Bilal Yeşilkaya

Teknik adamların sağduyu çağrısı ne anlam taşıyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
20 Nisan 2016 Çarşamba 23:53

Bölgesel Amatör Küme 6’ncı Grup’ta gözler artık hafta sonu oynanacak olan Türk Metal Kırıkkalespor – Yozgatspor 1959 FK maçına çevrildi. Her iki takımı olduğu kadar, şansları biraz az olsa da sonucu Yeni Altındağ ve Kayseri Şekerspor’u da yakından ilgilendiren maçın tansiyonunu yükseltmek için yapılmaya çalışılan çabalar bana göre sonuç vermedi. Tahrikler, küfürler, inanılmaz paylaşımlara rağmen her iki kulübün aklı başında yöneticileri, taraftarları, taraftar grupları ve daha da önemlisi teknik direktörleri yaptıkları sağduyu, centilmenlik çağrısı ile tansiyonu düşürmeye çalıştılar.


İki teknik direktör sözleşmiş gibi aynı gün çağrılarını dile getirip, ortamı yumuşatmaya çalışmalarının altında yatan ana neden nedir, neden böyle bir gereksinim hissetmişlerdir. Bir kere yaşanacak olan ortamdan en fazla etkilenecek isimlerin başında kendileri geliyor. Oyuncuları böyle bir ortamda maça hazırlamak, fiziki, zihinsel olarak hazır hale getirmek öyle kolay bir iş değil. Ama en önemlisi de onların hissedebilecekleri baskı ve yaşamaları muhtemel stres. Her ne kadar kendi sahasında oynamış olsa da kazanamama psikolojisini yaşaması muhtemel olan Kırıkkalespor’un kurt hocası da, Yozgatspor’un tecrübeli teknik direktörleri de yaşanması muhtemel tatsız olayları önleme çabalarının yanı sıra, oyuncularını bu stres ortamından uzak tutma çabası içine girdiler.


Sahada iyi mücadele edenin kazanacağı Anadolu’nun derbisinde neler olacak, neler yaşanacak bunu kimse bilemez ama olması gerekenleri önceden kestirme tecrübesine sahip teknik adamların çıkışları bence çok manidar ve çok yerinde.


Ama bir gerçek var ki o da Yozgatsporlu oyuncuların rakibine göre daha az tahrikkar, daha fazla futbol oynama isteği hiç kuşkusuz bu maçta bize avantaj sağlayacak gibi gözüküyor. Binlerce taraftarının desteğini arkasına alarak yüklenecek, kazanmak için varını yoğunu ortaya koyacak olan Kırıkkalespor eğer bu baskıyı kaldıramaz ise o zaman iplerin bizim elimize geçmesi zor olmaz diye düşünüyorum.


Bir başka konuya daha değinmeden geçemeyeceğim. Beni bile sırf kötü paylaşımlarından dolayı eleştirdiğim için tehdit etme cesaretine kapılan kendini bilmez birkaç taraftar bozuntusu halen sitelerinden küfür yağdırmaya, ahlaksızlıkta rekor kırmaya devam ediyor. Kırıkkale şehri eğer bu tiplerden kurtulmazsa, eğer bu ahlaksızlıkların önüne geçemezse, bir üst lige çıksa bile spor kültürünü yerleştiremeyeceği için başarılı olması muhtemel olamaz. Bu konu sadece Kırıkkale için geçerli değil. Eğer bizim taraftarımız bunu yaparsa ki, genel olarak birkaç kendini bilmez dışında iyi çizgide olduklarını söylemek mümkün; aynı sözleri onlara söylemekten de hiç çekinmem.


Bakalım ya bu sağduyu çağrıları karşılık bulacak ya da prim verilen, takım tutmanın ahlaksızlıkla eşdeğer olduğunu zanneden tipler yüzlerini gösterecek. Bu maç ikisine de gebe. Eğer emniyet güçleri bu tipleri stadyuma alma gibi bir yanlışın içine düşer, maç içerisinde de küfüre taviz verilirse o zaman Anadolu Derbisi derbi olmaktan çıkar, hiç istenmeyen bir maça dönüşür. Zannediyorum bunu ne Kırıkkale, ne de Yozgatspor kulübü ister.


Bizim beklentimiz ve umudumuz bu maçın sadece futbolu ile konuşulacak bir maç olmasıdır. Aksi takdirde iki kulüp için de Federasyon yaptırıma gidebilir ki, bu da alttan gelen takımların ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık