asdas
Bilal Yeşilkaya

Şehir takımlarının üst liglerde mücadele etmek önemli

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
3 Şubat 2017 Cuma 08:50

 Türk futbolunun belki de en büyük sorunlarından biri şehir takımları.Parmakla sayabileceğimiz bazı şehir takımları dışında şehrinden kaydadeğer bir destek alan takım yok.Tabi bir de bu takımlar yerine üst liglerde mücadele eden belediye takımları var ki anlatmaya başlarsam ayrı bir blog olur bu konudan.

Futbol diğer spor dallarına göre dünyada en çok sevilen ve izlenen spor dalıdır. Milyonlarca kişi sporcu veya seyirci olarak futbol sporuna katılır. Bir sportif faaliyet olarak kabul edilen futbol gençlerin ruhen ve bedenen sağlıklı yetişmesi sosyolojik ve psikolojik açıdan toplum yaşamına katkı koyması ile bir eğitim vasıtası olarak kabul görmektedir. Futbol her kesimden mesleki konumları ve statüleri ne olursa olsun tüm insanların yaşamlarını renklendiren geniş bir spor branşıdır. Çeşitli dil, din, ırk ve coğrafyadan insanların aynı ölçüde ilgisini çekebilen evrensel bir spordur. Ülkemiz son 20 yılda futbol ülkeleri arasına girmiştir. Genç nüfusun fazla olması ve gençlerin futbola ilgisi ülkemizde futbolu geliştirmiştir.

Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı alması, Milli takımın 2002'de Dünya 3.'lüğü ve son olarak Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray ve Fenerbahçe'nin başarısı ülkemizi futbolda dünyaya duyurmuştur artık dünyanın sayılı futbolcuları ülkemizi tercih etmekte ve genç oyunculara örnek olmaktadır.

Futbolun bir tezatlar oyunu olması oynayan ve seyredenleri yeni heyecanlara taşıması nedeni ile diğer spor dalları arasında özel bir yer edinmesine neden oluyor. İnsan davranışlarındaki grup olma, bir gruba ait olma güdüsü futbol kulüplerine ilgiyi arttırmaktadır.

 Futbolun yapısı gereği hemen hemen her alanda kolayca oynanabilen basit bir kitle eğlence aracı olması ilgiyi daha da arttırmaktadır. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında spor sahaları malzemeleri eğitim araç gereçlerindeki gelişmeler futbola ivme kazandırmıştır. Bunlara bağlı olarak milyonları peşinden koşturan futbol medyada sürekli konuşup yazılmaktadır.

Futbol programları saatlerce sürmekte insanlar sonucu belli olan maçları tartışmaktadır. Ulusal takımların başarısı bir prestij, bir onur olarak algılanmakta toplumsal morali yükseltmektedir. Futbolun bu görünmez gücü ve ekonomiye katkısı göz önünde bulundurularak özellikle şehir takımlarının bir üst lige çıkabilmek için gösterdikleri çabaya katkı koymak gerektiği inancındayım.

Yozgatspor’un da artık BAL Ligi’nden kurtularak en azından 3’üncü Lige çıkması bu bakımdan önemlidir.

Bir şehrin spor kulüpleri üst liglerde yer aldıkça o şehirde ister istemez gereksinimleri karşılamak için yatırımlarını hızlandıracak. Yatırımcılar arz talep eğrisini değerlendirip şehre yatırım yapacaklar.

Yozgatspor futbolda, Yozgat Bozokspor hentbolde üst liglerde bulundukları sürece kentin istekleri ve gereksinimleri artacak ve doğal olarak bu yönde yatırımlar çoğalacaktır. Bir şehir gelişecek,ilerleyecekse kesinlikle spor kulüplerinin başarısı ve bulunacakları ligler çok önemlidir.

Takımlar kazandıkça,şehir kazanacaktır.

O nedenle Yozgat’ı temsil eden tüm spor kulüplerimizin bu mantalite ile yönetilmesi gerekir.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık