benden söylemesi.

 


YORUMLAR
 • yorum2017-01-13 09:37:56Cihat

  sayın kanber kılıç her bilgiye sahibim diyorsunuz peki hastanenin açılış tarihi ne oldu

 • yorum2017-01-06 10:26:49kozmikguc

  değerli arkadaşlar; şartnamede belirtilen tarihten önce teslimat yapılmışsa, birtakım eksikliklerin olması gayet normaldir. bunu eksiklikler neden var, gibi bir eleştirinin yanında bu eksiklikler neden oluşturulduyu konuşmak, eleştirmek daha doğru olur diye düşünüyor, hiç birşeyin dokunulmaz olmadığını, gerektiğinde eleştirilebileceğini ifade ediyorum.

 • yorum2017-01-06 00:51:51Kanber kılıç

  Sayin arkadaşlar öncelikle nasıl olursa olsun bir şekilde Türkiye genelinde Yozgata yapılan bu hastane bizim vatandaşlarşımıza sunulmak istenmiştir içerisinde mokap olarak tanımladığımız hastane Yozgat şehir hastanesi olarak bazı sistematik durumlar vardır eksiklikler olabilir dediğim gibi bu bir ilktir( Türkiye genelinde) ama başarılı güzel hakikatten son derece son sistem kullanılan malzeme cihaz ve hizmet kalitesi vardır ben bizzat herşeyi ile ilgili bilgilere sahibim

 • yorum2017-01-05 22:17:28Savaş Uyar

  Ismarlama eleştiriler yerine okuyup anlayarak yorum yaparsanız sevinirim. Her türlü eleştiriye açığım ama metinle alakasız-ısmarlama yorumlar yorum sahibini açık düşürüyor.Daha nitelikli yorum lütfen. Hastanenin kapısı kaç lira acaba? :)

 • yorum2017-01-05 20:31:02Ekrem Erkoç

  Hizmete girmeyen bir yapıyı eleştirmek çok da mantıklı olmasa gerek. Hele bir hizmete başlasın bakalım neler olacak. Her ne olursa olsun Yozgat için çok büyük bir kazanç. Ayrıca eleştirirken şunu da göz ardı etmemek lazım. Siz o hastanenin kapısını alabilirmisiniz acaba?

 • yorum2017-01-05 15:03:27Cafer Lalek

  La gardaşım, adam bizim sıhıntı çekmememiz için yazmış. siz de salıkcılar olarak eline salık dıyacanize eleşdiriyonuz. Ne gözel işde. hasdane açılmadan eksih bırahmayın diyo. niresi kotüki bunun.

 • yorum2017-01-05 14:43:14Samet Ercan

  Harun bey; 1. bu bir haber değil, köşe yazısıdır.2- Eksiklerin dile getirilmesi ve giderilmesini istemek art niyet değildir. 3- http://www.pppyozgathastanesi.com/ bu siteye bakarsanız hastanenin adını görürsünüz

 • yorum2017-01-05 14:41:03Ahmet Tercan

  "Harun başaran"
  Günlerce şehir hastanesi denildi ayrıca eleştirilere neden tahammül edemiyorsunuz adam ne güzel uyarmış.. Ayrıca bu haber değil köşe yazısı farkında mısınız?

 • yorum2017-01-05 14:23:21Harun başaran

  Sayın sürmeli haber muhabiri;bu haber yapılırken negatif kasıt görüyorum .birincisi hastanenin ismi Yozgat şehir hastanesi.2.cisi şu an mevcut hastanemizdeki tıbbi cihaz ve teçhizatlar Yen'i hastaneye götürülüp Yenisi Temin edilene kadar kullanılacak .haber yaparken biraz olsun yapıcı olmanız temennisiyle

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık