Bilal Yeşilkaya

Tribünde diriliş neyi ifade ediyor?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
27 Ocak 2017 Cuma 11:28

Yozgatspor Ankara Tayfa’nın sosyal medyadan paylaştığı, “Eski kurtları yeni sezonda tribünlere bekliyoruz.99 ruhunu istiyoruz. Bizlere siz sevdirdiniz tribünü. Adları unutulmuş, yanlış yapılmış abilerimiz yeni sezonda bizleri yalnız bırakmayın. Büyük abilerimizi tribünde başımızda görmek istiyoruz” çağrısı karşılık buldu. Yıllarca Taraftar Derneği başkanlığı yapan, Yozgatsporluluk ruhunu birçok gence aşılayan, tribünlere centilmenliği yayan ve öncelikleri hep takımın başarısı olan isimlere yapılan çağrı hiç kuşkusuz bir türlü başarının gelmemiş olmasının bir dışa vurumudur.

 Bunun yanı sıra özellikle bu sezon taraftarlar arasında yaşanılan bölünme, talihsiz olaylar ve takımın aldığı cezalar, beklentisi sadece başarı olan ve takımlarının içerisinde bulunduğu duruma üzülen kesimi fazlasıyla üzmektedir.

Bu nedenledir 99 ruhunu getirme isteği, bu nedenledir taraftar arasında birlik sağlayacaklarına inandıkları isimleri yeniden tribüne çekebilme çabası. Gerektiğinde yönetime uyarı vermekten çekinmeyecek, gerektiğinde şehrin yetkililerine kadar seslerini duyuracaklarına inandıkları bu isimlerin şu an için icraata geçen bir çalışması olmamasına rağmen yeni sezonda yeniden bayrağı devralmalarına kesin gözüyle bakılıyor.

Belki bu sezon için sonuç itibariyle bir anlam ifade etmese bile taraftarın yeniden bütünleşmesi, yeniden ciddi bir güç haline gelmesini önemsiyorum. Neden mi bir kere Yönetimi güçlü bir takım, iddialı bir kadro için teşvik eder, ikincisi gücünü hem tribünde hem de siyasi güç üzerdinde hissettirir, üçüncüsü ise tribünde çıkması muhtemel olayların önlenmesine yardımcı olabilir.

Spor branşlarında yer alan tüm katılımcıların insan olmasından dolayı, tüm branşlarda psikolojik faktörlerin önemli etkenler olduğu ortaya çıkmaktadır. Yapılan maçlar, karşılaşmalar ve farklı statülerde oynanan müsabakalar, çoğu spor branşında seyirci faktörü ile birlikte hayat bulmaktadır. Gelmiş ve geçmiş en popüler spor dallarından biri, belki de en popüleri olan futbol maçlarında da, taraftar ve seyirci kavramlarının sahaya etkisini görmek oldukça mümkündür.

İlk olarak, seyirci ile taraftar arasındaki ufak farktan bahsetmek gerekir. Herhangi bir takıma gönül vermeden ya da en azından ufak bir sempati besleyerek izleyici konumunda maçları takip eden kişiler seyirci olarak nitelendirilmekle ile birlikte; neredeyse her maçta tribünde yerini alarak, takımını yer yer ya da tüm maç boyunca marşları ve hareketleri ile sürekli destekleyenlere de taraftar denmektedir. Maça gitmese dahi, takımını farklı yollarla destekleyen taraftarlar da bulunmaktadır.

Bu noktada, stadyum atmosferini oluşturan taraftarların, şüphesiz ki sahadaki takımlar üzerindeki etkisinden söz edilebilmektedir. Marşları ve tezahüratları ile kendi takımını coşturabilen, yüreklendirebilen taraftarlar; aynı zamanda protesto ve yuhalamaları ile de rakip takımları baskı altında tutabilmektedir.

Futbolcuların baskı altına girmeleri ya da olumlu yönde etkilenmelerinin altında yatan temel sebep ise, futbolcuların da birer insan olmasıdır. Sahadaki sporcuların da duyguları, değerleri ve hisleri vardır. Tribünden gelen alkış ya da sevgi gösterisi, oyuncular üzerinde itici güç oluşturmakta, onları yüreklendirmekte ve şevklendirmektedir. Çünkü, insanın varoluşundan gelen beğenilme dürtüsü, binlerce taraftarın sevgi gösterisinin karşısında tam anlamı ile sporcu bünyesini etkisi altına almaya yetecektir.

Aynı beğenilme hissiyatında olduğu gibi, bu duygunun tam tersi olduğunda da sporcular üzerinde kötü etkilerin görülebileceği oldukça açıktır. Binlerce taraftarın futbolcuları yuhalaması ya da ıslıklarla protesto etmesi, futbolcuları oldukça demoralize edeceği için, oyundan kopmalar ve konsantrasyon bozuklukları da görülebilecektir.

Taraftarlar, takımlarını desteklerken, görsel şovlardan da yararlanabilmektedirler. Tribünlerde oluşturulan koreografiler, pankartlar ve bayraklar, futbolculara direkt olarak etki edebilmektedir. Aynı şekilde, oldukça yüksek ses ile futbolculara ulaşan tezahüratlar da, yine futbolcular açısından bir başka itici güç unsurudur. Futbolcu, beğenildiğini ve desteklendiğini hissettiğinde, daha cesaretli ve daha özgüvenli top oynamaktadır. Tersi durumlarda da, protestoların hedefi olan futbolcular, basit hatalar ile başlayan hatalar zincirinde, oyunun sonucuna etki edecek kadar büyük yanlışlara da imza atabilmektedirler.

Bu ruhun oluşturulmasının gelecek yıllarda takımın üst liglere dönmesine yardımcı olacağı umuduyla...

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık