Bilal Yeşilkaya

Okullarımızda sıkıntı büyük

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
26 Nisan 2016 Salı 11:22

Yozgat’ın sporda halen çok gerilerde olmasının en büyük etkenlerinden biri de okullar seviyesinde çalışmaların yapılmaması, yapılanların da devam ettirilmemiş olmasıdır.


Sportif alanlarda yaşanılan sıkıntı sadece kulüp bazında değil okullarımızda da zirvededir. Beden Eğitimi öğretmenleri sorumluluğu okul müdürlerine atmakta, okul müdürleri ise işin mali kısmını düşünerek azıcık bir gayreti dahi göstermekten imtina eder hale gelmişlerdir. Gayretli yönetici ve Beden Eğitimi öğretmenleri de bu çarkın içerisinde kaybolup gitmekte, eğitimde olduğu gibi sporda da Türkiye’de haketmediğimiz sıraların adeta memleketin kaderi olarak kabul gördüğü gerçeği kanıksanmaktadır.


Kendi imkanları ile ciddi başarılar elde eden ilçe okullarına gerekli teşvik verilmemiş, il dışında ilimizi temsile giden okullarımıza gereken mali destek sağlanmamış, hep gözümüzün önündekilerini görür olmuşuzdur. Okul takımları belediyelerin sağladıkları imkanlarla maçlara iştirak etmiş, oradaki takımların şartları ve imkanlarını gören çocuklarımız da henüz organizasyonun başında beynen bir çöküntü yaşamış, bu da geleceğe yönelik tüm düşüncelerini ortadan kaldırmıştır.


Hiç kuşkusuz ki geleceğimizin tenimatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin emanetçisi gençlerimizin sağlam bir temel alarak yetişmesi, okullarda spora verilecek değerle mümkündür.


Gününü internet cafelerde tüketen, büyüklerine, arkadaşlarına saygısı olmayan, kötü alışkanlıklara eğilimi olan bir öğrenciyi bu ortamlardan uzaklaştıracak, toplumuna faydalı insanlar olarak yetişmesini sağlayacak en büyük güç spordur.


Eğer sporda kalıcı bir başarı isteniyorsa okullarda işe kesinlikle düzenlenen faaliyetlerden başlanmalı, göstermelik olmaktan çıkartılmalıdır. Sportif organizasyonlara katılacak okullara mutlak suretle bir ödenek ayrılmalı, başarılı olan okullar için sponsor aranmalıdır.


Bu işi sadece Milli Eğitim Müdürlükleri üstlenmemeli, olayın içerisine Belediye, TSO ve hatta Valilik bile çekilmelidir.


Okullarda Beden eğitimi dersi zorunlu hale getirilmeli, saatleri arttırılmalıdır.


Kişisel spor dallarında ciddi başarılar elde eden gençler teşvik edilmeli, hatta bu tür törenler tüm öğrenciler karşısında gerçekleştirilerek spora olan bakış açısı farklılaştırılmalıdır.


Sporun mantalitesi ve varılmak istenilen hedefler ailelere çok iyi anlatılmalı, çocukların spora eğilimi ile derslerinden uzak kalacağı yönündeki saplantılar aşılmalıdır.


Okullardaki spor salonları daha aktif hale getirilmeli, gerekirse her yıl düzenlenen faaliyetler buralara yayılmalıdır.


Sporda şiddet konusu mutlak suretle beden eğitimi derslerinde işlenmeli, geleceğin büyüklerine spor ahlakı en ince ayrıntısına kadar verilmelidir.


Bu maddelerin bir ya da birkaçını yapabilmek bile sporumuzdaki ileriye gidişi olumlu etkileyecek, spor ahlakı ve bilgisini alan gençlerimiz birçok branşta kurulacak takımların temelini oluşturacak bu da kendiliğinden kalıcı bir başarıyı tetikleyecektir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık