asdas
Bilal Yeşilkaya

Transfer konusu ne olacak?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
19 Aralık 2016 Pazartesi 21:14

Futbol sürekli mücadeleyi gerektiren, verilen şansları iyi değerlendiren oyuncuların sahne aldığı bir piyasa. Kendini yenilemeyen, takımını katkı veremeyen, beklenilen performanstan uzak isimlerin forma şansı bulamadığı bu piyasada ara transfer dönemine az bir süre kala artık bazı isimler için artık yolun sonu görünmeye başladı.

Son haftalarda iyi bir seri yakalamasına rağmen liderin 10 gerisinde kalınmış olması, bazı oyuncular için radikal kararlar verilmesi gerçeğini de gündeme getirmiyor değil. Şampiyonluk parolası ile kurulan takıma büyük umutlarla alınan ancak bu hedefe gidecek performansı sergilemekten uzak kalan futbolcularla yollar büyük ihtimalle ara transfer döneminde ayrılacak. Şimdi buradan şu böyle oynadı, şu takıma yeterince katkı sağlamadı diyecek değiliz. Zira onun kararını verecek de teknik adamlar. Henüz belirsizlik çözümlenmiş değil. Yani takıma takviye yapılıp yapılmayacağı kesinleşmeyen konuların başında geliyor. Liderin 10 puan gerisinde kalındığı ve iddianın büyük ölçüde kaybolduğu gerçeği gereksiz para harcama konusunda akıllarda soru işareti bırakıyor. Ancak bu kesinlikle transfer döneminin sıfır takviye ile geçileceği gibi bir durumu da beraberinde getirmiyor.

Ama önemli olan bu takımdaki eksik mevkileri iyi tespit etmek, ona göre kadroya gerekli takviyeler yapmak gerekir ki ara transferde bu isimleri bulmakta, kadroya katmakta herkes kabul eder ki, sezon başındaki kadar kolay olmaz. Takıma katkı sağlayacağına inanılarak getirilen isimlerin daha önceki yıllarda neler katıp katmadığına bakmak zannediyorum ara transfer döneminin zorluklarını ortaya koymak için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra kulübe getireceği mali yükü de iyi hesap etmek gerekir ki, ardında borçlu bir kulüp bırakıp, üstüne üstelik başarılı olamama ihtimali de yüksektir.

Önemli olan doğru isimleri bulmak ya da kadrodaki isimlerden daha fazla yararlanmaktan geçer. Bunun için gidecekleri iyi belirlemek, onlara ödenecek ikinci taksit transfer paraları ve primler iyi hesap edilmeli, ortaya çıkacak mali tabloya göre de en az iki oyuncu alınmalıdır diye düşünüyorum.

Belediyenin mali olarak çok çok iyi durumda olmaması, destek bulamaması daha doğrusu bu sezon kimseye özellikle spor konusunda bir yük yüklememesi ve kimsenin de zaten bu yükün altına girme niyetinin bulunmaması kaynak konusunda bir soru işaretini şimdiden bırakmış durumda. Ancak hiç kuşkusuz bu konuda da ek fikirler üretilecek, nelerin yapılacağına karar verilecektir.

Önemli olan kriz anlarında takıma yön verebilmek, doğru kararlar almak ve bunları harfiyen uygulamaktır. Eğer siz bunu başarır ve rakiplerinizin de kafasını karıştırırsanız o zaman ikinci yarıda sahanızda oynayacağınız final maçlarını kazanmanız halinde hedefinize ulaşabilirsiniz ama bunun yolu da hiç kuşkusuz ikinci yarının ilk maçı olan Nevşehir’den kayıpsız dönmeye bağlı gözüküyor.

O nedenle de kamp ve transfer kesinlikle basite alınmayacak kadar iki önemli konu olarak çözüm bekliyor.

Hiç kuşkusuz Yönetim bu konuda en doğru kararları vererek bu sıkıntılı süreçten yüzünün akıyla çıkacaktır. Aksi takdirde verilen onca emeğin hem de hiçbir iddia olmadan heba olması herkese üzüntü verir. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık