Federasyon ne kadar Müslüman?

Bilal Yeşilkaya

Bilal Yeşilkaya

Dünya inanılmaz bir değişim çemberinden geçiyor. Artık kimse kimsenin dinine, diyanetine, inanışına, düşüncesine karışmamaya çalışıyor. Genel manada da bunun yapıldığını söylemek mümkün.

Kültürel ve sosyal etkileşimin hızla arttığı, hızla insanların birbirleri ile iletişimlerinin fazlalaştığı günümüzde futbol farklı kültürlerdeki insanları biraraya getiren önemli bir araç. Kenya’sından, Güney Kore’ye, Amerika’dan dünyanın ismi hiç duyulmayan ülkelerine kadar birçok oyuncu bu sektörden paralar kazanıp, yine farklı kültürlerin etkileşimine vesile oluyorlar.

Tabii ki her ne kadar insanlar başka ülkelerde bulunsalar bile kendi kültürlerini yaşamaya, kendi inanışlarını sürdürmeye özen gösteriyorlar. Buna da kimse karışamıyor, kimse engel olamıyor. Yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de yabancı bir oyuncu pekala sahaya çıkarken, gol attığında ya da farklı bir bir tepkisini haç işareti yaparak verebiliyor. Yine aynı şekilde Müslüman bir oyuncu ellerini açarak duasını yapabiliyor.

Evet zaman zaman ırkçı gösteriler yapılsa da, zaman zaman dini konularla ilgili sıkıntılar yaşansa da yine de insanların dinini en rahat yaşadığı, karşısındaki insana saygı duyduğu sektörün futbol daha doğrusu spor olduğunu söylemek mümkün olabilir.

Lakin sporcuların dini inanışlarını rahat bir şekilde uygulamaları, yaşayabilmeleri, bundan kaynaklanan sevinçlerini aileleri, yakınları ile paylaşabilmeleri için Federasyonun bazı düzenlemeler yapması gerekir. BAL Ligi için bayramda maçları erteleyen Federasyon düzenlemelerini yaparken de sporcuların durumlarına göre hareket etmek durumundadır. Müslüman sporcular için Bayram günleri tatil edilmeli, hiç değilse ilk gün mutluluklarını aileleri ile paylaşmaları sağlanmalıdır. Müslüman olan yabancıları da düşünmek gerekir ki ülkemizde oynayan birçok yabancı oyuncunun bulunması Federasyon’un bu konuda daha hassas davranmasını gerektirir.

Ancak nafile Federasyon öyle bir maç programı yapmış kı evlere şenlik. Süper Lig’in 5’inci haftasında oynanacak olan maçların hazırlıklarını oyuncular arefe ve bayramda da sürdürdü. Yani deyim yerindeyse bayram yapmadılar her zaman ki gibi. Noele 5 gün kala ise ligler tatil. Tamam Noel tatiline birşey demiyoruz ama bir Federasyon nasıl Müslüman oyunculara saygı göstermez, nasıl onları yok sayar. Nasıl ‘sizin bayram yapmaya hakkınız yok der’ gibi bir karar alır ve uygular. 

Yazık çok yazık. Müslüman olan bir ülküde eğer futbolculara Kurban Bayramı’nda bile tatil çok görülüyorsa bunun adı tam anlamıyla yabancı hayranlığıdır.

Ve eğer bu hayranlığımızın dozajını iyi ayarlayamazsak o zaman bize yabancıların gösterdiği saygı konusundaki uçurum büyür..

 4 Ekim 2015 Pazar 15:59

http://www.surmelihaber.com//yazar/federasyon-ne-kadar-musluman-1013.html