Bilal Yeşilkaya

Taraftara kota koymak korkunun göstergesi mi?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
28 Ekim 2016 Cuma 14:11

Haber kaynağının tam anlamıyla doğru olduğunu bilmemekle, Yozgatspor taraftarına Yeni Altındağ maçında kota uygulanacağı kulaktan kulağa dolaşıyor. Bir önceki sezonda Kırıkkale Yönetiminin biraz olay çıkmasın, biraz da Yozgatspor’u taraftar baskısıyla ezerim niyetinden dolayı uygulanan, spora, futbola büyük darbeler vuran, zaten az olan taraftarı tribünlerden kaçıran bu uygulamaya itirazım var.

Amatör Ligde bile taraftarı tribünlerden uzaklaştırmak için çaba sarfediyoruz, amatör liglerde bile kin ve nefreti aşılamaya gayret ediyoruz. Takımların birbirlerini yenmesi, birbirlerine üstünlük sağlaması kadar normal bir sonuç yoktur. Bunu da taraftar baskısıyla yapabiliyorlarsa ki her takımın kendi sahasında rakibine üstünlük kurabilme adına bunu yapması kadar doğal bir şey yoktur. Üstüne üstelik bize daha sahasında maç kaybetmeyen, sahamızda bile yenen bir takımın taraftara kota uygulaması koymasının altında ne gibi bir neden yatabilir onu merak ediyorum. Rakibimiz bizden korkuyor, çekiniyor desem içerisinde bulunduğumuz durum nedeniyle çekinmesi gereken, puan kaybına tahammülü olmayan takım biziz. O nedenle bu ihtimali de devre dışı bırakıyor ve sadece Yozgatspor taraftarının Ankara’da kendilerine çok büyük baskı kurabileceği gerçeğine haklı olarak inanmaları kalıyor geriye.

Yozgat’a Kırıkkale dışında o da iki sezondur yaptıkları inanılmaz küfürlü paylaşımlar, çıkardıkları olaylar nedeniyle gelen hiçbir takıma kota uygulaması yapmazken, deplasman takımı gibi davranan, sadece amacı takımlarını desteklemek olan rakip takım taraftarına ev sahipliğinin en güzel örneklerini yaşatan, ama ligde zaman zaman böyle saçma uygulamalarla karşı karşıya kalan Yozgatspor’un bir de 5 maçtır üzerine hakemlerin oynadığı bir ligde eşit şartlarda rakipleriyle mücadele etmesi beklenebilir ki? Gerçekten hakemler inanılmaz kötü bir performans sergiliyorama ne acıdır ki çıkan olayların faturası takımlara kesiliyor. Federasyon verdiği cezalarla düzeltmeye. olay çıkmasını engellemeye çalıştığı kadar hakemlerin de kendilerine çekidüzen vermeleri için çalışsa bu sıkıntıların büyük çoğunluğu yaşanmaz diye düşünüyorum. Hakemler hata yapmaz gibi bir yanlışın içinde de değilim ama 5 maç üst üste ve çok bariz hataları insan görünce ister istemez sabır taşı çatlıyor.

Biz kimseden kayırma, adaletsizlik beklemiyoruz. Biz tüm takımlara eşit davranılması, nerede oynarsa oynasın haklı düdükler çalınmasından yanayız.

Yozgat taraftarına kota uygulaması doğruysa ki öyle gözüküyor bunun ilk ve son olması en büyük temennimiz. Çünkü futbol seyirciyle, futbol rekabeti ile güzel. Bunu kabul edemeyen, bundan rahatsız olan ve bu tür engellemelerle rakipleri baskı altına almayan takımların futbolumuza görsellik dışında katabileceği bir şey olamaz. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık