Bilal Yeşilkaya

Vali Yazıcı bunu hak etmedi

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
1 Haziran 2016 Çarşamba 09:00

Tayin olduğu günü adım gibi hatırlıyorum. Bir Ramazan günüydü. Gazeteyi bitirmiş eve doğru gitmek için hazırlıklarımızı yapıyorduk ki Valililer Kararnamesi’nin yayınlandığını öğrenir öğrenmez manşetimizi değiştirmiştik.


Aylar öncesinden yine yazmıştık Vali Abdulkadir Yazıcı’nın ilk kararnamede görev yerinin değişeceğini. Hem Gazetemiz sahibi İnan Soyer 27 Ocak tarihli köşe yazısında ‘Görev süresi doldu Vali gidiyor’ başlığıyla kamuoyunu bilgilendirmiş, hem de manşetten vermiştik olası gelişmeyi. O günlerde de Merkez’e alınabileceğine dikkat çekmiştik.


Evet beklenilen kararname dün gece saatlerinde netleşti ve ne üzücüdür ki Vali Yazıcı büyük bir İl’e atama beklerken Merkeze çekildi. Yanılmak isterdik, Merkeze çekilmesini açıkçası garipsedim. Adı paralel yapı iddiaları ile anıldıktan sonra çok iyi diyaloglar kurduğu iktidar milletvekilleri, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından da savunulmayan ve özellikle Yozgat’ta kalması için çaba sarfedilmeyen Vali Yazıcı hiç hak etmediği şekilde kızağa alındı. Kızak diyorum çünkü Merkeze çekilmek demek her ne kadar ünvanları saklı kalsa da, her ne kadar üst kademe yöneticiliklerinde görevlendirilseler de bir il valiliği kadar etkin olmadığı için ciddiye alınmıyor.


Bana göre Vali Yazıcı Yozgat’ta Vali profilini değiştirdi. Oturan, sadece imza atan, programlara gidip süslü sözcükler kullanan değil de proje üreten Vali Yazıcı geldiği günden itibaren yaptığı hizmetlerle halkın takdirini kazandı, yaptığı çalışmalarla neredeyse son 30 yılda gelen tüm isimleri gölgede bıraktı. Geriye dönüp bakıyorum ve 20 yıllık gazetecilik hayatımda bu kısa denilebilecek zamana bu kadar çok proje sığdıran, Yozgat’ın makus talihini kırabilmesi için çabalayan ikinci bir isim gelmiyor aklıma.


Vali Beyle geçenlerde bir araya gelme fırsatım olmuştu. Kendi görev süresi içinde yapılan tüm projeleri yerinde inceleyip, nereden nereye geldiğimizi bir kez daha gözlemledim. Belki zaman zaman özellikle yerleri konusunda eleştiri yapsam da, Valilik binasının, Spor Vadisi’nin yanlış bölgelere yapıldığını savunsam da şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu Vali diğerlerine hiç mi hiç benzemiyordu. Tabii ki görev süresi dolduğunda tüm kamu görevlilerinin gitmesi kadar normal bir şey yoktur. Biliyorsunuz ki devlette devamlılık esastır ve hiçbir isimin bir yerde uzun süre kalması mümkün değildir ama bana göre gittiği yer ve yaptığı çalışmaların karşılığını alıp almadığı tartışma konusu edilebilir.


Tüm Türkiye’ye mal olan Hami-Yet Projesi, Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Merkezi ile başlattığı hizmet kervanında Spor Vadisi, Yozgat Valiliği, Kadın Termal, Yozgat Lisesi, caddenin vatandaşa açılması gibi vizyon projeleri olan, Sarıkaya, Saraykent ilçelerinde termal turizmin gelişmesi için de çaba sarfeden, halka farklı bir Vali portresi gösteren Vali Yazıcı’nın çok daha büyük bir İl’e tayini beklenirken, Merkeze alınması zannediyorum en fazla Yozgatlıları üzecek. Tabii her şeyin hayırlısı istenir, nasipten başkası olmaz ama inşallah Yozgat’ın beklentileri de yarım kalmaz.


İşte Merkeze alınmasının bizim açımızdan en önemli noktalarından birisi de burası. Saydığımız bu projelerin neredeyse tamamının yarım kaldığını düşünür ve yeni gelecek Valinin de en az 6 ay şehri tanıma, ziyaretlere yoğunlaşması gündeme alındığında kaybeden yine Yozgat olacak gibi görünüyor.


İnşallah yanılırım, inşallah Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yerine atanan Başbakanlık Müşaviri Kemal Yurtnaç hizmet çıtasını bir tık yukarı çıkartır, inşallah gelen gideni aratırmış dedittirmez.


Kaybeden olmaktan, hep kaybetmekten bıktığımız ve böyle vizyonlu olduğuna inandığımız projeler göremediğimizden Vali Yazıcı’yı aramak istemiyoruz. Göreve geldiği ilk günden itibaren ardında bir hoş seda bırakmak istediğini söyleyen Vali Yazıcı bana göre bunu başarmıştır.


Şimdi bize düşen bıraktığı projelere sahip çıkmak ve bitirilmesini sağlamaktır.


Başarırız diye düşünüyorum ki bunun için önümüzde bir engel gözükmüyor.
Bekleyip göreceğiz.


YORUMLAR
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık