Furkan Özmen

ÖSYM’deki ilginçlikler

furkanozmen@surmelihaber.com
Furkan Özmen
29 Mayıs 2017 Pazartesi 14:12

Merhabalar, yeni bir yazıyla karşınızdayım. Öncelikle yazılarımı okuyan takip eden herkese en içten teşekkürlerimi sunmadan konuya geçemeyeceğim. Ülkemizin yarınlarının sahibi, ülkenin göz bebeği olan gençliğin -haliyle akranlarımın- önemli bir sıkıntısına değinmenin yerinde olacağını düşünüyorum…

Malumunuz KPSS başladı. Birçok öğrenci yıllarını verdiği bu sınavla geleceğini inşa etmek peşinde. Şimdiye kadar tamamlanan KPSS’ye giren herkesi tebrik ediyor ve herkesin hakkında en hayırlısının gerçekleşmesini Allah’tan niyaz ediyorum. Geçtiğimiz hafta Genel Kültür- Genel Yetenek sınav süreciyle başlayan KPSS’yi bu hafta (27- 28 Mayıs) A Grubu sınavları takip etti. Uygulanması ve içeriği açısından öğrencilere bir zorluk yaşatmayan Genel Kültür- Genel Yetenek sınavının aksine ne yazık ki A Grubu sınavları birçok insanı mağdur etmektedir…

1974’de kurulan ÖSYM, 1981 yılına gelindiğinde o dönemki 12 Eylül Darbesince kurulan YÖK’e bağlanmıştı. Günümüzde ÖSYM’nin A Grubu sınavlarında gerçekleştirdiği uygulamalar da  bizlere ne yazık ki YÖK’ün kuruluş zihniyetini hatırlatmaktadır…

Bu yılki sürece sınav ücretleriyle başlayalım. İlk başta sınav ücretlerini hiç çekinmeden 420 TL yapmak isteyen ÖSYM’nin ilginçlikleri bu kararla yeni bir boyut kazandı derken neyse ki gelen tepkiler sonuç vermiş sınav ücretleri 180 TL’ye düşürülmüştü. Öğrenciler bu ücreti ödeyerek sınavı beklemeye başladı. Sınav yerleri yine 17 ilde yapılacağından insanlar mecburen bu 17 ilden birisini tercih etti. Birçok aday yaşadığı ilden farklı, belki de hiç bilmediği illere gitmeye başladı. Bu da adaylara birçok sorunu beraberinde getirdi. Büyük kentlerde sınav yerlerine 3- 4 farklı vasıtayla 1 saatten fazla sürede ulaşabilenler oldu, sınav günü gideceği yeri şaşırarak sınava zor yetişenler oldu. Sınav yerlerini bulma kaygısı, yaşanan trafik yoğunlukları, yerleri şaşırmalar, sınav salonlarına hiçbir toplu taşıma kartının alınmaması vs.. adayların stresine iyice stres ekledi. Sınav 2 güne yayılınca kalacak yer arayan öğrencilerin külfetine daha da külfet eklendi. Halihazırda işsiz olan ve iş umuduyla bu sınava hazırlanan öğrencilerin durumu gözetilmeyince yaşanan olumsuzluklar bir hayli arttı. Oysaki bugün, ÖSYM’nin 81 ilde de temsilciliği bulunmaktadır. 408,536,000 TL’lik bütçeye sahip olan ÖSYM, milyonlarca adayın ilini değiştirmek yerine herkese kendi ilinde sınava girme kolaylığı sağlasa, değiştirecekse de gözetmenlerin ilini değiştirip ve bu gözetmenlerin de masraflarını karşılasa daha iyi olmaz mı? Milyonlarca adaya bu sıkıntıları yaşatmamış olsa daha güzel olmaz mı?..

Yazının bu kısmında hatırlatmak istiyorum. 28 Mayıs günü sınava girmek için gittiği Ankara’dan memleketi Kastamonu’ya dönen İLKNUR BİDECİ bulunduğu otobüsün kaza yapması sonucu vefat etti. Yanında ona destek olmak için gelen ve aynı otobüsle Kastamonu’ya dönen ÖZNUR BİDECİ de bu kazada hayatını kaybetti. Bu kazada yaşamlarını yitiren herkese Allah’tan rahmet diliyorum.

A Grubu sınavında uygulanan ve anlamsız olan bir diğer uygulama da hiç şüphesiz sürenin uygulama şekli. Her oturumda ortalama 160 dakika olan sınav süresi kitapçıklara bölünmüş vaziyette. Her kitapçığın süresi 50 dakika ve artan zaman haliyle diğer kitapçıkta kullanılamıyor. Örneğin: Okuma yetisi çok iyi olanlar, önüne gelen 40 hukuk sorusunu 25 dakikada çözümlerken kalan süre zarfında dışarıya çıkmak da yasak olduğundan sınav salonunda anlamsızca oturtuluyor. İşlem yetisi güçlü olmayanlar da kendisine verilen 50 dakikalık sürede 40 muhasebe sorusunu yetiştiremiyor.. Dışarı çıkmama kuralına bir itirazım yok da şu 3 kitapçık beraber verilse, 160 dakikalık zaman dilimi 3’e bölünmemiş olsa, öğrenciler de bir dersten arttırdığı zamanı yetiştiremediği diğer derse kullansa daha yararlı olmaz mı?..

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 10. Maddesinde belirtilen “öğrenci isteklerinin göz önünde tutulması” hükmünü hatırlatarak ÖSYM’nin bu akıl ve mantık dışı uygulamalarına bir an önce son vermesini, bunun için de gerekli kişilerin adım atmasını umut ediyorum.

Güzel ülkemizin, güzel gençliğini üzmeyelim…


Google News'de takip et

YORUMLAR
  • yorum2017-05-29 14:46:32Oğuzhan Ateş

    Harika bir yazı olmuş, gençlerin ve sınava giren tüm adayların duygularına tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ediyorum ve yeni yazılarınızı bekliyorum değerli Sait Furkan Bey.

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık