Amatörün gerçekleri

Bilal Yeşilkaya

Bilal Yeşilkaya

Kulüplerin en çok istediği ancak başaramadığı durum destekleyici bulamamak. Amatör kulüpler başkan ve yöneticilerin omuzları altında yaşamlarını sürdürüyor. Onların çabası mahalle takımlarını ayakta tutuyor.

Sponsorluk için çalınan kapılar yüzlerine kapatılıyor… Sponsor yasasında firmaların kulüplere yaptığı ödemelerinin tamamının vergiden düşülmesi bilinmesine rağmen amatör kulüplere bu destek verilmiyor.


Amatör kulüpler sezon başında lisans, filiz lisans ve vize işlemlerini maddi olanaklar nedeniyle yapamıyor. Bu nedenle yeterince sporcu sayısını bulamıyor. Bir futbolcunun lisans, vize, aktarma işlemlerini düşünürsek bin lirayı buluyor. Futbolcu sayısının fazlalığını düşünürsek ise bu amatör kulüplerin olmayan bütçelerinde bulunması imkânsız bir rakam.

Bazıları belediyelerin amatör spor için yeterince destek verdiğine inanıyor bazılar ise bu desteği yeterli bulmuyor. Malzeme konusunda çekilen bu sıkıntılar belediyeler tarafından karşılanmış gözüküyor. Ancak bu yeterli gelmiyor. Belediyelerin amatör sporu desteklemek adına daha fazla spor imkânı sunması gerektiği düşünülüyor.


Amatör spor denilince akıllara sadece futbol gelmesin… Birçoğumuz amatör sporun futboldan ibaret olduğunu düşünüyoruz ama yanılıyoruz.


Alt yapının gelişmemesi ise en önemli problemlerden bir tanesi… Kulüpler maddi olanaklar nedeniyle altyapıya eğilemiyor. Ya da ancak birkaç branşı bir arada götürebiliyor. Bu nedenle birçok kulüp alt yapısından feda etmek zorunda kalıyor.


Sporun en kritik yerinde bulunan hocalar ise yeterli donanımı bulunmadığı acı bir gerçek… Kulüplerin alt yapılarında bulunan birçok hocalar yeterli eğitimi almadan görev yapıyor. Antrenörlere yeterli eğitimin verilmediğinden de şikâyet ediliyor. Sporcunun en önemli çağında verilecek eğitim başarıyı doğrudan etkiliyor. Bu nedenle bu önemli noktalarda görev yapan hocalar eğitimli mezunu olması gerekiyor…


Spor branşlarında hakemlerin de eğitimsizliğinden yakınılıyor. Özellikle bu sezon futbol Branşında amatör karşılaşmalarda hakemlere tepkiler haddinden fazla oluyor. Bunun nedeni ise hakemlerin yeterince eğitim görmemesi.


Bunun yanında genç hakemlerin ‘ben oldum’ havasına girip amatör maçlara yeterli önemi göstermemesi en büyük tehlikelerden birisi olarak gösteriliyor…26 Nisan 2016 Salı 12:03

http://www.surmelihaber.com//yazar/amatorun-gercekleri-1125.html