Bilal Yeşilkaya

Öğretmenlere gereken değer veriliyor mu?

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
23 Kasım 2016 Çarşamba 19:47

Tarih boyunca eğitime, bilime ve öğretmene önem veren toplumlar gelişmiş, güçlü olmuşlardır. Çünkü bir toplumun fertlerini hayata hazırlayan ve onları şekillendiren öğretmenlerdir. Bunun içindir ki gelişmiş ülkeler eğitime çok önem veriyorlar.

Hal böyleyken ülkemizde maalesef eğitime ve öğretmene yeteri kadar önem verilmemektedir. Toplumumuz öğretmene değer vereceği yerde, öğretmenlerin günde 4–5 saat çalıştığını, 3 ay tatil yaptıklarını ve paso yattıklarını dillendirip duruyor. Eskiden öğretmenler toplumun en fazla saygı gören, en fazla değer verilen ve sosyal manada en fazla güvenilen insanlarıydı. Belki küçük şehirlerde durumun fazla değiştiğini söylemek mümkün olamaz ama genel olarak toplumda eskiyi mumla aradıkları konusunda iddiaya girerim. Çocuklarını eskiden öğretmenlere teslim eden ebeveynlerin bu günlerde çocuğu haklı da haksız da olsa en küçük bir tartışmada, en küçük bir cezada soluğu öğretmenlerin yanında aldıklarını hatta işi çok ileriye götürdüklerini duymuyor değiliz. Şiddet gören, tehdit edilen öğretmenlerin bulunduğu bir toplum olma yolunda hızla ilerlediğimiz bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün sevinç ve mutluluğunu yaşayacağız.

Bugün kutlama mesajları, çiçekler, pastalar, tebrikler birbirini kovalayacak. Tabii ki gönül almak güzel ama halen on binlerce öğretmenin atama beklediği, on binlerin son yaşanılan olaylardan dolayı atılacağım korkusu yaşadığı bir ülkede öğretmenler günü kutlamak, öğretmenleri mevcut sorunlarından uzaklaştırır mı?

OECD’nin, her üç yılda bir, 15 yaşındaki çocuklar arasında, matematik, fen ve okuma konusunda yaptığı bir PISA araştırması var. İşte öğretmene değer verilen ülkeler, PISA araştırmasında başarılı görülen ülkelerle örtüşüyor. Örneğin ilk sıralardaki örtüşenler: Singapur, Kore, Finlandiya, Kanada, Belçika ve Hollanda. Nedir bunun anlamı? Eğer toplum olarak öğretmene değer veriyorsanız, çocuklarınızın da aldığı eğitim o denli iyi oluyor.

Bir eğitim sisteminin başarısı için yetkin ve motive olmuş bir irfan ordusuna ihtiyaç vardır. Bu ordunun neferlerini iyi seçmeli ve iyi yetiştirmelisiniz ki, nesilleriniz iyi yetişsin. Bir toplumda öğretmene çok değer verilirse ne gibi sonuçları olur? Böyle bir toplumda öğretmenlik çekici bir meslek olur; çok kişi öğretmen olmak ister. Bu kişiler arasından da en iyileri seçersiniz, yetiştirirsiniz. “Hiç bir yeri kazanamadı, bari öğretmen olsun” söylemine rastlanmaz. Öte yandan, toplumda kendisine değer verildiğini bilen kişinin meslek başarısı da yüksek olur. Bir mesleğe bir toplumda ne kadar değer verildiğini anlamanın değişik yolları vardır. Bir tanesi, yukarıda sözü edilen araştırmadaki gibi, öğretmenlere sorup, onların algılarını ölçmektir. Aynı soru toplumun diğer kesimlerine sorulabilir. Acaba OECD araştırmasına katılsa idik, öğretmenlerin algısı ne olurdu? Sanırım yine bizim PISA araştırmasındaki yerimize paralel bir sonuç bulurduk.

Bir diğer yöntem ise, ekonomik göstergedir. O meslektekilerin maaşlarına bakarız. Tabi bu maaşlara da karşılaştırmalı olarak bakmalıyız. Örneğin, devlette yeni işe başlayan bir öğretmenin, bir din görevlisinin ve bir subayın maaşlarına bakıp bunları karşılaştırmak bize fikir verebilir. Bu karşılaştırmada öğretmenlerin durumunun pek parlak olmadığını ve yıllar itibari ile daha da kötüleştiğini biliyoruz.

 Bugünün dünyasında bir toplumun gelişmesinde beşeri sermaye en önemli zenginliktir. Diğer zenginlikleri bu sermaye yaratır, geliştirir ve korur. Beşeri sermayenin artmasını sağlayan da eğitimdir. Eğitim sisteminin bel kemiğini öğretmenler oluşturur. Öğretmenine değer vermeyen toplumlar yoksul kalmaya mahkumdur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık