Bilal Yeşilkaya

TFF çalışmıyor BAL’da haksızlık sürüyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
29 Nisan 2016 Cuma 07:49

Çok iyi hatırlıyorum tam bundan üç sene önce TTF’nin Bölgesel Amatör Lig statüsünü değiştirmek için bir çalışma içinde olduğunu yazmış, yeni bir ligin kurulacağını ifade etmiştim. Federasyona yakın kaynaklardan aldığımız bilgiye dayanarak yazdığımız haberde, BAL Ligi’nin statüsünün takımlara çıkardığı zorluklar saymakla bitmez. Haksız rekabet, şampiyonluk yarışı içinde olan takımların, düşen takımların durumu hep eline sağlık. Ligi ikinci bitiren takım da yeniden lige katılmak için maç oynamak durumunda bırakılıyor. Yozgatspor da bu sezon aynı handikabı yaşadı. Onca liralık yatırım yapacaksın, 2 puanlık farkla şampiyonluğu kaçıracaksın ondan sonra da ligde kalabilmenin stresini yaşayacaksın. Yok böyle yağma diyeceğim ama var ve yıllardır BAL’da oynayan takımların yakasına bu haksızlıklar yapışmış durumda. Zaten yok denecek kadar az mali kaynakla ayakta durmaya çalışan, lige katılabilmenin mücadelesini veren takımlara bir de bu zorlukların çıkartılmasını pek mantıklı bulmuyorum. Eskiden Amatör kümede şampiyon olan takımlar birbirleriyle oynar, yenen üst liglere çıkardı. Bunun yanısıra neredeyse her yıl değiştirilen, sürekli üzerinde oynanan statüde takımlar ne yapacağını şaşırıyor. Sırf kuralları öğrenmek için millet saçma sapan onlarca şeyin yazıldığı statüyü okumak, anlaşılmaz olan şeylerin içinden çıkmak için mücadele veriyor. Kısacası daha önce yazdığım gibi takımlar kobay olarak kullanılıyor.


Yeni sezon öncesinde bu statünün değiştirilmesi, yeni bir ligin kurulması için takım yöneticilerinin Federasyona çıkarma yapması kaçınılmaz olmuştur. Artık üzerinde oynana oynana içinden çıkılmaz bir hal alan ligin yerine il takımlarının bulunduğu yeni bir lig kurulmalı, kimse kusura bakmasın ama bütçesi aşağılarda olan takımlar alınmamalıdır. Neredeyse her takımdan 5-6 yiyen, ligde kalamayacağı daha sezon başında belli olan takımların da burada bulunmaması gerekmektedir. Futbolda kalite istiyorsak rekabetin yüksek olduğu, takım kalitelerinin birbirlerine yakın olabileceği ligler kurulmalı, takımlar birbirleri karşısında ezilmemelidir.

Eğer ligde bulunan takımlar şampiyonluk yarışının içinde kalabilecek güce sahip olursa ligde ister istemez oluşan ve kimilerine göre yanlış olarak değerlendirilen yakınlaşmalar yaşanmaz, şike, teşvik gibi futbolun içinde olmaması gereken söylemler de devre dışı kalır. Ama BAL’da ligde kalmayı garantileyen, sezonun büyük bölümünü bana göre oynamadan, rekabet etmeden geçiren takımlar ligin kalitesini düşürmekte, işine gelen maçı kazanmakta, gelmeyeni ise kaybetmektedir.

Eğer TFF futbolun kalitesini yükseltmeye çalışıyorsa ki bu işe alt liglerden başlamalı, artık şu hantal yapısını bırakarak bir an önce bu lige kalite getirmelidir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık