Bilal Yeşilkaya

Taraftar almamak intikam mı önlem mi?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
20 Nisan 2016 Çarşamba 23:54

Spor müsabakalarının ne için yapıldığını, amacının ne olduğunu hiç düşüneniniz oldu mu? Hiç izlenmeyen bir sporun, taraftarın, seyircinin gelmediği, gelemediği spor müsabakalarının tadı tuzu olur mu? Ya da iki rakip takım taraftarını bile aynı stadyuma getirmemenin, karşı karşıya gelmelerini önleyememiş olmanın bir açıklaması var mıdır? Son yıllarda iyiden iyiye yayıldı bu furya. Futbol Federasyonu olay çıkan maçların faturasını, cezasını hemen taraftarı kesiyor. Maçlara seyirci alınmıyor, futbolcular boş tribünlere, çimlere maç yapıyor. Tuz atmadan yemek yersiniz, şeker atmadan çay içerseniz ya işte aynen öyle.


Herkes işin kolayını bulmuş, sorumluluklarını yerine getiremeyeceklerine, kendilerine güvenemeyenler daha maç oynanmadan, daha ortada hiçbir şey yokken taraftarın gelmesini istemiyor.


Bunun adına kolaycılık, bunun adına eyyamcılık denir.


Evet bana göre Kırıkkale Yönetimi mi; yoksa İl Spor Güvenlik Kurumu mudur bilmem ama tam anlamıyla eyyamcılık yapmış, sorumluluğu akılları sıra sırtlarından atmıştır.


Biliyorsunuz Pazar günü Bölgesel Amatör Lig’de belki de şampiyonu tayin edecek bir maç oynanacak. Temsilcimiz Yozgatspor ile Türk Metal Kırıkkalespor ile oynanacak karşılaşmaya aylar öncesinden başladı karşı tarafın tantanası. Sosyal paylaşım sitelerinden açtıkları savaş bir tarafa yaptıkları onlarca ahlaksız paylaşım, küfürü saymıyorum işi insanların yollarda ölmesine kadar döktüler. İki kulübün başkanları, teknik adamlarının sağduyu çağrısı da bana göre havada kaldı taraftar bildiğini okudu. Bu konuda haksızlık yapmamak adına Yozgatlı taraftarların kulüp sosyal paylaşım sitelerinde yaptıkları yorumlara sürekli göz gezdirip, varsa bizim de hatalarımızı ortaya koymaya çalıştım ama nafile. Taraftarımızın Kırıkkale tarafına yönelik bir iki kötü paylaşımından başka bir şey görmedim.


Siz Kırıkkaleliler ağza alınmayacak küfürleri Yozgat taraftarına layık görün, Yozgat’ın adını ağzınıza sakız edin, her türlü küfürü edin ve karşı tarafın size karşı sessiz kalmasını isteyin. Aslında bizim Yozgat insanı bu konuda bayağı da sabırlı davrandı. Başta ben olmak üzere kendimi zor tuttum.


Neymiş efendim güya onları geçen sene oynanan maçta stadyuma almamışız, bu sezon oynanan maçta başkanlarına saldırmışız. Allah’tan korkun be. Geçen sezon kendi stadyumunuzda kendi takımınızda yıllardır görev alan teknik adama, maçı izlemeye gelen az sayıdaki taraftarımıza ve sahada mücadele eden futbolcumuza her türlü çirkinliği siz yapmadınız mı? Bunun üzerine Yozgat’ta oynanan maça alınmamanız kararlaştırılmadı mı? Sırf bu yılın başında taraftarlar arasında alınan dostluk kararı gereği ilk yarıdaki maça gelmediniz mi, Yozgat sokaklarında yine Yozgat taraftarı ile birlikte istediğinizi yapmadınız mı? Şimdi niye bu korku, niye bu ambargo? Neden korkuyorsunuz, hani Yozgat taraftarının maça gelmesinde sizce bir sakınca yoktu. Bunun adına ister intikam deyin, isterseniz önlem deyin her ikisi de sporun ruhuna, sporun anlamına aykırıdır.


Hadi bunu geçtik belki de talihsiz olayların yaşanması düşünülerek taraftarın alınmamasına bir anlam verebiliriz ama kendilerine gönderilen 20 kişilik protokol listesine bile tahammül edemeyen ve sadece 7 kişilik yönetime yer verebileceklerini söylemiş olmaları, Kırıkkale’nin niyetini ortaya koyuyor.


Oldu olacak bizim futbolcularımızı da sahaya almayın 11 oyuncunuzla sahaya çıkın ve kendiniz çalın, kendiniz oynayın.
İnşallah orada bir talihsiz olay yaşanmaz. Yoksa Kırıkkale Valisi de, Belediye Başkanı da, bu sorumluluğun altında ezilir. Bir sözüm de maçı yönetecek hakeme olacak. Eğer taraftar baskısı altında kalır ve haksız kararlar verirse onlara da şimdiden yazıklar olsun.


Kim hak ediyorsa o kazansın, ama spor ahlakı çerçevesi içinde. Yoksa alınacak galibiyetin benim nazarımda da, futbol kamuoyu nazarında da hiçbir anlamı olmayacaktır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık