asdas
Bilal Yeşilkaya

Profesyonel spor ve Türkiye gerçekleri

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
19 Ocak 2017 Perşembe 22:53

Yozgat’ta sporu, gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak, sağlıklı nesiller olarak yetiştirilmesini sağlayan en büyük araçlardan biri olarak nitelendirebiliriz.

Ancak özellikle son yıllarda spora eğilim; gençlere sunulan hizmet, spordaki hedeflerimizi kaybetmemiz nedeniyle büyük gerileme içerisine girmiştir.

Sosyal ve kültürel faaliyetlerin sınırlı olduğu ilimizde, halkın; spora gerekli duyarlılığı göstermeyişi, katkıyı ve emeği koymayışı insanlarımızı monotonluğun içine itmektedir. Bu da daha pozitif düşünmede arzulanan noktaya ulaşılamayan, üretkenlikte zorlanan bir toplum ve daha birçok hususta yeteneklerimizin farkına varamayışımıza neden olmaktadır.

Sporda geriye gidişimizin en önemli sebeplerinden birisi hedeflerimizi kaybetmiş olmamızdır. İller arası sportif katılımda ve organizasyonlarda bundan 40 - 50 yıl öncesindeki seviyemizi bile koruyamadığımız için ciddi bir gerileme yaşanmış ve Yozgat sporu kültürel ve ekonomik alanlarda olduğu gibi sportif alanlarda da son sıralara kadar gerilemiştir.

Müesseselerin sportif faaliyetleri dondurulmuş, profesyonelliğe özenirken, amatör ruh unutulmuştur. Günümüzün sorun ve sıkıntıları altından kalkmaya çalışırken, geçmiş dönemlerin iyi tahlil edilemediği, ne yapılacağının bilinemediği, planlanamadığı, kavranamadığı bir dönemdir ki halen bu çöküş ne yazık ki hızla sürmektedir.

Asıl olan bunun temelinde yatan nedenleri araştırmaktan, bunlara çözüm üretmekten geçer. Her ne kadar bu konuda da ciddi çalışmalar yapılmasına rağmen uygulamaya geçilememiş, bir türlü bu konuda bir birlik ve beraberlik sağlanamamıştır.

Profesyonel organizasyonlarda izin alınacak bir merciinin bulunmaması da ciddi eksikliklerden biridir. Aslında bu sadece Yozgat’ın sorunu değil tüm Türkiye’nin sorunları arasında gösterilebilir.

Hatta organizasyonları amatör bazda değil, profesyonel bazda ele alıyorum. Kulüplerin para kazanmaları için, antrenörüne para verebilmesi için, sporcusuna para verebilmesi için muhakkak organizasyonların bir an önce federasyonlardan çıkması lazımdır.

AKSARAY MAÇINI ÖNEMSİYORUM

Yozgatspor’un hafta sonunda sahasında oynayacağı 68 Aksaray Gençlikspor maçını çok önemsiyorum. Belki şampiyonluk iddiamız bitmiş olabilir ama Yozgatspor eğer ligi bir yerlerde bitirecekse şah olarak bitirmeli, ligin gidişatına etki yapmalıdır. Zirveye oynayan tüm rakiplerine boyun eğen bir takımın rakiplerine Yozgat’tan vereceği mesaj çok önemlidir.

Zannediyorum başarısızlığın farkında olan oyuncular kendilerine yakışanı yapacak ve bu maçı kazanacaklardır. 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık