Yozgat’ta Bir Hareket Var

Bilal Yeşilkaya

Bilal YeşilkayaSporda son yıllarda kimliğini, yarınlarını kaybeden, bundan 15 yıl öncesini bile arar hale gelen Yozgat’ta bir hareket var.
Siyaseten kaybeden, oyalanan, itelenen, kandırılan, kandırılmaya devam edilen Yozgat’ta bir hareket var.
Kimse sağlıkta, kimse eğitimde, kimse kültürde, kimse başka alanda bir hareket olduğunu söylemesin. Bugün yine insanlarımız sağlık bulmak için eşini, çocuğunu, Ankara’ya, Kayseri’ye götürüyorsa, bugün insanlar halen çocuklarının iyi eğitim alabilmesi, geleceklerini kurtarması, asgari ücretle çalışan değil de, üniversitelerde okuması için Yozgat’ı terk ediyorsa, bugün Yozgat halen eğitimde Doğu illerinin bile çok çok gerisinde kalıyorsa hareket bu sektörlerde kalmamıştır.
Yozgat’ta bir haraket var ama bu hareket yine diğerleri gibi yerlerde sürünen sporda başladı. Bu hareketi birkaç idealist antrenör, birkaç idealist futbol aşığı, yaşları ilerlemesine rağmen bu işi aşkla yapan insanlar başlattı. Bozokspor başlattı, Yemenoğlu Yozgatspor başlattı, Şaban Hoca başlattı, Lökspor başlattı.
Başlamak çok önemli. Bilirsiniz başlamak bitirmenin yarısıdır. Belediye de bu ışığı gördü ve Yozgatspor’un yeniden halkla bütünleşmesi için oldukça ciddi bir adım attı. Üst üste koyuyorum, yan yana getiriyorum bu hareketi yabana atmak bana pek mantıklı gelmiyor. Biten, yok olan ve artık geleceğinden bile bahsedemediğimiz Yozgat futbolu bence yeni bir atılım içine girmiştir.
Hoş dış sahaya dün gittiğimde üzülsem mi, sevinsem mi bir türlü anlayamadım. Sevincim onca gencin, çok küçük yaştaki çocukların sahayı tıka basa doldurması, üzüntüm ise 4 takımın aynı sahada idman yapmak zorunda bırakılmasınaydı. Daha önce de eski Diş Sağlığı merkezi karşısındaki sahanın yıkılması sonrasında neredeyse daracık alanlarda çalışmak zorunda bırakılan bu takımlarımız bu imkansızlıklara inat öylesine güzel, öylesine gelecek vadeden bir çalışma istek ve arzusu gösteriyorlar ki, inanın saha sıkıntısını ikinci plana atmak durumunda kalıyorum.
Kimilerine göre Yozgat sporu ölmüş gibi değerlendirilebilir ama bana göre yeniden doğuyor. Her ne kadar henüz ayaklarının üzerinde duramasa da gördüğüm tablo beni gelecek adına öylesine ümitlendiriyor ki, 5 sene sonra tamamı Yozgatlı çocuklarımızın kendi takımlarının formasını giyeceğini söylemek hayalcilik olmaz.
Evet yazımızın başında dediğimiz gibi Yozgat’ta bir hareket var. Spor hareketlendi, bu sezon çok şeye gebe olabilir.
Kurulan altyapılar, verilen emekler ve bu işe çok ciddi eğildiklerini gördüğüm insanların çabaları, ekonomik anlamda fedakarlıkları ile Yozgatspor yeniden ayağa kalkacak.
Ama özellikle altyapı konusunda ısrarcı olursak, tesisleşme konusundaki eksikliklerimizi, yönetimsel zafiyetlerimizi giderirsek, gerçek taraftar olursak o zaman bu hareket sonuca yansır.
Aksi takdirde daha önceki yıllarda yaşanılan ve sonucu hüsranla biten hikayeler bir kez daha tekrarlanır.


23 Mayıs 2015 Cumartesi 10:51

http://www.surmelihaber.com//yazar/yozgatta-bir-hareket-var-859.html