Bilal Yeşilkaya

Vali Bey Spor Vadisi'yle yatıp Spor Vadisi ile kalkıyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 12:10

Spor denilince akla bir iki futbol, bir iki basketbol sahası, yürüyüş alanları gelir. Ama Spor Vadisini tarif etmek için bu ifadeler yavan kalabilir. Hatırlanacaktır henüz ortada ödenek bile yokken Yozgat’a kalıcı bir eser bırakabilmek için Vali Abdulkadir Yazıcı kolları sıvayıp, çok önemli bir projeye imza attı. 22 Ağustos 2013 yılında Bölge Hastanesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmanın ardından Yozgat için yeni bir vizyon çizen Vali Yazıcı’nın Yozgat insanına sosyal, kültürel, sportif manada farklılık sunacak, insanların zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebileceği Spor Vadisi projesi zannediyorum bu vizyonun tamamlayıcısı olacak.


Sportif yatırım bakımından zengin sayılmayan, futbol branşına düşkünlük olduğu için özellikle futbol sahası açısından fakir bile sayılabilecek Yozgat için şans olarak değerlendirilecek bir yatırım Spor Vadisi. Hiç kuşkusuz bu seviyeye gelmesinde Vali Abdulkadir Yazıcı ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık’ın büyük katkısı var. Mesaisinden fırsat buldukça bölgeye gelen, devam eden çalışmaları adeta mercek altına alan, eksikliklere göz yummayan Vali Yazıcı dün basın mensuplarına sürdürülen çalışmaları anlattı, bölgeyi birlikte gezerek tanıtıp varılmak istenilen hedefleri özetledi.


Yozgat gerçekten sosyal alanlar konusunda şanssız bir il ki, bunda yıllarca bu ilde görev yapmalarına rağmen arkalarında kalıcı bir eser bırakmayı düşünmeyen, bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı güden bürokratların, yine yerel yöneticilerin hayli vebali var. Ama Yazıcı için bunları söylemek oldukça büyük haksızlık olur. Geldiği günden itibaren hakkında neredeyse hiç köşe yazısı yazmadığım, bol bol haberlerde bahsettiğim Vali Yazıcı’nın üzerine titrediği bu eseri yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Hafta sonları Kent Park, Çamlık Milli Parkı, piknik alanlarındaki yoğunluğu gördükçe burasının Yozgat’a nasıl bir güzellik, nasıl bir farklılık katacağını anlamak zor olmayacaktır. Üstelik sadece kuru kuruya piknik yapılacak alanların bulunduğu, bir iki kamelya ile sınırlı olmayacak Spor Vadisi. Olimpik Yüzme Havuzu hizmete girer girmez çocuklarımızın, yüzmek isteyenlerin birinci adresi oldu. Bu bile Vadinin ne denli gerekli bir yatırım olduğunu ortaya koymak için yeterli olacaktır. Sadece haftasonu değil her zaman çok büyük bir cazibe merkezi olacağına inandığım Spor Vadisi’nin hiç kuşkusuz en fazla dikkat çeken ve yapımı dört gözle beklenilen bölümü ihaleye çıkmaya hazırlanan ikinci bölümü olacak. Otağ Tepe’de 16 otağ çadırın, ok tesisinin, at biniciliği, dağ kızağı, macera parkı ve lunapark, bungalov evleri ve sosyal tesisleri, Bozok Ekspres ve Tünel, kayık ünitesi ve iskeleleri başta olmak üzere sosyal alanların bulunacağı Vadi hiç kuşkusuz içine giren insanların çok iyi zaman geçireceği bir mekan olmaya namzet. Bakarsınız bu bölge turist bile çekebilir, bakarsınız insanlar illa ki yurtdışından olmayabilir, yakın illerden bu devasa yatırımı görebilmek için Yozgat’a gelmeyi tercih edebilir. Bu bile ekonomiye bir hareketlilik, bir canlılık verebilecek mekanizmayı harekete geçirir. Kaç kişiye istihdam sağlar, kaç kişi buradan ekmek yer onu bilemem ama Vali Yazıcı bana kalırsa son yıllarda Yozgat’a gelen Valiler arasında eser bırakma konusunda bir numarada yer almayı çoktan hak etmiştir.


Henüz ne zaman gideceği belli olmayan Vali Yazıcı eğer bu proje bitmeden giderse gelecek Valinin bu projeye sahip çıkarak, bitirilmesini sağlaması en büyük beklentimizdir. Ama daha önemlisi de böylesine önemli bir yatırıma ortada hiçbir şey yokken başlama cesaretini gösteren Vali Yazıcı zamanında bitirilmesi, hiç kuşkusuz kendisine verilecek en güzel hediye olacaktır.


Tek kafama takılan şey bu bölgeye olan aşırı yığılmanın, aşırı yüklenmenin nasıl ve ne şekilde kaldırılacağıdır. Bildiğim kadarı ile Vadinin sonunda bu bölgeyi de rahatlatabilecek bir yol güzergahı vardır ve ki burayı kullanıma açmak, işlerliğini arttırmakla özellikle yığılmaların önüne geçilecektir. Aksi takdirde şu an için araçtan geçilmeyen Yozgat’ta böylesine büyük bir yatırımın hizmete girmesinin ardından bölge, şehir hayatının gürültüsünden, yoğunluğundan kaçmak isteyen insanlar için zaten çevresi beton yığınlarıyla daha şimdiden kaplanmaya başladığı için çekilmez olacaktır. O nedenle Vadinin her iki giriş kısmına hem de biraz yürüyüş mesafesi bırakılarak otopark alanları yapmak ve araç trafiğinin yoğunluğundan bölgeyi kurtarmak gerekecektir.
Aksi takdirde egsoz dumanından, korna sesinden kafa dinlemeye gidenler için Vadi bile çekilmez olabilir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık