Bilal Yeşilkaya

Türkiye’nin her yerinde ertelendi Yozgat’ta başladı

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:40

Festivaller nedir, neden yapılır, ya da yapılması gerekir mi? Festival, genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi hâline gelmiş etkinlikler bütünüdür.

Sözlükteki kelime manası bu olan Festivallerin yapıldıkları bölgelerin, şehirlerin ya da ilçelerin ekonomik, kültürel ve sosyal hayatına katkı sağlaması amaçlanır. Halkın gönlünce vakit geçirmesi, güncel sıkıntılarından uzaklaşması, birbiriyle kaynaşmasının amaçlandığı Festivaller artık bir gelenek halini aldı. Turşu, İncir, Kiraz, Armut, Elma, Üzüm festivallerinden tutun da aklınıza ne geliyorsa Festivali var. İlçeleri bir kenara bırakın Türkiye’de artık birçok köyün bile kendine göre Festivali, şenlikleri var.

İçeriğine bakmıyorum, zamanlamasına baktığım zaman Yozgat Sürmeli Festivali’nin yapılmaması daha hoş olacaktı diye düşünüyorum. Henüz kimsenin aklında yokken Yasin Rihan isimli bir okuyucumuzun beklentisini Gazetemize manşet olarak yapmış ve Yozgat Belediyesi’nin terörün her gün canımızı yaktığı, Vatanını korumak için silah tutan gencecik evlatlarımızı aramızdan aldığı, kalleşçe saldırılar düzenlediği kritik bir dönemde Festivali ileri ki bir tarihe ertelemesi beklentisini dile getirmiştik.

Son iki yılı çıktığımız zaman o da Hükümetin sırf çözüm süreci zarar görmesin diye eli kanlı terör örgütüne ve yandaşlarına verdiği tavizlerle geride kalan bir dönemdir ki, bu ülke 30 yıldır terör belası ile karşı karşıya. Ondan öncesinde yok muydu. PKK’nın temelini atan Asala denen caniler topluluğu onca diplomatımızı katletmedi mi?

Bunların hepsi yaşandı ve belki de yaşanmaya devam edecek. Jeopolitik önemi nedeniyle Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinin gözünün üzerinde olduğu, bırakın çevresini bana göre birkaç ülke dışında dünyada dostu olmayan Türkiye daha çok bu olaylarla mücadele edecek gibi gözüküyor.

İşte bu süreçte başlayan Festivalin açılışı öylesine sönük geçti ki, köylerde yapılan şenlikleri bile aratır bir görüntü vardı. Yaşanılan olayların acısı mı insanları açılışa katılmamaya sevketti bilinmez ama belli ki ertelenmesi daha doğru olacaktı.

Tamam Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın açıklaması hem akla hem de mantığa yatıyor. Terörün istediğinin kaos ortamı oluşturmak, sindirmek, ödüllendirmek, ekmeklerine yağ sürmek gibi ifadeleri kabul etmemek mümkün değil ama bu kadar acının içerisinde nasıl bir Festival kutlaması olabilir ki? Ya da Festival nasıl amacına ulaşır, katılımın nasıl fazla olması beklenilebilir.

Türkiye genelinde örnekleri o kadar çoğaldı ki yazsam belki sayfalar almaz ama Suruç’ta 32 kişinin yaşamını yitirdiği katliam ve artan terör olayları nedeniyle yurt genelinde festival ve şenlikler birer birer iptal ediliyor. Çorum Hitit Festivali, Sorgun Gurbetçiler Şöleni, Malatya’da Kayısı Fuarı ve Arguvan Türkü Festivali, Zonguldak’ta Gülüç Kültür ve Sanat Festivali, Tunceli’de 15. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, İzmir Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği 6 konserlik programı, Antalya Konyaaltı Belediyesi, 20. Yaz Şenlikleri, Mersin’in Tarsus ilçesinde bu yıl yapılması planlanan Üzüm ve Kültür Festivali, Osmaniye Belediyesi, 19. Çocuk Şenliği, Sivas’ın Gürün ve Koyulhisar ilçelerinde düzenlenecek kültür ve sanat festivalleri iptal edildi.

Milliyetçi, mufazakar diye övündüğümüz, daha bundan bir hafta öncesinde bir Şehit veren Yozgat’ta kimsenin bu konuda gıkı çıkmadı. İptal akıllarına bile gelmedi. Yukarıda ismini yazdığım birçok şehir ve ilçede yaşanılan terör olayları sonrasında halk iptal için bastırırken, Yozgat yine sınıfta kaldı. Halkı, vatandaşı sınıfta kalan Yozgat’ın Belediyesi iptal kararı almayarak belki terörün ekmeğine yağ sürmedi ama yakışanı da yapmadığı için sınıfı geçemedi.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık