Feridun Dündar ve altyapı gerçeği

Bilal Yeşilkaya

Bilal Yeşilkaya

Acı, elem, keder. Bugün ne ararsanız var bende. Önce İstanbul ardından da Kayseri’den gelen Şehit haberleri ile yıkıldık bir kez daha. Ülkemizi kan gölüne çeviren, vatanımızı bölmek için yapmadıkları alçaklıkları bırakmayan hainler Yozgat’ın yüreğine de ateş düşürdü.  Bir hafta içerisinde üçüncü kez Şehit acısını yaşayan Yozgat için artık sabır taşı çatladı. Belki birileri anlamak istemeyecek, birilerinin işine gelmeyecek ama bana göre yetti de artıyor. İşte bu ruh haliyle sizlere oldukça zorlandığım ama yazmayı başarabildiğim yazımı okurlarımızın dikkatine sunacağım.

Bölgesel Amatör Lig’de ilk yarıyı liderin tam 10 puan gerisinde kapatan Yozgatspor’un geleceği tartışılmaya, birileri için idam sehbası kurulmaya başlandı. Kimilerine göre eski teknik ekip, kimilerine göre yönetim, kimilerine göre futbolcular hatalı. İnsanın olduğu yerde hata yok mu, ya da futbol hatalar oyunu değil mi? Ya da hata nedir, kimse bile bile hata yapmak ister mi? Öncelikle bunları tartışmanın doğru olacağı kanısındayım. Son 7 haftada sadece 1 kez kaybeden, 1 beraberlik alan Yozgatspor için tamamen başarısız olundu denilebilir mi, teknik adamlar hiçbir şey yapmadı, yönetim elini taşın altına koymadı denebilirdi. Şimdi gelelim bu sezon yakaladığımız kazanımlara. Ülkemizin önemli sektörlerinden birisi haline gelen spor, artan ekonomik yapısına paralel olarak alt yapılarda da son yıllarda hızlı bir gelişim içerisinde.

Özellikle takım sporlarında profesyonel kulüplerin alt yapıları, ‘spor okulları’ destekli takımlarla ciddi bir mücadele içerisine girmiş durumda.

Artık, alt yapıda bilimsel verilere dayalı ve çağdaş bir sistematik içerisinde çalışan kulüpler, kurdukları güçlü alt yapıyla geleceğe daha güvenle bakabilmekteler.

Alt yapıya gereken önemi veremeyen kulüplerin ise hızla alt liglere düştüklerini ve bir süre sonra da ligden çekildiklerini görebiliriz.

Bu da bize kalıcı başarının sistemli bir alt yapı çalışması ile sağlanacağı gerçeği ile bir kez daha karşı, karşıya bırakıyor. Artık herkes güçlü temeller üzerine inşa edilmiş bir alt yapı sisteminin önemini kavramış durumda. Ancak, bu sistemi başarıya dönüştürmek ise sistemin kalıcılığı ile sağlanabilir. Bu konuda yapılan çalışmaları kimse görmezden gelebilir mi, kimse altyapıyı bir düzene getiremediniz denilebilir mi? Geçen sene atılan temellerin üzerine bu sezon bina çıkılmaya başlandı bile. Göreve gelir gelmez gençlere verdiği önemi gösteren Teknik Direktör Feridun Dündar eğer gerçekten bu işi evam ettirir ise çıkış yolunu bulduk demektir.

Bana göre bu sezonun en iyi işi bir altyapıya verilen önemin artması, yine geçen sezon yakalanan birlik ve beraberlik ortamının devam etmesidir.  Ya temeli temelden atacağız, ya da sağlıksız bir altyapı takımı ile yola devam diyeceğiz.

 21 Aralık 2016 Çarşamba 08:44

http://www.surmelihaber.com//yazar/feridun-dundar-ve-altyapi-gercegi-1236.html