Bilal Yeşilkaya

Yozgat ışığı kaybetmemeli

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
9 Mayıs 2016 Pazartesi 09:02

Ekonomi, eğitim ve sağlıkta bana göre amatör liglerde bulunan, bir türlü çıkış yapamayan Yozgat bu sezon sportif anlamda bana göre çok iyi ivme yakaladı. İçerisinde bulunulan ekonomik sıkıntılara ters orantılı olarak hemen hemen tüm branşlarda adını duyuran takımları bulunan Yozgat eğer elde edilen kazanımları kaybetmemek, daha iyi yerlere gidebilmek istiyorsa, daha doğrusu kalıcı başarılar arzulanıyorsa hiç kuşkusuz ilk adım çok önemlidir.


Yozgat’ta ki sportif faaliyetlerin lokomotifi konumunda bulunan Yozgatspor’un bu sezon yaptığı atak, hentbol, güreş başta olmak üzere diğer sportif organizasyonlara da yansıyacak gibi gözüküyor. Güreş takımının Süper Lige adını yazdırdığı, Bozok Hentbol Takımı’nın yine Süper Ligin, Yozgatspor’un Üçüncü Ligin kapısından döndüğü bir sezonu yaşadık. Okçuluk gibi hiç olmayan bir spor dalında başlayan faaliyet de bu kıpırdanmanın bir ürünüdür. Altyapı konusunda uzun yıllardır atılmayan adımların bu sene yeniden hatırlanması bana göre yapılanların en anlamlısıdır. Bilirsiniz temelsiz ev olmaz, ne kadar uğraşırsanız uğraşın altyapıyı kurmayan takımlar da başarılı olamaz. Sürekli kendi değerlerini görmezden gelen, sürekli dışarıdan transfer yapan takımların neredeyse tamamı alt liglerde mücadele etmekte, başarılı olacağını hayal etmektedir. Yıllardır Trabzonspor’un neden başarısız olduğunu, Beşiktaş’ın neden hak ettiği şampiyonluklara ulaşamadığını zannediyorsunuz. Türk futbolunda altyapıdan yetiştirdiği, kendi öz çocuklarına değer vererek büyük başarılara imza atan bu iki takımımız ne zaman kendi kimliklerinden uzaklaştıysa o zaman başarıdan da uzaklaşmadı mı?
Belki bizim için bu yaklaşım tam doğruluk arzetmeyebilir, belki bire bir uyuşmaz ama yine de nerede olursa olsun altyapı kurmalı, en azından çocuklarımıza küçük de olsa bir hedef göstermeliyiz. Hem altyapı eğitim alamadıkları, hem de ekonomik sıkıntıları nedeniyle yetenekli olsalar bile bunu kaybeden, il dışında yapılan seçmelerde de boy gösterme şansı bulamayan gençlerimize ne diyebiliriz ki? Eğer kendi memleketinde uğraş verdiği spor dalında üst ligleri kovalayan bir takım olursa hangi branşta olursa olsun bu gençlerimiz için bir fırsat değil midir?


Bu sezon bu ışığı yakaladık. Belki çok sağlıklı değil, belki tam olarak hedefe gidilebilirliği bile tartışılabilir ama yine de en önemli şey bana göre bir yerden başlamaktır. Hiç başlayamayan takımlar başarılı olma konusunda sıkıntı yaşamaya başlarlar ki, bunu aşabilmek oldukça zahmetli, bir o kadar da hatalarla geçer.
İşte bu yüzden dikkat etmeli ve başta onları kaybetmeden sportif müsabakalara devam edilmelidir.

NOT: Yakalandığı amansız hastalığın pençesinden kurtulamayarak Hakk’ın rahmetine kavuşan, canım arkadaşım Muammer Dönmez’e Yüce Allah’tan rahmet ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık