asdas
Bilal Yeşilkaya

Takım yok turnuva var takım var maç yok!

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
11 Mayıs 2016 Çarşamba 08:30

Yozgat sporunun gelişmesi, ileriye gitmesi için zaman zaman görüşlerimizi okurlarımızla paylaşıyoruz. Her ne kadar yetkililer, ilin yöneticileri bu konuda önemli bir adım atmasa da, sorunları görmezden gelse de biz dilimiz döndüğünce bu problemleri gündeme taşımaya devam edeceğiz.

Ancak bunu yaparken de her şeyi onlardan beklemenin, onlara endekslemenin yanlış olacağı düşüncesindeyim. En azından yaşanılan bazı olayların ardından bunun gerekliliğine ınanıyor, bu konuda sadece onların değil sporun içinde bulunması şart olanların da bir şeyler yapmadığına dikkat çekmek istiyorum.

İlimizde zaman zaman bazı sportif organizasyonlar, ligler tertip ediliyor. Organize edenler ne derece sorumluluklarını yerine getiriyor bilinmez ama en azından ortaya bir sonuç çıkarıyorlar. Ancak takımların liglere katılmak için başvuruda bulunduğunu görmemize rağmen maçlara çıkmamış olması dikkatlerden kaçmıyor.

Şimdi soruyorum sizlere bu şekilde sporumuz gelişir mi, ileri gider mi? Hayır. Koskoca bir hayır.

Sadece ve sadece organize etmekle, ligleri düzenlemekle iş bitmiyor. Bunlara katılmak, sporcuların maç eksikliklerini gidermek atmamız gereken en önemli adım olarak önümüzde dururken bizim liglerimizin ‘görüntüden’ öteye gitmemesi, ikinci haftasından itibaren şampiyonunun belli olması sıkıntıların ana kaynağını oluşturuyor.

Amatörümüzün sorunlarının ele alındığı, konuşulduğu ortamlarda antrenörlerin, takım yöneticilerinin en büyük sıkıntısı hazır olmamak şeklinde özetlenirken neden böylesine bir yol seçiliyor anlamış değilim. Lig boyunca 3 maç yapan, bunlardan birini de büyük ihtimalle heyecandan yoksun olarak çıkan takımlarımızın başarılı olması, ya da kendini çok iyi konsantre etmesi nasıl beklenebilir.

Bence beklenemez, beklenmesi de yanlış olur.

Özellikle alt liglerde takımların kağıt üzerinde gözüktüğü, 2 takımın şampiyonluk mücadelesi verdiği bir ligden kalite beklenebilir mi? Ya da buradan bir üst kategoriye çıkan sporcular kendini hazır hissedebilir mi? Bence hissedemez, hissetmediği için de gruba gittiği zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak evine döner. Böylece spora olan yakınlığı azalır, kendine olan güvenini kaybeder, bir iki yıl sonra da spordan soğur.

Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasının en önemli yolu spor iken neden spora olan yakınlıklarını azaltıyoruz, neden önümüze gelen fırsatları değerlendir miyoruz? Neden biraz fedakarlık yapmıyoruz anlamak mümkün değil. Bu konuda önümüzde bir Kamil Kılıçarslan örneği  varken, onlar büyük imkansızlıklar içerisinde takımlarını maçlara hazırlayıp, liglere katılmalarını sağlarken neden biz hiç sorumluluk üstlenmez, neden hep kaçamak güreşiriz.

Eğer sporumuzun gelişmesini, ileri gitmesini istiyorsak sadece kulüp kurmakla, sporcuların lisanslarına birkaç dalın ismini yazmakla iş bitmez. İş asıl burada başlar ve devam eder..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık