Gözler Amatörün  Derbisine Çevrildi

Bilal Yeşilkaya

Bilal Yeşilkaya

 Kimileri için fazla bir şey ifade etmese de bize göre futbolumuzun en önemli kilometre taşlarından olan, sporcuların altyapı eksikliklerini nispeten giderme imkanı bulduğu, kıt imkanlarla bir şeyler yapma çabası içindeki amatörlerimize her zaman sütunlarımızda yer verdik. Sorunlarını, beklentilerini, çözüm önerilerini sıraladık. Belki dikkate alındı, belki alınmadı ama biz bu konuda görevimizi yapmış olmanın rahatlığı içerisinde gündemi ilgilendiren gelişmeleri takip etmeye, siz sporseverlere sunmaya devam edeceğiz.

Bu sezon önceki yıllara göre çok daha büyük ve çok daha sıkı bir çekişmenin yaşandığı ligde tam bir derby oynanacak. Şampiyonluk mücadelesi veren Sorgun Belediyespor, Yemenoğlu Yozgatspor ve İl Özel İdaresispor takımları arasında geçen yarışta bana göre bu hafta sonu oynanacak maç ligin kaderini direkt etkileyecek bir sonuca gebe.

Ligin iki yenilmeyen, bana göre centilmenlik konusunda da örnek olan iki takımı Yemenoğlu Yozgatspor ile İl Özel İdaresispor Pazar günü kozlarını paylaşacak. Bu maç hiç kuşkusuz sadece bu iki takımı değil, bir maç fazlasıyla ligin zirvesinde bulunan Sorgun Belediyespor’u da yakından ilgilendiriyor. Ligde sadece birbirlerine rakip olan, diğer takımlar karşısında puan yitirme ihtimalleri yok denecek kadar az olan takımların birbirleriyle yapacakları maçlarda kaybedecekleri her puanın bir diğer takımın ekmeğine yağ süreceği aşikar.

Hiç kuşkusuz bu kayıplar en fazla Sorgun Belediyespor’u sevindirecek, muhtemelen de berabere kalmalarını arzu edecektir. İl Özel İdaresispor’un elinden zor kurtulan, Yemenoğlu Yozgatspor’a yenilen Sorgun Belediyespor’un şampiyonluk yolunda kaçırdığı avantajı yeniden lehine çevirmesinin yolu, iki rakibinin de 2 puan kaybetmesinden geçiyor ki, Pazar günü ortaya çıkması sonuçlar arasında beraberlik daha ağır basıyor.

Bu maçın ikinci önemi ise tam 11 haftadır yenilmeyen iki takımdan birinin bu ünvanını bırakıp bırakmayacağı. Herkes buna kafa yoruyor, herkes zorlu maçtan nasıl bir sonucun çıkacağını merak ediyor. Hiç kuşkusuz en fazla kafa yoran isimler de iki takımın antrenörlük görevini üstlenen Nadir Gencel ve Polat Özkan. Gencel’e göre üst liglerde az da olsa tecrübe kazanan, girdiği sınavlardan başarıyla ayrılan Özkan şimdilik kaydıyla bir adım önde gözüküyor. Futbol bilgilerini, takımlarına katkılarını burada tartışma konusu yapacak değiliz. İkisini de yakınen tanır ve severim. İkisi de futbolu bilir, futboldan anlar, taktikleri vardır. Sonucu çevirecek hamleleri yapabilecek kapasiteye sahiptirler. Üstüne üstelik iyi de futbol oynadıklarını söyleyebilirim. Belki iyi futbol oynamak iyi teknik adamlık yapma gibi bir avantajı kimseye getirmez. Türk futbolunda bunun örneklerini fazlasıyla görmüş ve analiz etmiş biri olarak tek söyleyebileceğim şey hem tecrübe konusundaki artısı hem de kadrosunun biraz daha ağır basması açısından ibrenin şimdilik kaydıyla Özkan’a yakın olduğudur.

Belki Özel İdaresispor da kazanabilir, belki maç berabere biter burası beni ilgilendirmez. Benim tek beklentim bu sezon şampiyonluk mücadelesi veren takımların çokluğundan hareketle biraz daha kalite kazandığına inandığımız ligimizin zirvesindeki iki takımın ortaya futbol adına iyi şeyler koyması, izleyenleri mutlu etmesidir.

Ve de en önemlisi centilmenlik, dostluk adına örnek olmalarıdır. Bu konuda ligin başladığı günden itibaren rakiplerinin önüne geçen iki takımın, bu maçta bunca verilen emeğin heba olmasına müsaade etmemesidir.

Pazar günü Yozgatspor – Azatlıspor, Yemenoğlu Yozgatspor İl Özel İdaresispor maçlarında buluşmak dileğiyle..

 19 Aralık 2015 Cumartesi 19:50

http://www.surmelihaber.com//yazar/gozler-amatorun-derbisine-cevrildi-1032.html