Herkes Bu Kutlu Haberi Bekliyordu!

Feyzullah Doğru

Feyzullah Doğru

Yenikapı’da düzenlenecek olan İstanbul’un Fethinin 562.Yılı kutlamaları kapsamında yapılacak Fetih Şöleni’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’nın camiye çevireceğiyle ilgili müjdeyi vereceği sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında gelmişti.

Seçime saylı günler kala Ayasofya konusu kamuoyunda büyük bir heyecana neden oldu. Sosyal medyada yayılan iddiaya göre, Ayasofya'nın camiye çevrileceği müjdesi Fetih Şöleni'nde açıklanacağı bir anda herkesin dilinde dolaşmaya başladı.

Yine iddianın devamında, Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Ayasofya ile ilgili müjdeyi Fetih Şöleni'nde verecek ve hemen akabinde özel bir programla, cuma namazında Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılışı gerçekleştirileceği gündeme oturdu.

AYASOFYA NE ZAMAN MÜZE OLDU?

1453 yılında İstanbul'un alınmasıyla birlikte fethin sembolü olarak Fatih Sultan Mehmed Han tarafından camiye çevrilen Ayasofya Camii, 1930 ile 1935 yılları arasında restorasyon çalışmaları nedeniyle halka kapatılmış ve Mustafa Kemal'in emriyle camide bir dizi çalışmalar yapılmıştı. Restorasyon sırasında Ayasofya'nın, yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin 'laiklik' ilkesi doğrultusunda, yapılış amacı olan kiliseye tekrar çevrilmesi konusunda fikirler ortaya atılmış, fakat daha büyük tepkilerden çekinildiği için Mustafa Kemal’in emri ve Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934 tarih ve 7/1589 sayılı kararıyla Ayasofya müzeye çevrildi.

Ayasofya'nın yeniden ibadete açılacağı iddiasıyla ilgili tüm gözler gün boyu Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yapılacak açıklamalara çevrildi.

Bu alınacak kritik karar seçmeni nasıl etkiler? Zamanlama eleştirisi söz konusu olsa da kamuoyunun büyük bir kesiminde memnuniyet etkisi oluşturduğu sosyal medyadan gözlendi.

7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala olası kritik karar seçmeni nasıl etkiler? Zamanlama eleştiri konusu olsa da kamuoyunun büyük kesiminde memnuniyete neden olacağı gözlenirken kimi yazarlarda seçmende ters tepebileceğine işaret etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN “AYASOFYA” AÇIKLAMASI

Ayasofya haberleri gündemin ilk sırasına oturmuşken, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan bir açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ayasofya'nın cami olarak açılacağı iddialarınınım gerçek dışı olduğu ifade edildi.

ZİNİRLER KIRILSIN AYASOFYA AÇILSIN

Bu yapılan açıklama herkesin yüreğini burkuldu. Dillere pelesenk olan “Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın” sloganı yine bir başka bahara kaldı.

Bizim için Ayasofya da kayıp camilerimizden biridir. Onu, herkesin gözünün önüne saklamışlardır. Hepimizin bildiği bir sır gibi. Kalben inanıyoruz ki, yakın zamanda, Ayasofya da ihya edilecek, “nur yüzlü ezanına” kavuşacağını umut ediyorum. İnşallah bu kutlu habere en kısa zamanda şahit oluruz.

Kalın Sağlıcakla..

Günün Sözü:

Sebep? Sebep açık… Dedik ki bütün manalar Ayasofya’ya bağlı… Ayasofya’nın kapılarıyla beraber ruhumuzu kilitlediler; ruhumuzu kilitlemek için Ayasofya’yı kilitledirler…

Nasıl bütün yollar Roma’ya çıkarsa, Türk manevi kurtuluş davasının bütün meseleleri de Ayasofya’ya ve onu müzeleştiren ellere çıkar.

Ayasofya açılmalıdır. Türk’ün kapanık bahtıyla beraber açılmalıdır… / Necip Fazıl Kısakürek28 Mayıs 2015 Perşembe 22:32

http://www.surmelihaber.com//yazar/herkes-bu-kutlu-haberi-bekliyordu-865.html