Bilal Yeşilkaya

Şampiyonluk beklentisi ve taraftarın inancı

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
4 Ekim 2015 Pazar 15:52

Henüz sezon başlamadı, henüz takımı resmi bir maçta izleme fırsatımız olmadı. Ama tek bir gerçek var ki o da taraftarın takıma olan inancı. Belli ki bu sezon her şey çok farklı olacak. Tribünler şenlenecek, eski günleri aratmayan görüntüler yaşanacak, eskiden olduğu gibi rakiplere Yozgat zor bir deplasman olacak.

Bunun ilk işaretlerini dün Kızılordu Taraftar Grubu’nun kulüp binasına yaptığı sürpriz ziyaret sonrasında aldım. Herkes o kadar birbirine inanıyor ki demeyin gitsin. Daha şimdiden futbolculara gösterilen sevgi, ilgi üst seviyede. Bunun dozunu kim nasıl ayarlar, nasıl dizginler ya da nasıl sevincin de, üzüntünün de yaşanacağına karar verir bilemem ama ortada bir gerçek var ki herkesin şampiyonluk beklentisi.

Herkes kabul eder ki ortada yeni bir oluşum ve yeni bir takım var. Yeni oyuncular, yenilikler iyidir ama elinizdeki hamuru iyi kullanırsanız, iyi bir harman yaparsanız. Bu konuda teknik ekibe güvenimiz şimdilik sonsuz. Ama sadece teknik adamların, oyuncuların altından kalkabileceği bir beklenti değildir şampiyonluk. Şampiyonluk bir şehrin kenetlenmesi ile kazanılır. Siyasilerin, bürokrasinin, STK’ların, işadamlarının vereceği desteğin yanı sıra taraftarın bu hedefe ne denli kendini hazırlayacağı da önem arzeder.

Yine şampiyonluk iyi bir yönetim anlayışı ile gidilebilen bir sonuçtur. Şampiyon olabilmek için camianın tüm dinamiklerini harekete geçirmek, bunu sezon sonuna kadar kontrol altında tutmak, yapılan hataları, eksiklikleri en aza indirmek, artıları takımın lehine sürekli hale getirmek yapılması gereken işlerin başında gelir.

Bunun yanı sıra başarıyı iyi anlamak da gerekir ki, kimilerine göre şampiyonluk başarı sayılırken, kimilerine göre altyapıdan bir oyuncu çıkartmak başarı olarak yorumlanır. Yıllardır maçlara gelmeyen taraftarı stadyuma çekmek, tesisleşmek, bayanları maça getirmek, tribünler de küfürü bitirmek başarılı olabileceğimiz alanlar arasında yerini alabilir.

Yozgatspor bu sezon bunların hepsini yapmaya talip olan bir takım. En azından Yönetim bu beklentileri dile getirmekte behis görmüyor. Ama bu kadar beklentinin tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirmenin yanı sıra bir de hedefe gidilir mi orasını ligde sergileyeceğimiz performans belirleyecek. Bunun yanı sıra maç sayısının azlığı, hata yapma riskimizin bulunmaması da handikap olarak gösterilebilir.

Yozgatspor’un yaptığı transferlerle bir iki takım haricinde herkese göre ağır basması, hedef takım olma ihtimalini arttırır ki bu rakiplerimizin bize karşı oynayacağı maçlarda aşırı konsantre olmasını da beraberinde getirir.

Ayrıca aşırı şampiyonluk beklentisi yaşanılması muhtemel başarısızlıklar halinde de bir güven kaybına neden olabilir ki işte en büyük tehlike budur. Futbolda güven kaybı sadece takımı etkilemez, bu işe aşırı inanan, kendini kaptıran ve sadece ve sadece şampiyonluk beklentisi içerisinde olan herkesin motivasyonunu bozar ki bu bir sezonluk verilen emeğin yok olmasına bile zemin hazırlayabilir.

Tüm bunlar futbolun içerisinde olan ve yaşanması muhtemel olaylardan bir kaçıdır. O nedenle gelin hepimiz şampiyonluğa inanalım ama bunun dozajını iyi ayarlayalım. Havaya girmeden, hedef takım olmadan, hata yapmadan, hata riskini azaltarak yola çıkalım.

Aksi takdirde alınacak bir iki kötü sonuçla tüm hayallerimiz yerle bir olur ki, bu gelecek yıllarda yapılması düşünülen iyi işlere mani olabilir.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık