Feyzullah Doğru

Seçmen 1 Kasım’da Hangi Vaadin Peşine Takılacak?

feyzullahdogru@surmelihaber.com
Feyzullah Doğru
11 Ekim 2015 Pazar 21:41

Türkiye artık yeni bir dönemece girdi. Tüm siyasi partiler seçim stratejilerini yeniden gözden geçirerek değişikliğe giderken, seçmenler de seçim beyannamelerini didik didik etmeye başladı.

12 Haziran 2011 genel seçimlerinde ideolojik söylemler üzerinden siyaset yapanlar, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde farklı bir yol izleyerek ekonomik söylemlere yönelmişti. CHP’nin halkın cebinden sunduğu vaatlere, MHP’de ucundan tutarak aynı istikamette gitmişti.

Şöyle bir beyin jimnastiği yaparsak, 1990’lı yıllarda herkese iki anahtar vaat edip yapamayanlardan ilham almış olacaklar ki, halkı daha inandırıcı bir seçim stratejiyle vatandaşın önüne peş peşe koyuldu. 7 Haziran sonrası bu seçim stratejisinin vatandaş nezdinde karşılık buluğunu hep birlikte gördük. Partilerin bu vaatlerini bir kenara bırakıp, gerçekleştirme konusundan bakacak olursak, orası da ayrı bir tartıştırma konusu aslında.

MHP ve CHP’nin seçim vaatlerini inceleyecek olursak, 150-180 milyar TL arasında bir kaynak gerektirdiği görülüyor. AK Parti’nin seçim vaatleri için ise, 19-20 Milyar TL arasında bir kaynak ihtiyacı olduğu açıklandı.

13 yıllık iktidarı boyunca ülkenin kalkınması için, 3.havaalanı, 3. köprü, milli uçak, milli helikopter, milli savunma sanayi gibi makro düzeyde yatırımlar vaadini açıklayan Ak Parti’de 7 Haziran seçimleri sonrası mikro düzeyde vaatler görmek isteyen vatandaşlara yönelik yeni projelerde adımlar atmak için kolları sıvamış durumda.

Vaatlerin gerçekleştirilme konusu da yeni bir tartışmanın kapısını açmış oldu.

Yapılan hesaplara göre CHP ve MHP'nin seçim vaatleri 150-180 milyar TL arasında bir kaynağa gerektiriyor. AK Parti seçim vaatleri için 19-21 milyar TL bir bütçeye ihtiyacı olduğunu açıkladı.

13 yıllık iktidarı boyunca 3.havaalanı, 3. köprü, milli uçak, milli helikopter, millî savunma sanayi gibi makro düzeyde vaatlerde bulunuyordu.7 Haziran seçimlerinde halkın mikro düzeyde vaatler görmek istemesi AK Parti'nin vaatlerinde de değişiklik yapmasına neden oldu.

İlk olarak bu hafta içinde asgari ücretin 1.300 TL’ye çıkarılacağını vaat etmesi bunun ilk adımı olarak görülebilir. İşverenleri bu rakamda ikna edebileceğini de vurgulayan Ak Parti, bu ücret vaadinin devlete bir maliyetinin olmayacağını da açıkladı.

Asgari ücret konusundaki vaade bir de CHP açısından bakalım. CHP, asgari ücretten alınan vergi ve kesintilerin kaldırılacağını ve asgari ücreti 1.500 TL olacağını söylüyor.

Türkiye şuanda asgari ücretle geçimini sağlayan yaklaşık 5 milyon işçi var. Şöyle kabaca bir hesap yapacak olursak, CHP'nin asgari ücret vaadi yılda 30 Milyar TL ek kaynak gerektiriyor. Bunu da ancak 78 milyon vatandaşa kişi başı yıllık 385 TL vergi yükleyerek kapatabilir. Yani 4 kişilik bir aile yıllık 1.540 TL öderse kaynak sorunu çözülmüş olur.

Seçmen şimdi iki anahtarı vaat edenleri unutamamışken, üstüne bir de elindeki anahtarlarda kaybetmişken seçmen hangi vaadin peşine takılıp gidecek 1 Kasım akşamı bekleyip göreceğiz..

Kalın Sağlıcakla..

Günün Sözü: "Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters." / Mevlana


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık