Bilal Yeşilkaya

Yeni sezona ramak kaldı

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:58

Futbolun garip bir oyun olduğunu hatırlatmama gerek yok. Gerçekten garip, bir o kadar da ne zaman hangi takımın kimi nerede, ne zaman yeneceği bilinmeyen bir oyun.

Günler ayları kovaladı ve nihayet özlemimiz, futbola olan hasretimiz bu hafta sonu bitecek. Her ne kadar her Yozgatlının gönlünde bir aslan yatsa da Yozgatspor için yürekler bu haftasonu biraz daha fazla çarpacak.

Son 10 yılda inanılmaz bir irtifa kaybederek Birinci Lig’den Bölgesel Amatör Lige kadar gerileyen, halihazırda da Belediyenin devreye girmesine rağmen ekonomik sıkıntılar yaşayan ekibimiz Kazanspor karşısında ligdeki ilk sınavını verecek.

İlk maçlar gücü, kalitesi ne olursa olsun takımlar için hep zor geçer. Bu futbol oynanmaya başlandığı günden bu tarafa ispatlanmış bir gerçektir. Son olarak Fenerbahçe, Galatasaray bunu yaşamadı mı? Dünya yıldızlarını kadrosunda bulunduran Fenerbahçe, mütevazi Rize karşısında futbol adına ortaya birşey koyamazken, geçen senenin üç kupalı takımı Galatasaray geride kalan iki haftada hiç beklenmeyen puanlar kaybetmedi mi?

O zaman Yozgatspor’un Kazanspor karşısında oldukça temkinli olması gerekecek. Yani ilk maç sendromunu atlatmak için basit bir oyunu tercih edilmeli, plan yenilmemek üzerine kurulmalıdır. Rakibimizin ligin ilk maçını kazanmak için kapalı oyunu tercih ederek kontratağa dayalı bir oyun anlayışı üzerinde duracağı göz önüne alınırsa büyük ihtimalle gol kısırlığı yaşanacak ve ilk golü atan takımın kazanması muhtemel bir maça çıkacağız.

Kendi sahasında oynamak ile mutlak suretle kazanmaya endekslenen takımların yenilmesi de hiç sürpriz olmaz. O nedenle ekibimizin çok kontrollü ve akılcı oynaması gerekecek. Yani orta sahasını kalabalık tutup, ileriye kontrollü çıkacak olan ekibimiz bir de gol bulursa o zaman galip gelmemiz için önümüzde bir engel kalmaz.

Bunu yapabilmeniz için elinizdeki oyuncuların defans anlayışlarının çok güçlü olması gerekir. Gördüğüm kadarıyla orta sahamız daha çok ofansa yönelik bir anlayışa sahip ki golü bulduktan sonra aşırı kapanmak, ya da açılmak bize pahalıya malolur.

Zannediyorum Tahir Çopur oyun kurgusunu çok iyi ayarlayacak, tüm ihtimalleri hesaba katacaktır ki illa ki galip geleceğiz diye büyük riskler alacak da değildir. Önemli olan da lige puanla ya da puanlarla başlamaktır ki Kazanspor gibi ligin flaş ekiplerinden biri olmaya aday bir ekip karşısında önce oyunu tutmak, ardından da üç puanı getirecek oyun anlayışımızı rakibe kabul ettirmemiz hiç kuşkusuz izleyenlerin de takımına olan desteğinin artmasına zemin hazırlayacaktır.

Şampiyonluğa oynayan ve yatırımlarını buna göre yapan iki takımın maçında ortaya çıkacak sonuçtan çok oynanacak futbola önem verenlerdenim ben. Belki her iki takım da galip gelemeyebilir, belki maç berabere bitebilir, belki de iki takımdan biri yenilir ama sonuçta iyi futbol oynamanın ben bu maratonda daha gerekli olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl iyi oynamadan alınan puanların havasına girerek yaşadığımız aldatmacaya hiç değilse bu sezon kapılmayalım. Yoksa bu yıl da hiç beklenmeyen hayal kırıklıkları ile karşılaşırız ki bunu kimse istemez.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık