Bilal Yeşilkaya

Tribünde neler oluyor?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
5 Aralık 2016 Pazartesi 23:27

Gazetecilik hayatıma başladığım günden bu tarafa taraftarlarla ilgili kaç yazı yazdım hatırlamıyorum. Kimi zaman yanlışlıklarını, kimi zaman güzelliklerini gündeme getirdik. Genel olarak takımlarına verdikleri desteğin güzelliğinden bahsettiğimiz ve sporun olmazsa olmazları arasında gösterdiğimiz taraftarımıza bu hafta bir şey oldu. Basın tribünü yanında başlayan hareketlenmenin ardından maraton tribününde bulunan seyircilerin büyük bölümü stadyumu terk edip, dışarıda bir süre tartıştı.

Yanlarına gitmediğimiz için sorunun ne olduğunu tam anlamıyla bilmiyorum ama sosyal paylaşım sitelerinden yapılan bazı açıklamalar, tribün liderlerinin dinlenmemesi, herkesin kafasına göre hareket etme isteğinin bu bölünmeye ve tartışmaya neden olduğu yönünde.

Maçlara gelirken taraftarımızın amacı, niyeti ve düşüncesi ne isterseniz olaya buradan girelim ve yaşanılan bu tartışmanın takıma yarar yerine zarar getireceğini anlatmaya çalışalım. Tribün liderleri de takımlarının zarar görmemesi için artık grup olarak hareket etmeyeceklerini, ancak sevdalarını kişisel olarak yaşamaya çalışacaklarını açıkladılar. Stadyuma gelen, deplasmana giden her taraftarın tek amacı takımını desteklemek, zorlu yolculukta yalnız bırakmamaktır. Yozgatlı sporseverlerin bunu tam manasıyla yaptığını, onca zorluklara, onca imkansızlıklara rağmen bunu başardıklarını söylemek mümkün gözüküyor. Kimi zaman aç, susuz, kimi zaman parasız, pulsuz da olsalar binlerce kilometre yol giden taraftarın zaman zaman taş yağmuruna tutulmaları, hiç hak etmedikleri uygulamalarla karşı karşıya kalmaları da işin cabası.

Hiçbir spor karşılaşmasının taraftarsız, izleyicisiz tadı çıkar mı, onlarsız maç yapmanın ne anlamı var ki? Tabii centilmenlik, takıma zarar vermemek birinci kural olmalı. Küfürden uzak, rakibe saygıyı ilk kural olarak tayin edebilmek tribünleri dolduranların kafalarına yer edilmeli. Tezahürat yapacağız diye takıma zarar vermek, hakemleri baskı altına alacağız diye aleyhe çevirmek zannediyorum yüreği takımı için çarpan taraftarın yapacağı şeyler olamaz.

Üstelik bu sezon hiç olmayacak şekilde cezalarla ve kötü hakem yönetimleri ile karşılaştığımız hesaba katılır ve bundan sonra olabilecekler düşünülürse zannediyorum kimse takımını desteklemek dışında bir harekete başvurmayı yeğlemez. İnşallah Yozgat tribünlerindeki bölünmenin, ya da ayrışmanın bu konuyla bir ilgisi yoktur. Kardeşler bugün tartışır, yarın bir araya gelir. Biz bir olursak diri oluruz, biz elele verirsek güçlü kalırız ve eğer yanlışlıkları, sıkıntıları konuşarak, anlaşarak çözersek doğru yolu buluruz.

Bundan önce de böyle olmuştu, bundan sonra da böyle olacak. İnşallah bu bölünme ya da ayrışma takımın gidişine olumsuz yansıma yapmaz. Çünkü birlikteliğe, elele vermeye çok ihtiyacımız var. Herkes takdir eder ki siz olmadan bu takım hedefine ulaşamaz.

İnşallah anlattıklarımız anlaşılmıştır. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık