Bilal Yeşilkaya

Piyasa erken kızıştı

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
3 Mayıs 2016 Salı 08:04

Sezon yeni bitti, kimin kalacağı, kimin gideceği net değil. Oyuncular uzun ve yorucu sezonun yorgunluğunu üzerlerinden atadursunlar bu süreçte tabii ki kimse boş durmuyor. Özellikle menajerler anlaşmalı oldukları oyuncuları yüksek bonservis ücreti ile verebilmek için telefon trafiğine başladı bile. Aslına bakarsanız sezon bitmeden hareket vardı.

Herkes oyuncuları yakın takibe alıp, önümüzdeki yıl için kadrolarına katabilmenin hesaplarını yaparken BAL Ligi 12’inci Grup takımlarından Gebzespor piyasaya öyle bir giriş yaptı ki herkesin aklını başından aldı. Hedefini şampiyonluk olarak belirleyen Gebzespor, BAL 7.Grup şampiyonu Afjet Afyonspor’un yıldız isimlerinden Murat Yılmaz, Hakan Doğan, Gürcü golcü Toma Tabatadze ile Nevşehirspor’un ön liberosu Canberk Soykuvvet’e imza attırdı.

İşte bu transferler Bal takımlarının hem gözünü korkuttu, hem de zaman kaybetmenin doğru olmayacağını hatırlattı.

Ellerindeki oyuncuları tutmak isteyen takımlar için artık beklemenin bir faydası yok. Hiç kuşkusuz herkes daha fazla para kazanmanın, daha da önemlisi piyasa yapabilecekleri bir takıma gitmenin çabası içinde olacaklar. Ama şu unutulmamalı ki Yozgatspor şampiyonluğa oynayan ekipler arasında oyunculara verdiği taahhütleri yerine getirme konusunda örnek kulüplerden bir tanesi. Bunun yanısıra oyuncuların bu takıma ve bu şehre bir şampiyonluk borçları var. Bunu kimse unutmasın. Geçen sezonda kimse onlara ileri git bile demedi. Hal böyle iken eğer üst liglere gitmemeleri halinde mali konuları da ikinci plana atarak Yozgat’la anlaşmaları, hiç kuşkusuz onlara verilen değerin boşa olmadığını gösterecek, sevgiyi hak ettiklerini ortaya koyacaklardır.

Öyle gözüküyor ki, Gebze’nin bu çıkışı diğer takımları da harekete geçirecek, bu da transfer piyasasını erken kızıştıracaktır. Gelecek yıl aynı grupta olur muyuz bilmiyorum ama Nevşehirspor’un da yönetim değişikliğinin ardından transfer konusunda çok kaliteli isimleri kadrosuna katacağını biliyorum. Diğer takımlar ne yapar, nasıl bir yol haritası izler bilemem ama tek bildiğim şey şampiyonluk yarışının bu sezondan çok daha sıkı ve kaliteli geçeceğidir. Altındağ, Kazan, Üçüncü Lig’den düşen takımları da eklediğimizde en az 5 takımın ligde yarışın içinde olacağı gerçeğinden hareketle bundan sonra atılacak her adım çok büyük önem taşıyor. Her ne kadar yıldız oyuncular almak takımları şampiyonluğa yaklaştırıyor gibi gözükse de bunun gerçek olmadığına yönelik en iyi örnek Fenerbahçe’dir. Önemli olan takım olabilmek, takımın yükünü çekebilecek doğru isimleri bulmaktır. Kadrosundaki isimleri koruması halinde rakiplerinden bir adım öne geçecek olan Yozgatspor, eğer bunu başarırsa yolun büyük bölümünü aşmış olarak dış transfere yönelecektir ki, bu da diğer takımlar kadar Yozgatspor’u şampiyonluk yarışına daha sezon başlamadan dahil edecektir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık