Altındağ yenilgisi neyi anlatıyor?

Bilal Yeşilkaya

Bilal Yeşilkaya

Ligin son haftalarına gelinirken heyecan zirveye çıkmaya, takımlar birbirini kollamaya başladı. Hata yapanın artık iddiasını kaybedeceği gerçeğinin ortada durması nedeniyle rakip ne kadar zayıf olursa olsun şampiyonluğa oynayan ekipler, işi ne kadar ciddiye aldıklarını göstermek için yüklenmeye, attıkça gol atmaya başladılar. Yeni Altındağ Belediyespor’a yenilerek liderliği Türk Metal Kırıkkalespor’a kaptıran Yozgatspor’un sahasında Çankırı Belediyespor’u tozu dumana kattığı, rakibine göz bile açtırmadığı maçta 6-1, lider Kırıkkale’nin ligde kalma mücadelesi veren Kayseri Yolspor’u 6-0 yendiği maçlarda ortaya çıkan sonuçlar normal. Kimse farklı bir sonucun olmasını, zayıf rakiplerin puan almasını beklemiyordu.


Ama beni asıl şaşırtan, asıl şok eden sonuç Yıldızeli deplasmanından geldi. Matematiksel şansı devam eden ve kadro yapısı itibariyle ligin en iyi takımlarından biri olan Yeni Altındağ’ın haftaya son sırada giren Yıldızeli Birlikspor’a 1-0 yenilmesi manidar değil mi sizce de. Yozgatspor maçı öncesinde ortaya atılan şike iddialarına ve bu maçın sonucuna baktığım zaman aklıma pis pis kokular gelmiyor değil. Türk futbolunun 3 Temmuz’dan sonra temizlendiğini söylemek mümkün mü? Yazılan bir senaryonun oynanmasından başka bir şey olmayan şike iddialarını kimsenin ispat edememesi size de biraz saçma gelmiyor mu? Herkesin birbirine leke sürdüğü Türkiye’de bize Kırıkkalelilerin Hacılar Erciyes maçı öncesinde yaptığı suçlamayı kim unuttu ki? Sanki sahaya biz temizletmemişiz, sanki Kayseri’de ki maçları da biz ertelettir mişiz gibi Yozgatlı siyasetçilere, Kulüp Başkanı Kazım Arslan’a inanılmaz suçlamalar yapan kendileri değil miydi?


Bugün bu yazıyı yazmama “Bir hafta önce lig birincisi Yozgatspor'a sahayı dar eden Yeni Altındağ Belediyespor, nasıl olur da bir hafta sonra lig sonuncusu Yıldızeli Birlikspor karşısında havlu atar?..” şeklindeki sorusu ile ilham veren Gazetemiz Sahibi İnan Soyer’in bile aklına takılan mevzuu sizce de dikkat çekici değil midir? Sahaya çıkan Altındağlı oyuncuların isimlerini tek tek sayan, sırf Yozgatspor yenilsin diye alkış tutan ve belki de kendi takımlarına bu kadar destek vermeyen Kırıkkalelilerin yaklaşımları spor ahlakına yakışır mı? Federasyon bu maçları gözetim altına alıyor mu, yoksa yapılanlar ya da ortaya atılan iddialar unutulup gidiyor mu? Tamam belki Yozgatspor o gün kazanacak futbol oynamamış olabilir ama karşısındaki rakibin aşırı yüklenmesi niye. Bir hafta öncesinden Kırıkkale karşısında kuzu olan, arada Yozgatspor’u ikinci kez yenen Altındağ’ın lig sonuncusu karşısında aldığı sonuç hayli ilginç. Tabii ki futbolda bunlar var, maçı da izlemediğimiz için net yorumlar yapamıyoruz ama insanın aklına Kırıkkale – Altındağ dostluğu gelmiyor değil. Ama beni şaşırtan gerçekten itici bir başkanı olan, hemen hemen her maçında küfür, tartışma çıkan özellikle üst sıralarda kim olursa olsun sahasında baskıyla yıldırmaya çalışan Kırıkkale’nin ligde birkaç takımla iyi olabilmesi de şaşırtıcı olsa gerek.
Evet herkes birbirine çamur atıyor, herkes birbirini bir şeyle itham ediyor ama görüntü gayet açık. Herhalde kimse açık açık şike yapacak değil, ya da teşvik primini milletin gözünün önünde verecek değil. Kırıkkale’nin Altındağ’a Yozgatspor maçı öncesinde verildiği iddia edilen parayı eğer aldılarsa ki, bu iddiadan ibarettir o zaman Altındağlı oyuncular nasıl rahat uyuyacak merak ediyorum.


Ligde 4 maç var ve Kırıkkale şu haliyle Yozgatspor’dan avantalı ama yarın ne yapacağı belli olmaz. Kimse Yozgatspor’u yenen ve lig sonuncusuna yenilen Altındağ aklıma geldikçe liderliği taşıma stresine giren Kırıkkale’nin deplaşmanda Kırşehirspor’a yenilemeyeceğini iddia edemez.
Bekleyip görelim.26 Nisan 2016 Salı 11:41

http://www.surmelihaber.com//yazar/altindag-yenilgisi-neyi-anlatiyor-1111.html