Bu hafta ligin ateşi çıkacak

Bilal Yeşilkaya

Bilal Yeşilkaya

Şampiyonluk mücadelesi vermek zor. Hem rakiplerini yeneceksin, hem de rakiplerinin puan kaybını bekleyeceksin. Her takıma karşı ayrı bir sistem, farklı bir oyun ve oyuncu yapısı ile mücadele etmek zorundasın. Kimisinin sahası çim, kiminin ki sentetik. Hepsine ayrı ayrı hazırlanacaksın. Bu yolculukta hiç kuşkusuz deplasmanda oynanan maçlarda alınacak galibiyetlerin önemini anlatmaya gerek yok. Deplasman maçlarında elde edilen iyi sonuçların bir takımı toparlamada, üst sıralara çıkabilmede bir adım ileriye götürdüğü bir gerçek. Yönetimin, teknik heyetin ve futbolcuların kendilerine olan inançlarını yenilemede, hedefe ulaşma konusunda güç vermede rakip sahada kazanmak hele hele tam 4 final maçının oynanacağı bu haftada kazanmak öyle önemli ki.

İsterseniz bu final maçlarını tek tek ele alalım ve neler olup olamayacağını kısaca bir değerlendirelim. Yozgatspor bir önceki sezondan belalısı olan MKE Kırıkkale karşısında tam bir final maçına çıkacak. Rakibine deplasmanda henüz üstünlüğü bulunmayan, bu sezon da dış sahada galibiyeti bulunmayan Yozgatpor’un kazanması bence ligde dengeleri lehine değiştirebilecektir. Lider Yeni Altındağ’ın iki önemli eksikle sahasında son haftaların yükselişe geçen takımı ve bana göre gizli şampiyon olarak gördüğüm Nevşehir Gençlikspor karşısında yenilmesi ya da puan kaybetmesini muhtemel olarak görüyorum. Liderin takılması halinde Kırıkkale karşısında alınacak galibiyetin önemini anlatmaya gerek var mı? Üstelik bir hafta önce yaralı Yozgatspor’u kendi sahasında zar zor yenebilen liderin bundan sonra ki haftalarda da puan kaybetmeyeceğini kim garanti edebilir? Ligde bu sezon özellikle kendi sahasında iyi maçlar çıkartan, rakiplerine kolay kolay geçit vermeyen Yeşil Kırşehir’in  de lig ikincisi Aksaray Belediyespor’a sürpriz yapmasını muhtemel olarak görüyorum. 16 puanlı Aksaray’ın alacağı bir yenilgi, yine Kazan Belediyespor’un sahasında Çubukspor’la yapacağı maçta ortaya çıkacak sonuç ligin ateşini çıkartacak, özellikle ilk 10 sıra hizaya geçecek gibi görünüyor.

Ligin ilerleyen haftaları için çok büyük bir iddia ortaya koymak, hangi takımın ipi göğüsleyeceğini söylemek mümkün gözükmüyor. Hele hele ilk 10 sırada bulunan takımların birbirlerine yaklaşması ihtimalini göz önüne getirdiğimizde hiç kuşkusuz bu hafta ortaya çıkacak sonuçların bir fikir vereceği kuşkusuz.

O nedenle Yozgatspor her ne yaparsa yapsın, hangi taktiği sahaya yansıtırsa yansıtsın rakibini yenerek evine dönmeli. Liderin şimdilik 8 puan gerisinde bulunan ve şampiyonluk umutlarını oldukça azaltan Yozgatspor eğer Kırıkkale karşısında kazanırsa fikstüre bakarak söylüyorum rakipleri ile ilk yarının bitimine kadar farkı kapatma şansına sahip olacaktır. Bu haftayla birlikte şampiyonluk için mücadele veren Nevşehir, Aksaray, Altındağ, Kazan, Kırşehir, Kayseri Şeker takımları ile karşılaşan Yozgatspor kalan 4 maçı da lehine çevirirse devre arasına bana göre zirveyle kapatılabilecek bir puan farkıyla girecek, ardından yapılacak 3-4 kaliteli transferle birlikte Kırmızı Siyahlılar şampiyonluğun yine en büyük adaylarından biri olacaktır.

Ama en önemli kural ya da ayrıntı Kırıkkale’de alınacak galibiyeti bağlı gözüküyor. BAL’a düştüğümüz ilk sezonda da aynı handikabı yaşamış, ilk 8 haftasını iyi gittiğimiz ligin son 3 haftasında alınan yenilgilerle hedeften kopmuş, ikinci yarı aradaki farkı kapatmak için verilen mücadele yeterli olmamıştı. Bu sezon tam tersi bir performansı ortaya koymak ve verilen bunca emeği heba etmemek futbolcuların ellerinde olacak.

Kazan karşısındaki gibi mücadele eder, galibiyeti arzularlarsa o zaman 3 puanın gelmesi için hiçbir engelin kalacağına inanmıyorum.

Bekleyip göreceğiz. 

 9 Kasım 2016 Çarşamba 19:43

http://www.surmelihaber.com//yazar/bu-hafta-ligin-atesi-cikacak-1197.html