Bilal Yeşilkaya

Türk Futbolu Avrupa’nın çok gerisinde

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:58

Türk futbolunun nerelerde olduğunu görmek için zannediyorum Avrupa Kupaları’nda oynadığımız maçlar izleyenlere fikir vermiştir.

Geçen sene kalecisinin inanılmaz performansı ile üç kupa alan bir Galatasaray’ın en iyi takımı olduğu Türkiye aslında gerçekleri görmekten, gerçekleri hissetmekten korkuyor. Trabzonspor’un Makedonya temsilcisi Rabotnicki’ye elenmesi ile başlayan kötü gidişat Galatasaray’ın Atletico Madrid’e Şampiyonlar Ligi’nde 2-0, Fenerbahçe’nin de belki de bütçesinin 20’de biri kadar bile olmayan Molde’ye 3-1 mağlup olması, futbolumuzun aslında nerelerde olduğunu bizlere göstermek açısından çok önemli ayrıntılar olsa gerek.

Hadi Hamza Hamzaoğlu’nun elinde futbolcu yok ya Fenerbahçe teknik direktörü Perara’ya ne demeli? Adam tam bir futbol katili bana göre. Bir dakika düşünmez geldiği yere gönderirim. Futboldan anladığı falan yok. Türkiye’de onun gibi bu takımı yönetecek yüzlerce insan tanıyorum. Nerede ne başarı yakalarsa yakalasın, ne yaparsa yapsın bana göre Portekizli teknik adam bu işi bilmiyor. Sahada ne kadar koşan adam var aldı, ne kadar mücadele etmeyen, yürüyen isim varsa bıraktı. İkinci golü yedikten sonra Mehmet Topal’ı alarak yerine yürüyen van Persie’nin yanına Fernandao’yu alan Perrara acemiliğin alasını yaptı. Zaten gönderilen ve gelen oyunculara baktığımız zaman da bu adamın futboldan anlamadığı gerçeğine ulaşmak zor olmaz. Bu takımda çok rahatlıkla oynayacak Stoch’u gönderen, takımın en ruhlu isimlerini birer birer elinden çıkartan zihniyete sabredenlere ne demeli.

Bunların Türk futbolu ile ne alakası var diyebilirsiniz ama kabul edersiniz ki Türk Milli takımının neredeyse yüzde 80’ini bu iki kulübün oyuncuları oluşturuyor ve durumları ortada. Hollanda’yı yendik diye sevinen, ne oldum delisi olan Milli Takımın bir üst tur vizesi alacağına çok inanmıyorum. Çünkü tel tel dökülen bu oyuncularla üst tura çıksak ya da kupa vizesi alsak bile rahatlıkla rezil olacağımızdan eminim. Çünkü misyonu çoktan biten ve bunu Letonya maçında net bir şekilde gösteren Fatih Terim’le de bu iş olmaz.

Hala gelişmekte olan ülkenin, hala gelişmekte olan futbolu. Aslında gelişememekte demek daha gerçekçi ancak bunu söylemek bizlere ağır geliyor. Neden bir türlü gelişemediğimizi görmek çok basit.

İlk olarak alt yapıya gereken önemin verilmemesi hemen gözümüze çarpıyor. Baktığımız zaman güzide diye tabir ettiğimiz kulüplerimizde, kaç tane alt yapıdan gelen futbolcu oynuyor? Bir elin parmaklarını geçmez. Futbolu yönetenler hep nitelikli futbolcuların  çıkmadığından yakınıyor. Bugün Milli takımımızda bel bağladığımız futbolcuların çoğu Almanya orjinli. Yani açık açık diyorlar ki; biz 80 milyon Türk nüfusundan bir şey çıkaramadık, siz 2,5 milyondan daha iyisini çıkartırsınız. Sonra da aciziyet belli etmemek için tarihteki birkaç başarıya bakıp koltuklarını kabartıyorlar.

Yabancı sınırını kaldırmakla Türk futboluna nasıl bir kötülük yaptıklarının herkes farkına varmalı. Bize yıldız diye yutturdukları isimlerin hepsi Türkiye’ye yatmaya gelmiş. Milyon dolarları alan ve Türk insanını aptal yerine koyan bu tarihi geçmiş futbolcu bozuntularını gönderin de kendi çocuklarımız kendilerini gösterme fırsatı bulsun yoksa Avrupa’yla aramızdaki fark çok daha açılacaktır.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık