Feyzullah Doğru

Ufukta Koalisyon Değil Erken Seçim Var!

feyzullahdogru@surmelihaber.com
Feyzullah Doğru
2 Temmuz 2015 Perşembe 22:11

Tüm Türkiye'nin kararını verdiği genel seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından partilerin TBMM’deki grupları da belli oldu. Koalisyon hesaplarının gölgesinde bir seçim de TBMM’de gerçekleştirildi.

TBMM’nin 25.dönem meclis başkanlığı seçimi de tamamlandı. AK Parti adayı İsmet Yılmaz 258, CHP adayı Baykal 182, MHP oy kullanmadı. Malum bir kısım medya MHP’nin bu kararını yerden yere vurdu. Tabi Bahçeli’nin bu çok kritik kararı yapmış oldukları bütün hesapları alt üst etti.

Önümüzdeki hafta Salı günü meclis toplanacak ve hükümeti kurmak için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan görevlendirme yapılacak. Artık tüm siyasi partiler yeni bir dönemece girmek üzere.

Koalisyon hesaplarını bir kenara bırakıp meclis başkanlığı seçiminden yola çıkarak bir analiz yapacak olursak ufukta ya Eylül ya da Nisan ayında erken seçim gözüküyor.

Ak Parti – CHP koalisyonu olması durumunda bunun çok uzun sürmeyeceği herkes tarafından biliniyor. Aradaki uyuşmazlık durumu hiçbir platformda anlaşma ihtimali vermiyor.  Seçim sonuçlarının ortaya çıkarttığı zoraki bir durumla karşı karşıyayız.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eli kolu bağlı. Öyle ki iktidara mahkum. Bu durumun dışına çıktığımızda o koltukta daha fazla oturamaz. Yani Kılıçdaroğlu koalisyon ortağı olacak olursa koltuğunu koruyacak. Madalyonun diğer yüzünde ise Kılıçdaroğlu’nun karşıtları o zaman partiden ayrılacaklar.

Ak Parti saflarına bakacak olursak parti içinde aykırı isimler olsa da herhangi bir kırılma durumu söz konusu gözükmüyor. Meclis başkanlığı seçiminin tamamlanmasından sonra Baykal’ın nasıl bir strateji izleyeceğine de bakmak lazım.

Seçimin sonuçlarına göre sadece iktidar değil, koskocaman bir ana muhalefet sorunu var.  Türkiye’nin hükümetsiz kalmaması gerek. Bugünkü şartlarda ya seçime gidilecek ya da koalisyon kurulacak.

Bir koalisyon kurulsa bile bunun çok uzun soluklu olmayacağını düşünüyorum.  Bu parlamento aritmetiğinden herkesi memnun edecek bir sonuç çıkmaz. Bu sonuçtan millet de memnun değil, partiler de. Yani tüm koalisyon ihtimalleri erken seçimi yolunu gösteriyor.

Bütün partilerin ortak bir mutabakata varacağı hiçbir çözüm yolu yok. Böyle karma karışık bir durumla karşı karşıyayız.

 Kalın sağlıcakla..

Günün Sözü: Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! Çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir. / Mevlana


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık