Bilal Yeşilkaya

Spora yatırım yapmazsak başarı beklemek hayal olur

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:57

Sporun kelime anlamı ile beklentilerimizi ayırt edememiş olmanın sıkıntıları hemen hemen tüm branşlarda yaşanıyor. Spor fiziksel hareketlerin bütünü olarak görmek başka, spordan kazanımlar sağlamak başka bir olaydır.

Eğer siz sporu ekonomik açıdan yetersiz şehirlerde sadece gençliğin kötü alışkanlıklardan uzak durması gibi dar bir çerçeveye kavuşturur, sürekli parasal sıkıntıları ön plana çıkartırsanız o zaman aradaki farkı göremezsiniz.

Spor günümüzün en büyük tanıtım aracı, en önemli ekonomik kazanımların sağlanacağı sektör haline çoktan gelmiştir. Milyonları peşinden sürükleyen futbolun sayesinde birçok il ve birçok ülke ön plana çıkmışken, bizim bunu görmemezlikten gelmemiz ve bunu sadece amatör bazda o da inanılmaz derecede kötü bir şekilde yapmamız anlaşılmaz bir durumdur.

Bunun en önemli nedeni de sporda neyi hedeflediğimizi belirleyememizden kaynaklanmaktadır.

Hedeflerimizi sürekli günübirlik çizmemiz, tedbir alamamız, aldığımız tedbirleri uygulamadaki hatalarımız mevcut tabloyu ortaya çıkaran en büyük etkendir.

Bu konuda sadece Yozgat değil, birçok il aynı konumdadır. İnsanlarımızın ekonomik açıdan bir türlü istenilen seviyeye gelememesi, sporu gereksiz olarak görmesi, sporun gücünü anlayamaması ve anlatılmaması Türkiye’nin bu sektörden kazançlarını en aza indirmektedir.

Futbolda başarı kelimesini yanlış algılamamız, günlük sonuçlarla avunmamız da bir bakıma sıkıntıları tetikliyor. Futboldaki yanlışlıklar ve hatalar, diğer sporların da lokomotifi gibi görüldüğü için genel olarak diğer branşlara da yansıyor.

O nedenle spordan kazanımlarımız düşüyor, aksine spor diğer sektörlere de yük olur hale geliyor. Bu sürecin uzaması ile futbola da diğer branşlara da bakış açımız değişiyor ve bir zaman sonra da iyiden iyiye gözden düşüyor.

Yozgat’taki genel anlayış da yaklaşım tarzı da budur. Sporla ulaşmak istediğimiz hedefleri belirlemeden, spordan kazanım elde etmenin mümkünatı yokken, sürekli bunu kovalamak ve bir şeyler yaptığımızı iddia etmek kendimizi kandırmaktan başka birşey değildir.

Eğer biz sporda bir hedefe gidecek ve kazanım elde edeceksek önce sporun bizim için ne gibi bir anlam taşıdığını öğrenmeliyiz. Aksi takdirde yürür, koşar ama bunu ileriye taşıyamayız.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık