Bilal Yeşilkaya

Şampiyonluk gider ama iddia bitmez

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
17 Ocak 2017 Salı 23:36

Özgüven ve motivasyon günlük hayatımızda olduğu gibi, futbolda da çok sık kullanılan terimlerdir ve bu yüzden pek çok kişi özgüven ve motivasyonun, futbolun keyfine varmada ve performansında çok önemli etmenler olduğunu vurgular.

Hayatın her alanında olduğu gibi futbolun gerektirdiği her türlü ilişki ve iletişim süreçleri içinde, özellikle takımımızda karşılıklı bir güven duygusu geliştiremezsek, o takımda yer alan bireyler kendilerini rahat hissedemez ve bu da onları, içinde yer aldıkları takımın bir parçası olmaktan, takım ruhundan uzaklaştırır. Öyleyse takımda, takımı oluşturan tüm oyuncular ve ekibimiz arasında da bir güven yaratmamız, buna da önce kendimizden başlamamız gerekecektir.

Hepimiz güne başlarken ve gün içinde zaman zaman aynadaki görüntümüze bakarız. Bazı zamanlarda aynada gördüğümüz insanı çok beğenir, ona bakmaktan mutlu oluruz. Bazı zamanlarda ise aynada gördüğümüz insanı beğenmeyiz, onu kendine güvensiz, korkak, çekingen ya da başarısız buluruz.

Aslında aynada her gün gördüğümüz aynı insandır, ama içinde bulunduğumuz ruh haline göre, bizim ona bakış açımız ya da onu algılayışımız farklılıklar gösterir. İnsanlar kendilerine güvendiği zamanlarda daha mutlu, kendileri ile barışık ve pozitiftir.

Elbette insan her şeyi tam ve mükemmel bir şekilde yapmaya çalışır, ama bunun her durum ve zamanda istediğimiz şekilde gerçekleşmesini bekleyemeyiz. Hayata "ya hep, ya hiç" mantığıyla bakan insan, bir işi tam olarak yapamadığında kendini hemen "başarısız, beceriksiz bulur" veya tam olarak yapamayacağı korkusuyla daha hiç denemeden onu yapmaktan vazgeçer. Kendini yetersiz ve güvensiz bulmaya başlar, kendine ve hayata dair olumlu bir düşünce geliştirmekte zorlanır. Oysaki birçok şeyi deneyerek, yaparak öğrenir ve kendimizi ancak bu şekilde geliştirebiliriz.

Yozgatspor hafta sonu Nevşehir Belediyespor yenilerek zaten az olan şampiyonluk şansını kaybetti. Belki herkesin morali bozuldu, moral ve motivasyon konusunda sıkıntılar yaşandı. Özgüven kaybı yaşandı ama herkes kabul etmeli ki, lig de hayat da devam ediyor. Futbol üç ihtimalle bir oyun ve bunun içerisinde yenilgiler de var. Önemli olan bu yenilgilerden gerekli dersleri çıkarmak, bir daha tekrarlamamaktır. Tekrarlandığı, yenilgiler arttığı zaman asıl sıkıntı ortaya çıkar. Üst üste yenilgiler takımların, ya da oyuncuların kendilerine olan inançlarının azalmasına zemin hazırlar ki işte en tehlikeli şey budur.

Yoksa alınan yenilgileri telafi edebilecek güce sahip bu takımda kimse ne kendine fazla güvensin, ne de korkak davransın. Ne dev aynasında görsün, ne de diğer takımlarda oynayan isimlerin yerine koysun. Bir kere sizin üzerinizdeki formanın ağırlığı size yeter. Ligimizde Süper Lig, Bank Asya, İkinci Lig, Üçüncü Lig tecrübesi yaşayan, bu kültüre sahip olan kaç takım var. Bir kere taraftarımızın tribünleri doldurması, sizi yenilgilerin sonrasında bile alkışlaması çok büyük bir farklılıktır.

Siz de bu kültüre ve geçmişe sahip takımın birer parçası olduğu bilinciyle hareket ederek sezon sonunda şampiyon olamasak bile bize Yozgatspor’un adına yakışan bir şekilde ligi bitirmesine yardımcı olun.

Belki ikinciliğin bile başarı sayılmadığı gerçeği önümüzde dururken sadece oynayacağınız ve alacağınız sonuçlarla adınızdan bahsettirin. Aksi takdirde her iki taraf için de koca bir sezon boşa gider. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık