Bilal Yeşilkaya

Siyaset Eziyet Etme Sanatı Mı?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
21 Mayıs 2015 Perşembe 22:18

Bugün spor yazmayacağım. Bugün hiç sevmediğim, sevemediğim siyasetten bir kez daha tiksindim.

Siyasetin zannediyorum açılımını bilmeyen yoktur. Siyaset insanlara hizmet etme aracıdır. Son yıllarda olduğu gibi kendilerine gelecek tesis etme, insanları kandırma, aldatma ya da eziyet etme sanatı değildir.

Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ilk kez geldiği Yozgat’ta partisi tarafından düzenlenen miting öncesi ve sırasında alınan güvenlik önlemleri bu kadar da olmaz dedirtti. İnsanlar nereye gideceğini, ne yapacağını şaşırdı.

Şehri öylesine bir güvenlik çemberi ile kuşattılar ki, tedbirleri öylesine abarttılar ki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dönemini bile mumla arar olduk. Vatandaşı bir kenara bırakın biz basın mensuplarına reva görülen eziyete ne denmeli, kendileri tarafından verilen basın kartlarının hiçe sayılması nasıl yorumlanmalı.

Bu endişenin, bu korkunun, bu denli insanlara eziyet etmenin mantığı nedir? Önceden de miting yaşadık, önceden de güvenlik önlemleri alındı ama bu denlisine hiç rastlamadım. Bilmem kaç şehirden, kaç ilçeden sayısını bilmiyorum ama muhtemel bin’in üzerinde idi bir gün öncesinden 5’er metre arayla sıralanmıştı. Onlar da emir kulu. Yaptıklarından ya da yapılanlardan çok mutlu olduklarını zannetmiyorum.

Neredeyse Esentepe’den başlayıp, Saraycılı’ya kadar güvenlik çemberi içerisine alacaklardı Yozgat’ı. Yuh be. Tek kelimeyle yuh. Açın bakın Türk siyaset tarihine, Yozgat’ın geçmişine bir tane nahoş olayla karşılaşırsanız alnınızdan öpeceğim. Hadi bunu da geçelim bu şehir sizin iktidarınıza yüzde 67 destek vermiyor mu? Vermeyenlere mi aklınız sıra zorluk çıkartıyorsunuz.

Caddede yapılan çalışmalar nedeniyle zaten ayakta zor duran, yaz ayları gelmesine rağmen işleri bir türlü rayına girmeyen esnafın nafakasıyla niye oynuyorsunuz. Kapılarına kilit vurmalarına neden neden oluyorsunuz? Yazık değil mi, günah değil mi kardeşim. Bu adamların yarın ödeyeceği çeki, seneti kimse düşünüyor mu? Hani ekonomiyi çok düşünüyordunuz, hani esnafın yanındaydınız. Böyle zorluk çıkartarak, insanlara eziyet ederek iyi mi yaptığınızı zannediyorsunuz.

Gerçi siz ne yaparsanız yapın fark etmiyor. Dün de fark etmediğini bir kez daha gözlemledik. Başbakan Davutoğlu da Ustası gibi Yozgat insanını, seçmenini uyutmayı, 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Yozgat’ta getirdikleri mevcut hizmetleri bir bir sıralayarak kendisinden şehir için yatırımlar bekleyen Yozgat halkını hayal kırıklığına uğrattı. Ama bize göre uğrattı. Partililerinin yüzünü güldürdü hiç kuşkusuz. Neden mi Yozgat insanı okumuyor, Yozgat insanı sorgulamıyor, Yozgat insanı diğer iller gibi istemiyor, kaderine hep razı oluyor.
Oğluna, kızına iş aldı mı mutlu oluyor. Yardımların kesilmemesi için dua ediyor. Onlar da bunu bildiği için Yozgat’a müjdelerle değil ninnilerle geliyorlar.

Bırakın beyler bunları. İnsanları kandırmayın. Türkiye siyasetinde öbürleri, diğerleri kalmadı. 13 yıldır iktidardasınız ve halen eskiden bu var mıydı, şu var mıydı diye uyutma politikaları izliyorsunuz. Eskiden telefon da yoktu, eskiden bilgisayar da yoktu, eskiden yoktu da yoktu. Eskiden yok diye şimdi telefonları mı atalım.
Siz de şu eskiden var mıydı diye diye yaptığınız politikaları değiştirin. Aksi takdirde sürekli fakirlik edebiyatı yapan CHP’den bir farkınız kalmayacak.

Evet biraz siyaset, biraz yapılan eziyeti dilimiz döndüğünce yorumlamaya çalıştık. Kimse benim siyaset yaptığımı zannetmesin. Dün öncelikle bir vatandaş, ardından da bir basın mensubu olarak yaşadığım ve beni siyasetten bir kez daha nefret ettiren abartılı güvenlik önlemleri nedeniyle Başbakanlık korumalarına teessüflerimi sunarım.
Bir daha böyle mitingler düzenlenecekse benim tavsiyem gitsinler kendilerine büyük ve boş bir alan bulup orada ne söyleyeceklerse söylesinler. Bir şehirde hayatı felç etmesinler.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık