Bilal Yeşilkaya

Spor kültürünü oluşturamadıkça spor gelişmez

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
12 Ocak 2017 Perşembe 12:14

Spor kimilerine göre yalan kimilerine göre doğru olan bir memlekette yaşıyoruz, ortası yok yani!

Ben ülkemizdeki sporun bu halde olmasını yadırgamıyorum, çünkü bu kadarı bile bizler için fazla…

Ama aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış gibi hayallerin içinde boğularak aslında yerlerde olan spor kültürümüzün bizleri kandırmaması gerektiğine can-ı gönülden inanan biriyim…

Temel sıkıntımız spor kültürü diye düşünüyorum… Millet olarak sporu sevmiyoruz, benimsemiyoruz

Haydi aziz milletimizi anladım da, sporun içinde olan kendisini buğday ambarında zanneden ve yıllarca bu alan sayesinde hayatını idame ettiren kimseler bile sporu sevmiyor ve spor kültürleri zayıf…

Kültür dediğimiz de bir toplumun duyuş ve düşünüş birliğini oluşturan, gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının tümü diyebilir bunu da terimsel anlamda daha genişletebiliriz. Sporu da tanımdan ayrı düşünmemiz mümkün değil.

Bu noktada spor ile fiziksel aktiviteyi (beden eğitimini) birbirinden ayırt etmek gerek. Teknolojinin gelişimi ve toplum refahının artması bir çok imkanı beraberinde getirdiği gibi fiziksel hareketlilik noktasında da insanlarımızı tembelliğe alıştırarak ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Beden eğitimi yada sporun angarya görülmesi, keyfi bir aktivite olarak değerlendirilmesi de toplumumuzda azımsanmayacak bir bakış açısı.

Ülkemizde spor yerine futbol, spor kültürü yerinede futbol kültürü ifadelerini kullanmak yanlış olmayacaktır. Bu durum ülkemizde sporun kültürel anlamda çeşitlilik ve zenginlik oluşturmayacağı gibi, spor yapmayı değil, spor izlemeyi, konuşurken de sadece futboldan konuşmayı seven bir toplum haline dönüştürmeyi başarmıştır. Maalesef ülkemizde spor magazin haline dönüşmüştür. “Avrupa ya da dünya şampiyonasında sporcularımızın aldığı başarılar, futbolcuların aldığı lüks marka bir araç kadar konuşulmuyor gazete ve tv'lerde yer tutmuyorsa spor otoriteleri bu konuda ciddi olarak istişare yapmalıdır.

Türkiye’de spor medyasına futbol medyası demek yanlış bir ifade olmayacaktır. Basında çıkan şiddet karşıtı haberler gerçeği yansıtmadığı gibi, reyting ya da tiraj kaygısı ile haberler toplumu şiddete teşvik etmekte ve kötü sonuçlara sebep olmaktadır.

Spor kentleri…

Son yıllarda “Güçlü Türkiye”, “Güçlü Yarınlar için” gibi sloganlarla tesisleşme yaygınlaştırılmış, kurulan gençlik merkezlerinde binlerce antrenör aracılığı ile milyonlara ulaşılması hedeflenmiştir. Spor alt yapısı olmayan bir toplumda bu denli çalışmalar ne kadar başarılı olabilir ? Tek başına tesisleşmek yeterli midir ? Bunca teşvik ve tesisleşme spora olan ilgiyi neden arttırmıyor ? Lisans sayısı artarken uluslararası başarılarımız neden artmıyor? Ulusal ve uluslararası spor etkinliklerine ilgi neden yok?

Peki ne oluyor da bizde spor kültürü bir türlü gelişmiyor?

Bunun için çok farklı değişkenleri sıralamak mümkün, birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi ülkemizde sporun futboldan ibaret görülmesi, sektörde dönen ciddi transfer ücretlerinin aileleri cezbetmesi,

Kentleşme ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, hareketsiz yaşamın yaygın ve ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak gündeme gelmesi spor ve fiziksel hareketin sadece doktor tavsiyesi ile zorunlu bir görev haline dönüştürülmesi, çocuklarımızın daha eğitimlerinin ilk anından itibaren yarışın içine sokulması, not ile korkutularak ders harici her türlü etkinliğin başarıyı düşüreceğine inandırılması, sosyo-ekonomik rahatlıkla birlikte bazı ailelerin çocuklarına her türlü imkanı sağlaması çocuklarda doyumsuzluk oluşturması daldan dala atlayarak aç gözlü davranmaları, 15 günlük eğitim sonucunda antrenörlük belgesi alarak eğitim verme hakkı kazanan eğitmenlerin çağın ihtiyaçlarına uygun olarak kendilerini geliştirememesi sonucunda sporculara beklenen performansı verememeleri...

Normalde temel ihtiyaç olan beden eğitimi ve fiziksel aktivitelerin Beden Eğitimi dersi adı altında haftada iki saat okullarda seçmeli ders olarak verilmesi de ayrıca bir tartışma konusu.

Eğer spor kültürünü yerleştiremezsek o zaman sporun ileriye gitmesinden de bahsetmemiz mümkün olamaz. 

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık