Bilal Yeşilkaya

Okul Maçlarında Şiddet Bitmiyor

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
14 Ocak 2016 Perşembe 15:38

İnsanoğlunda var olan sahip olma isteği ve başarılı olma arzusu karşı tarafın canını yakma pahasına bile olsa rekabeti arttırmakta ve şiddete sebebiyet vermektedir. Kaba kuvvet, aşırı güç ve cebir anlamına gelen şiddetin, her durumda zarar verici ve huzur bozucu sonuçlar doğuracağı kesindir.

Evrensel bir faaliyet olan spor; mutluluğu, öfkeyi kontrol edebilmeye, saldırganlığı frenlemeye yardımcı olurken, dinç ve dinamik gözükmeyi de sağlar. Sporun tüm bu faydalarının yanında spor müsabakalarında kimi zaman şiddet dolu olayların yaşanması ise bir tezatlıktır.

Spor müsabakalarının temel taşları olan profesyonel oyuncuların birbirlerine karşı taksirle ya da ihmalle sebep oldukları zararları bir tarafa bırakacak olursak; sporun dil, din, ırk ayrımı gözetmeden tüm dünyadaki insanları birleştiren bir faaliyet olduğunu sporcular da örnek yaşam tarzları, tavır ve davranışları ile tüm seyircilerine göstermek zorundadır.

Şiddet olaylarını sadece spor sahaları ile sınırlandırmak mümkün değildir. Ekonomik sıkıntılar, belirsizlikler ve gelecek kaygısı sonucu toplumda oluşan genel gerginlik, kulüp yöneticilerinin tansiyonu yükseltici hatta tahrik edici ve kışkırtıcı beyanlarıyla dostluk ve barışın hakim olması gereken spor alanlarının arenalara dönmesine neden olmaktadır.

İşte yıllardır yaşanılan kötü örneklerden olumsuz etkilenen, internet, televizyon ve daha birçok iletişim araçlarında şiddeti körükleyen, şiddete meyilli film ve oyunları izleyerek büyüyen bir nesilden de fazlası beklenilemez.

Evet ben ciddi bir tehlikeye dikkat çekmek istiyorum. Toplum olarak o kadar gerginiz, o kadar birbirimizi anlamakta ısrarcı davranıyoruz ki, artık bu tablo okul maçlarına ciddi ciddi yansımaya başladı. Tam anlamıyla okul maçlarını takip ettiğimi söyleyemem ama sağlam kaynaklardan aldığım bilgilere göre son günlerde yapılan müsabakaların neredeyse tamamında kavga çıktığını, ya da çıkmadan emniyet ekiplerinin önlediği bilgisini alıyorum. Bu çocukları kim nasıl yetiştiriyor, kimler şiddete meyilli olmalarına yardımcı oluyor bilemem ama bildiğim bir tek şey var o da buna bir önlem alınmasıdır. Ailelerin, toplumun, çevrenin tetiklediği, eğitimcilerin de bunu önlemek adına yetersiz kaldığı artık ayan beyan ortadadır. Hangi okulların maçlarında olay çıktığını, sorumlu öğretmenlerin ne yaptığı da ayrı bir tartışma konusu.

Geleceğimizin teminatı dediğimiz bu çocukları ya şiddetin pençesinden alalım ya da bırakalım birbirlerini yesinler, çevrelerine zarar versinler. İkincisi olmayacağına göre buna dur demenin zamanı gelmiştir.
Zannediyorum eğitimciler bu işin nasıl yapılacağını, çocukların şiddetten nasıl uzaklaştırılacağını bizden daha iyi biliyordur. Yok bilmiyorlarsa, ya da önleyeceklerine inanmıyorlarsa o zaman okul maçlarını oynatmasınlar daha iyi.

Zira yarın çıkacak büyük bir olayın sorumluluğu daha ağır olacaktır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık