Bilal Yeşilkaya

Yozgat gerçekleri ve Bisiklet Şampiyonası

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:48

Yıllar öncesini hatırlıyorum Türkiye Bisiklet Federasyonu’nda oldukça önemli bir görevde bulunan Yozgatlı bir hemşehrimiz Yozgat’ın bisiklet sporunu yapmaya çok elverişli bir il olduğunu söylemiş, hatta parkurda inceleme yapılarak Yozgat’tan ayrılmışlardı. Küçük çaplı bir yarışın da yapıldığı Yozgat’ta o günden bu güne kadar çok şeyler değişmedi. Parkur aynı, ama bakış açıları farklılaştı.

Geçtiğimiz yıl Yozgat’ta gerçekleştirilen Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası'nın ardından bu kez 1’inci Uluslararası Yozgat Dağ Bisikleti Yarışması yapıldı. Belli ki Yozgat’ın mevcut potansiyeli değerlendirilmek isteniyordu. Belediye’nin girişimleri ile gerçekleştirilen ve göze batan eksikliklerin olduğu yarışma akla bazı şeyleri getirmiyor değil?

Burada amaç Yozgat’ın sadece potansiyelini kullanmak, dışa tanıtımını sağlamakla mı sınırlı, yoksa insanlara bu sporu sevdirip, bisiklet kullanımını da arttırmak da var mı işin içinde. Eğer son söylediğim yoksa ki, şu ana kadar ne bunun bir altyapısı hazırlanmış durumda, ne de insanların böyle bir eğilimi sözkonusu. Yani Yozgat’ta 5-14 yaş arası çoçukların dışında bisiklet kullanımı yok denecek kadar az. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda insanlar işlerine bisikletle giderken, yakıt kullanımını yarı yarıya indirirken, 500 metre uzaktaki işlerine bile araçlarla giden bir toplumda bu alışkanlığı nasıl ortadan kaldıracaksınız. Yolları daraltarak, kapatarak, 10 bin’e yakın aracı yok sayarak, kullananları ve beklentilerini dikkate almayarak mı insanları bisiklet kullanmaya yönlendireceksiniz.

Türk insanının yapısı hepimizin malumu. Araba almaya yatkın. Ama ne var ki dünya da benzin bakımından en pahalı ülke konumun da. Yıllık gelir bakımında dünyada Türk insanının kazancı diğer ülkelere nazaran çok düşük olmasına rağmen arabaya ve benzine harcamasını çok seviyor. Halbuki onlara vereceği parayı daha düşük maliyette elde edeceği bir bisiklet alabilir ve gittiği yerlere yol parası vermez. Zaman yönünde de kazancı da olur.

Ama siz bisiklet kullanacak yollar yapmaz, bu konuda eğitim çalışmalarına ağırlık vermezseniz karşılığını da alamazsınız.

Yani zaten genlerimizde varolan araç kullanımını bir çırpıda bırakmak, bunun yanı sıra çevreden kendilerine yönelik ‘koca koca adamlar bisiklet mi sürüyor’ dedittirmemek için direnen kesimin bakış açısını değiştirmek önemli. Yani bir zihniyet değişikliği yapmaz, insanlara hem bisiklet sporunun sağlık açısından önemini anlatamaz, altyapıyı tesis edemez ve yılda bir dışarıdan gelen sporcuları izlemekle yetinirsek o zaman bana kalırsa hiçbir anlamı olmaz.

Son 15 yılın belki de 13 yılını profesyonel liglerde mücadele ederek geçiren ve altyapısı olmadığı için Türk futboluna 1 ya da 2 oyuncunun dışında hiçbir şey veremeyen Yozgatspor’un varlığı ile yokluğu arasındaki ince çizgiyi görebilmek gibi bir şey bu. Eğer zamanında uygun yatırımlar yapılsa idi Yozgatspor hem daha üst liglerde mücadele eder, hem de şehire sadece tanıtım konusunda değil başka alanlarda da katkı sağlardı. En azından kulüpleşme konusunda, tesisleşme, sahiplenme konusunda örnek olabilirdik.

İşte başkalarının yaptığı bir sporun bize neler katabileceğini iyi hesap ederek bundan sonrasını planlayalım ve ona göre adımlarımızı atalım.

Şampiyonanın Yozgat’a katkılarını görebilmenin bana göre en önemli yollarından birisi de sporcuları gördükten sonra bisiklet sporuna başlayan birkaç kişinin olmasıdır.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık