Bilal Yeşilkaya

Takımın Geleceğine Dedikodu İle Yön Veriyoruz

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
24 Nisan 2015 Cuma 13:40

Spor yazılarımı takip edenler Yozgatspor’la ilgili sezon başında yaptığım değerlendirmeyi çok iyi hatırlar.

O gün basına bilgi veren, basını bilgilendiren kimsenin olmadığını söylemiş ve bunu büyük bir eksiklik olarak göstermiştim. Bugün de değişen bir şey yok. Kulüpte neler olup bitiyor kimse bilmiyor. Herkes kulaktan dolma bilgilerle avunuyor, dedikodularla takımın geleceğine yön vermeye çalışıyor.

Cumartesi günü Şefaatli Belediyespor’la oynanacak olan baraj maçı öncesinde de ortaya atılan iddialar var ki ben içinden çıkamadım. Takım maça çıkmayacakmış, çıkmazsa hak Sorgun’a geçermiş vs. vs.
Yönetimin göreve devam edip etmeyeceği konusu da bir başka belirsiz konu. Şehirde kimi görsem bu mevzuyu soruyor kendine göre bir ‘Şehir efsanesi’ ortaya atıyor. Yozgat küçük yer Esentepe’de kendisinin söylediğine insanlar Saat Kulesi dibinde inanmaya başlıyor.

Daha önceki yıllarda da aynı tablolarla çok karşılaşmıştık. Takıma Hakan Şükür’ün geleceğine kendini inandıranlar söyler ondan sonra da ilk önce kendisi bu habere inanırdı.

Aradan çok yıllar geçti, çok ligler düştük, çok yönetimler gördük, çok teknik adamlar, çok futbolcular geldi gitti. Yani köprünün altından çok sular aktı ama fazla bir şey değişmedi. Üç aşağı beş yukarı yönetim sistemi aynı. Kimse Yozgat insanına sağlıklı bilgi vermek, camiaya gelişmeler hakkında açıklamalar yapma gereği duymuyor. Biz yaptık oldu mantığı dün olduğu gibi devam ediyor.

Kısacası fazla olmasa da var olan doğruları da yanlışlar götürüyor. Şampiyonluk bahsediliyor ama yönetim yok, şampiyonluktan bahsediliyor ama basına bilgi veren kimse yok, şampiyonluktan bahsediliyor ama camia dedikodu ile hareket ediyor. Şampiyonluktan bahsediyoruz ama baraj maçı öncesinde ne olacağını kimse bilmiyor.

Herkes bir takım kurma hevesinde, herkes bir takımı bir üst lige çıkarma sevdasında. Bu neyin yansımasıdır, neden böyle bir zorunluluk ortaya çıkmıştır hiç kimse bunun üzerinde kafa yordu mu?

Bu mevcut yapıya, bu Yozgat insanını kabullenmeyen, Yozgat insanını saymayan, camiayı dışlayan yapıya olan tepkinin dışa vurumudur. Bu birleştirmeyen, bu ayıran, bu biz bilirizlere karşı gösterilen ciddi bir çıkıştır.

Biz ne zaman bu takımın Yozgat’ın takımı olduğuna kendimizi inandırır, ne zaman birleştirmeyi, bütünleştirmeyi düşünür, ne zaman Yozgat’ı kucaklayan, herkesin elini taşın altına koyduğu, kulaktan dolma bilgilerle, dedikodularla yönetilen bir takım olmaktan çıkarsak o zaman başarıya giden yolu sonuna kadar açarız.

Başarıyı da eğer sadece Üçüncü Lig’e çıkmaya endeksler, iyi bir altyapı, iyi bir yönetim kuramaz, tesisleşme konusunda iyi adımlar atmaz, bu takımı sürekli alan pozisyonundan kurtaramaz isek o zaman başladığımız yerin daha aşağısına ineriz.

Belki takımsal olarak aynı liglerde mücadele ederiz ama tribünlerde sayıları azalan bir taraftar kitlesi, gazetelerde haberleri çıkmayan bir takım olmaktan ileri gidemeyiz. Çünkü yönetim, takım ne kadar şehri kucaklar, kim ne kadar paylaşımcı olursa, doğruları, yanlışları paylaşırsa hiç kuşkusuz şehirle bütünleşeceği için hedefine ulaşması kaçınılmaz olur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık