Bilal Yeşilkaya

Toplan toplan dağıl olmaz inşallah

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:47

Gazetecilik hayatıma başlayalı tam 21 oldu. 21 yıl içerisinde siyasilerin, bürokratların Yozgat eksenli çok toplantı yaptığına şahidim. Hepsinde iyi niyetler sergilendi, şehrin sorunları dile getirildi, yapılacaklar, beklentiler sıralandı.

Neredeyse her toplantıda dile getirilen sorunlar birbirinin aynısıydı, beklentiler üç aşağı beş yukarı aynıydı. Yeniden Amerika’yı keşfetmenin gereği yoktu ama yine de öyle istendi. Bunun benzerleri İstanbul’da, Ankara’da da yaşandı. Yozgat’ın önde gelen siyaset adamlarının işadamlarını, bürokrasiyi topladığını, yeni bir heyecan, yeni bir dönem için startı verdiğini çok gördük. Her toplantıda bürokrasiden biraz daha fazla efor istendi, hazırlanacak projelere daha fazla destek olacağı söylendi.

Aradan geçen zaman içinde ne değişti, ne fark etti ki? Bence çok bir şey değişmedi. Toplanmaktan iş yapamayan bürokrasi, siyasiler belki de şehrin kaderiyle oynadı. Oynadı diyorum çünkü gerçekler ortada. Nüfusu son 7 yılda resmi rakamlara dayanarak söylüyorum tam 260 bin azalan ve Türkiye’nin göç lideri olan bir Yozgat var ortada. Göç neden olur bunu açmaya gerek var mı bilmiyorum ama isterseniz yine de sıralayalım. Göç işsizlikten olur, göç iyi eğitim ortamı bulamamaktan olur, göç ekonomik açıdan bir türlü yeteri seviyeye gelememekten, iyi sağlık hizmeti alamamış olmaktan, sosyal ve kültürel eksikliklerden olur. Bu da Yozgat’tan maddi durumu iyi olmayanlar da, ekonomik açıdan iyi durumda olanlar da göçmüş demektir.

Bunu nasıl durdurabiliriz, ya da insanlarımızı nasıl kendi toprağında doyurabiliriz gibi bir soruyu gündeme getiriyor. Herkes bu konuda bir şeyler yazdı çizdi. Yozgat’ın sorunlarını, beklentilerini dile getirdi. Bunları tekrarlamaya gerek yok diye düşünüyorum. Belli ki giden gitti. 7 Haziran seçimleri sonrasında Meclise yeniden giren ve Yozgat’a hizmet getirmeye kararlı olan Ak Parti Milletvekili Abdülkadir Akgül, her ne kadar beraberindeki iki milletvekili bu konuda geçtiğimiz dönemde pek bir şey yapmasa da, ya da bazı nedenlerden dolayı yapamasa da, bu sıkıntıyı bertaraf etmek için düğmeye bastı. Dün Yozgat’ı masaya yatırdılar, bürokrasiden daha fazla efor sarfetmesi istendi. Hazırlanacak projelere destek verileceği açıklandı.

Niyet belki halis, belki de gerçekten şehrin gerikalmışlığının önüne geçmek için adımlar atılacak atılmasına ama küçük bir detay var dikkat etmemiz gereken. Ak Parti hükümeti kuramadı ve ufukta erken seçim gözüktü. YSK bu konuda tarihi bile açıkladı. 1 Kasım’da yapılması muhtemel olan erken seçimde mevcut milletvekilleri listeye giremezse bu toplantıda konuşulanlar rafa kalkacak mı? Görev süresi muhtemel bu yıl içerisinde bitecek olan Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yerine gelecek Valimiz aynı yoldan gidecek mi? 12 yıldır Yozgat siyasetine damgasını vuran ve 3 dönem kuralı erken seçimle kalkacak olan Bekir Bozdağ listeye girer ve seçilirse egolarını bir kenara bırakıp Yozgat’ı hatırlayacak mı? Bu ve bunun gibi soruları çoğaltmak mümkün.

Biz artık toplanıp toplanıp dağılacak isimler değil de gerçekten toplanıp Yozgat’ın geleceğini kurtaracak projeler üretilmesini ve bunların bir an önce hayata geçirilmesini istiyor ve bekliyoruz.

İnşallah bu toplantı diğerlerine benzemez, inşallah sonuçları takip edilir de bu bahtsız şehrin bahtsız insanları, kendilerini hatırladığına inanan bu insanların çabalarıyla baba ocağını terk edip başka şehirlerde geleceğini aramazlar.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık