Ahmet akgün ne derece haklı?..

Bilal Yeşilkaya

Bilal Yeşilkaya

Yozgatspor Kulüp Asbaşkanı Ahmet Akgün dün yaptığı açıklamada Yozgatspor’un geride kalan 6 haftada büyük şanssızlıklar yaşadığını, birilerinin başarısız olmaları için çaba sarf ettiğini söyledi. Haklı mı değil mi gibi bir tartışmaya girmeyeceğim. Bana göre haklı. Neden mi?

 İsterseniz oynadığımız maçlarda yaşadığımız bariz hakem hatalarını bir bir irdeleyelim. Nevşehir Spor’la sahamızda yaptığımız maçın ilk yarısında hakem adeta Yozgatspor’u durdurmak için çalıştı.

Lehimize düdük çalmak bir tarafa hem saha içerisindeki oyuncuları, hem de tribünlerdeki taraftarı geren bir hakemin yönetimi ile maçı zar zor 2-1 kazanan Yozgatspor Aksaray deplasmanında da tam bir kıyımla karşı karşıya kaldı.

Rakibin elle attığı golü gördüğünü ancak çarptığını mimikleri ile ifade ederek tam bir eyyamcılık yapan hakemin sayesinde deplasmandan puansız dönen Yozgatspor’u Kayseri Şekerspor maçında da yine inanılmaz bir kötü hakem yönetimi bitirdi.

Yıldızeli Birlik Spor maçını söylemiyorum. Hakem ne kadar kötü yönetirse yönetsin o maçı kazanmamız gerekirdi diye düşünüyorum. Altındağ’da hakemin sonuca fazla etki etmediği söyleniyor ama ya rakibin tavrı. Son üç yıldır sahada yapılan mücadele bir tarafa ama spor ruhuna aykırı tavırlar içerisinde bulunan bir anlayışla hareket edilmesi, Yozgatspor Yöneticilerine bile protokol tribününde yer verilmemesi neyle açıklanabilir?

 Yozgat’a gelen tüm rakiplerine ev sahipliğinin en güzel örneklerini gösterme çabası içinde olan, yöneticilerine hem de şeref tribününde yer ayıran bir kulübe takınılan tavrın anlamı nedir, nasıl açıklanır?

Sahada rakip olabiliriz, maçı bir takım kazanır, bir takım kaybeder ama belli ki rakiplerimiz amatör kafalarından uzaklaşamamış. BAL Ligi’ne profesyonel bir anlayış getirmeye çalıştıklarını ancak diğer takımların bunun çok farklı hareket ettiğini belirten Akgün eleştirisinde hiçte haksız sayılmaz diye düşünüyorum. Belki çok iyi futbol oynamamış olabiliriz, belki kazanacak mücadeleyi sahada sergileyememiş olabiliriz ama bunun nedenlerinin iyi araştırılması gerekmez mi?

Rakipleriyle uğraşırken bir de hakem engeline takılmak bir takımı mental olarak olumsuz etkilemez mi? Kamp dönemlerinde oynadığı futbol, aldığı sonuçlarla ligde şampiyonluğu garanti gibi gösterilen bir ekibin kısa zamanda yaşadığı değişimin nedenleri arasında bu olumsuzluklar ne kadar etken olabilir. Bunların hepsi tek başına bir takımın başarısızlığı, ya da kötü sonuçlar almasına zemin hazırlayacak derece etkili olabilecek etkenler.

 Asbaşkan Akgün’ün fazlaca canı yanmış olacak ki bu konulara girmeyi seçti. Koca bir yıl boyunca hakemler, rakip yönetimler hakkında tek bir açıklama yapmayan Akgün’ü bu derece sinirlendiren olayları siz okurlarımıza anlatmaya çalıştım.

 Takımın neden kötü oynadığını, neden maç kazanamadığını biraz da siz düşünün. 6 maçtan 5’inde ciddi hakem hataları ile karşılaşan bir takımın bakalım geriye kalan karşılaşmalarda karşısına neler çıkacak, ne gibi zorluklarla boğuşacak. İzleyip göreceğiz.  3 Kasım 2016 Perşembe 20:30

http://www.surmelihaber.com//yazar/ahmet-akgun-ne-derece-hakli-1192.html