Türk Milletinin Sabrını Zorlamayın!

Feyzullah Doğru

Feyzullah Doğru

Türkiye haklı olarak Rus uçağını düşürdü. Genelkurmay kaynaklarından öğrendiğimiz bilgilere göre, Rus yetkililerin daha önce yüz yüze 5 kez uyarıldığı ve ilki 3 Ekim’de olmak üzere 15 Ekim’e kadar sürdüğü açıklandı.

Uçağında düşürülmeden önce pilotların 10 kez uyarıldığı ABD’de teyit etmesine rağmen, Putin ve etrafındaki köpekleri hemen tehdit etmeye başladı.

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan bu kriz nasıl yönetilecek? Suriye’de devler savaşımı başlayacak? İşte bu merak edilen soruların cevabını birlikte arayalım..

Türkiye hava savasını açık bir şekilde ihlal eden Rus uçakları ile ilgili yapılan görüşmelerde bir daha böyle bir olayın yaşanmayacağı yönünde bilgiler verilmişti.

Bu açıklamalara rağmen Rus uçaklarının hava ihlalleri devam ediyordu. Artık yapılan tüm uyarılara kulak asmayan Rus uçakları için gereken yapılmış ve Türkiye kendi hava sahasını korumuştur.  Bu, nefsi müdafaadır ve her ülkenin doğal hakkıdır. Bu ülke muz cumhuriyeti mi, ya da yol geçen hanı mı? Peş peşe yapılan uyarılara kulak asmayan Rusya ilişkilerin bu boyuta gelmesindeki en büyük sorumludur. Ne yan yatıp, ne de çamura yatmayı bırakıp Biz buraya nasıl geldik diye Putin ve kurmayları ivedi bir şekilde analiz etmeli.

Tüm dünyanın gözünün içine bakarak yalan söyleyen IŞİD ile savaşmak için Suriye’ye girdiğini açıklayan Rusya, hiçbir IŞİD’çinin varlığının bulunmadığı Türkmen bölgesinde yer yerinden oynuyor günlerdir bombalanıyordu. Suriye'ye girdiği günden bu yana ılımlı muhalifleri ezmekte, sadece ve sadece onlara saldırılar düzenlemekte olan Rusya’nın IŞİD’le bir mücadele hesabı olmadığı gibi olacak gibi de gözükmüyor.

Ama hesap daha da derindir. İran da Rusya da yeri geldiğinde Beşşar Esed'i ve Şam rejimini satacaktır. Temel amaç Suriye'yi işgaldir ve iki ülke de şu an bu işgali gerçekleştirmektedir. Bölgeye jeopolitik anlamda bir dış müdahale yapılmıştır. Rusya, İran'ın da gaz vermesiyle Suriye'ye saldırmış, bunun için Şam rejimini bahane olarak kullanmıştır.

İki ülkenin emperyal hırslarıyla her tarafa saldırdığı bir döneme girdik. İran, Afrika kıyılarından Basra Körfezi'ne ve Akdeniz kıyılarına kadar her yere müdahil oluyor. Tipik bir Fars milliyetçiliği rüzgarı estiriyor. Tahran inanılmaz bir özgüvenle, komşularına karşı örgütlerle ortaklıklar kurabiliyor. Basra Körfezi'ndeki bütün ülkeleri tehdit edebiliyor. Yayılmacı, müdahaleci, sinir bozucu bir görüntü veriyor.

Suriye ile sınırı bile olmayan Rusya'nın Türkiye sınırının sıfır noktasında bu kadar taciz edici girişimlerde bulunması, Türkiye'nin hassasiyetlerini hiçe sayması, üstelik özel bağlarımız olan Türkmenleri gözümüzün önünde günlerdir bombalıyor oluşu Moskova'daki karar alıcılar tarafından da dikkate alınmalıdır.

 Şu an iki ülke teyakkuzda. Şu an NATO teyakkuzda. Ne kararlar alınır, nasıl bir yöntem izlenir, bekleyip göreceğiz. Olayın sıcaklığı ciddi tehlikeler barındırıyor ve soğutulması gerekiyor.

Ama hepsinin üstünde Türkiye'nin kendi öz savunma planlarını acilen hayata geçirmesi zaruridir. Bundan sonraki her gün benzer krizler demektir. Birkaç gün içinde Türkiye içine yansıtılabilecek terör dalgasına acil önlem alınması gerekir. Şimdi kimler arkasında kimler var hep birlikte göreceğiz.

Kimsenin de Türkiye'nin onuruyla oynama lüksünün olmadığı bilinmelidir. Sabırlı olmak itaatkar olmak değildir. Bunu da Türkiye’nin muhatapları her zaman görecekleri bir yere kocaman harflerle yazmalıdır.

Günün Sözü: Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır! / Mehmet Akif Ersoy26 Kasım 2015 Perşembe 19:50

http://www.surmelihaber.com//yazar/turk-milletinin-sabrini-zorlamayin-1025.html