Bilal Yeşilkaya

Ne yapıyorsunuz kardeşim!

bilalyesilkaya@surmelihaber.com
Bilal Yeşilkaya
18 Mayıs 2016 Çarşamba 08:04

BAL Ligi’nin açılımını herkes biliyor. Adı üstünde Bölgesel Amatör Lig. Yani oynayanlar da amatör. Ama gel görün ki ligde transfer sezonu tam anlamıyla başlamadan öyle rakamlar telaffuz edilmeye başlandı ki akıllara zarar. Futbolcuların takımlarına verdiği katkı ortada. 6’ıncı Grubu göz önüne alırsak 4 takım haricinde hiçbiri bu ligde bile oynamayı kusura bakmayın ama hak etmiyor. Federasyonun bu konuda biraz daha hassas davranması, lige kalite katacak girişimlerde bulunması şart. Bunun nasıl olacağı konusunda sezon içerisinde zaman zaman değerlendirmelerde bulunmuş, görüşlerimi siz sporseverlerle paylaşmıştım. Bir kere takımların ekonomik açıdan daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Kendi yağları ile kavrulmaya çalışan, transfer ücretlerini bile zar zor ödeyen kulüplerin öyle futbolculara verecek uçuk kaçık parası yok.

Her ne kadar bizim grubumuzda mücadele etmese de Gebzespor öylesine bir giriş yaptı ki transfere rakamlar uçtu gitti şimdiden. Birçok oyuncunun piyasasını yükseltmesine, peşinatlarını yine bu yüksek rakamlar üzerinden istemesine şahitlik etmeye başladık. Kimse kusura bakmasın ama burası ne Üçüncü Lig ne İkinci Lig. Yani oyuncuların ederleri ortada. Kimse kendini bulunmaz Hint kumaşı falan zannetmesin. Yerlerinin doldurulamayacağına inanan kim varsa yanılır. Kimse alternatifsiz değildir, kimse kendini dev aynasında görmesin. Hele hele BAL Ligi’nde yeri dolmayacak oyuncu neredeyse yok gibi.

Herkes aklını başına alsın ve biraz da rakiplerine saygı göstererek oyuncuları transfer etsin. Bu güçlü kadrolar kurulmasın, şampiyonluk hedeflerine uygun transfer yapılmasın anlamına gelmiyor. Sadece piyasayı gereksiz yere yükseltip de oyunculara ederlerinden fazla para verilmesin. Herkes hakkını alsın ve karşılığını versin.

Şimdilik Yozgatspor’da geleceğe yönelik adımlar atılmadı, henüz sessizlik bozulmadı ama bizim de izleyeceğimiz yol üç aşağı beş yukarı bu çizgide olacak. Oyuncular kalır, gider ama kimse Yozgatspor’un kalıcı olduğunu ve isminin olduğu her yerde başarı beklentisi olduğu gerçeğini unutmadan hareket etmeli.

Geçen yılı acı bir tecrübe olarak bir kenara koyduğumuz zaman fazla kaybedilmiş ya da kazanılmış bir şey olduğunu söylemek mümkün değil. Tabii ki kazanımlar var. Mesela borçsuz harçsız bir takım, şehrin yeniden heyecanını ortaya çıkartan, taraftara umut veren bir takım oluşturuldu. Hiç kuşkusuz beklenti yine bu yönde ve böyle de olması lazım. Belli ki transferler de bu amaca paralellik arzedecek şekilde yapılacak ve eksik noktalara isimler alınacak ama mali yapı hiçbir zaman gözden kaçırılmayacak. Yani kimseye hak ettiğinden fazla transfer ücreti geçen yıl olduğu gibi verilmeyecek.

Ama rakipler bu şekilde devam eder ve oyuncuların akıllarını çelerse, futbolda olmasını hiçbir zaman kabul etmediğim ama sistemin ve bizim de mecburen kabul etmek durumunda kaldığımız menajerler pazarlama işini abartırsa belli ki bu sezon takımların canı da cebi de yanacak.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık