Bilal Yeşilkaya

Spordan ne anlıyoruz?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
2 Mayıs 2016 Pazartesi 08:10

Sporu tarif edebilmek konusunda zaman zaman zorlansam da yine de bazı zamanlar güzellikleri görmemezlikten gelmek, yok saymak olmuyor.


Spor insanların ferdi veya toplu olarak fiziki, ruhi ve düşünme kabiliyetini kendine ve bir rakibine karşı, önceden belirlenmiş bir düzen içinde başarı kazanmaya yönelik ve mücadele heyecanını yaşamak için yaptığı beden hareketlerinin bütününe verilen genel isimdir.


Spor Evrensel kültürün bir parçası Dünyada dili, ırkı, dini, farklı insanları birleştiren önemli bir vasıtadır. Dünya Barışına katkı sağlayan bir etkinliktir.


Spor Uluslararası platformda savaşların en asilidir. Çünkü o barışın savaşıdır. Uluslararası Spor Savaşları Politik Savaşlara benzemez hizipler, gruplar, kan, gözyaşı daha doğrusu öldürmeyi oluşturmaz.


Sportif yarışmalarda sporcuların hepsinde aynı duygu vardır. İç Dünyalarını aynı heyecan ve düşünce kaplar. Bu öyle bir Dünya savaşıdır ki, hiçbir Ulusa yönelmiş değildir. Taraflar karşı karşıya gelmekle birlikte ideal tekdir.


Kitle iletişim araçları, gelir düzeyinin yüksekliği, boş zamanların varlığı, genel ekonomik durum, nüfusun sosyal gelişmişlik durumu, sosyal ve kültürel düzeyin yüksekliği. Sosyal statünün Eğitim yoluyla elde edilmiş olması. Kişilerin sosyalleşme durumu toplam nüfusun içinde genç yaşlı oranı. Spor için uygun altyapının olması, tesisleşme imkânı, toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hedeflerinin belirlenmiş ve sosyal bütünleşmenin gerçekleşmiş olması.


Bu faktörlerin bir araya gelmesi ülkenin sosyal gelişmişlik düzeyinin artmasını sağlar. Ayrıca iç barışın mimarı sayılır. Spor ayrıca uluslar arası ilişkilerin düzenlemesinde diplomatik bir araçtır.


Spor aynı zamanda geniş ölçüde turizm sanayini de destekleyen bir kaynaktır. Milletler arası müsabakalar, tarihi ve turistik yerlerin, sporcuların ve seyircilerin ziyareti aracılığıyla yurt dışında tanıtılmasına sebep olmaktadır.
Sporun Anayasası sağlığa, birlik ve beraberliğe, kardeşliğe, arkadaşlığa ve dostluğa, daha doğrusu barışa dayanan bir insan topluluğu ekolüdür.


Evet, Spor sadece beden diline yararı yoktur. Bütün toplumlarda insanların barış, kardeşlik, dostluk içinde yaşamasını sağlayan en büyük sivil toplum aracıdır.


Kimse bu aracı başka emelleri için kullanmaya kalkmasın, kimse kötü emellerine sporu alet etmesin. Tribünlerde, stadyumlarda terör estirmek isteyenler, televizyon ekranlarından kini, öfkeyi tetiklemeye çalışanlar kendilerine başka bir şey bulsun. Özellikle terörü sporla ilişkilendirmesin.


Eğer kitleleri birbiriyle kaynaştıran spor başka yönlere çekilirse işte asıl o zaman gerçek savaş başlar.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık