Bilal Yeşilkaya

Öküzün altında buzağı aramak

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 11:42

Türk futbolu anlamsız bir çekişmenin içerisinde depelenip duruyor. Takımlar arasındaki rekabetin, farklı alanlara ve farklı şekilde aksettirilerek, oluşturulan düşmanlık ortamı gerçekleri görmemizi engelliyor. Takımlar arasındaki, taraftarlar arasındaki çekişmeden nemalanan, çıkar elde eden, gerilimden kendisine pay çıkartan onlarca insan var ki, ellerini ovuşturarak, düşmanlığı yayacak fırsat arıyor.

Terör saldırıları ile iyiden iyiye gerilen, en ufak bir durumda bile artık canlı bomba paniği yaşamaya başlayan vatandaşın bu durumdan etkilenmemesi, yani oluşturulmaya çalışan gerilimden bir şeyler üretmeye çalışması gayet normal geliyor bana. En son örneğini de Galatasaray- Fenerbahçe derbisinin ertelenmesi sonrasında net bir şekilde yaşadık. Türkiye’de futbolda olan biten her şeyin üzerine ihale edilmeye çalışıldığı Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın terör saldırıları nedeniyle Devlet kararı nedeniyle ertelenen maçı Beşiktaş’la Galatasaray arasında oynanacak olan maçın sonrasına aldırma isteğinin gündeme getirilmesi ne kadar saçma değil mi? Ataların söylediği gibi buna ‘Öküz altında buzağı aramak’ denilmez mi? Basının fitilini ateşleyip, Beşiktaşlı taraftarları ve yönetimini galeyana getirme çabasının zaten itekleme ile giden futbolumuza verdiği zararlar nasıl görmezden geliniyor.


Bunun bir başka örneğini kendi ligimizde de yaşamıyor muyuz? Ertelenen Hacılar Erciyes maçının altında başka nedenler arayan, yine sezon boyunca yapmadıkları çirkinlik kalmayan, en son öfkesini Yozgatspor’la oynanan maçta kusan Kırıkkale’ye verilen seyircisiz oynama cezasının altında yine Yozgatlı siyasetçilerin olduğunun ima edilmesi de aynı zihniyetin ürünüdür.


Kalmış ki lig boyunca tek yaptığı Yozgatspor’u iki maçta da yenip, Kırıkkale’ye yenilmek olan Altındağ’ın yaptığının altında da bir şeyler aramak gerekiyor o zaman. Bölgesel ligde mücadele eden bir takım için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın devreye gireceğini düşünenler İçişleri eski Bakanı, Başbakan eski Yardımcısı Beşir Atalay’ın da mı olayın içine dahil olduğunu anlatmaya çalışıyorlar. Belli ki Kırıkkale bu konuda belli bir lobi oluşturmuş ve ağlamaya başladığı günden sonra da ipleri eline almayı başardı. En azından Altındağ onlar için çalışmaya devam etti.


Oluşturmaya çalıştıkları düşmanlık, oluşturmaya çalıştıkları ahlaksızlık ortamının içine Yozgat taraftarını çekmeye çalışmaları her ne kadar karşılık bulmasa da yine tahriklerine devam eden Kırıkkale bakalım bu şekilde nereye kadar gidecek, nerede bu ahlaksızlıklarının faturası ödetilecek merakla bekliyorum.


Galatasaray – Fenerbahçe derbisinin ertelenmesi olayını Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a mal etmeye çalışanlara bir uyarım olacak. Ülke yangın yeriyken, hergün onlarca Şehit haberi gelirken bir maç için bu kadar yaygara kopartmaya değer mi? Hele hele Çanakkale Şehitleri’ni andığımız, Çanakkale’nin ruhunu anlamaya çalıştığımız şu günlerde bir maçın bu kadar önemli hale getirilmeye çalışılması, bizim milli ve manevi duygularımızı öldürmeye çabalarından başka bir şey değildir. Bırakın futbol sahada kalsın, bırakın hak eden kazansın.


Ülke insanı olarak bu tür konularla karşı karşıya gelerek birbirimizi kırıp, dökmeyelim. Zira her zamankinden çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu bir dönemde…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık